HITLER2
11.6.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

I Hitler, Göring a Hess byli toliko soudruhy

Loading...
Sdílejte článek:

MAREK STEINER

TV Prima před časem odvysílala v rámci seriálu Hitlerovi muži část Rudolf Hess nástupce.

Český mluvený text je překladem z německého seriálu Hitlers Helfer, Rudolf Hess – der Stellvertreter (odvysílaného na ZDF info). Obojí je možné nyní najít a přehrát na You Tube.

Jde především o tato Hitlerova slova: „Kdyby se mi v tomto boji mělo něco přihodit, pak je mým prvním nástupcem straník Göring, kdyby se něco stalo straníku Göringovi, pak je dalším nástupcem straník Hess.“ V německém originále zní tento text přímo z úst Adolfa Hitlera.

Jde hlavně v německém originále o slovo Parteigennosse, které je velmi nepřesně a nesprávně do češtiny překládáno jako straník.

Slovo Parteigenosse je složeno ze dvou částí: Partei a Gennosse. Partei přeloženo do češtiny je politická strana a Genosse soudruh. Němčina si ve složených podstatných jménech libuje. Na rozdíl od tohoto tato spojení ve většině případů nelze do češtiny doslovně přeložit. Proto nejpřesnější překlad by byl soudruh ve straně. Ovšem v naší větě by byl takovýto překlad kostrbatý, zněl nepřirozeně a je navíc zcela zbytečný. Notoricky a všeobecně známou skutečností je, že Hitler, Göring i Hess byli nacisté. Všichni byli společně členy jedné strany (NSDAP). Vedle toho navíc tato fakta zcela jasně vyplývají z předchozího děje ve filmu. K přesnému a výstižnému překladu je zcela postačující překlad části -genosse. Proto v našem případě nejvhodnějším překladem slova Parteigenosse je soudruh.

Shora uvedené potvrzují další fakta. V němčině platí, že u složeného slova je rozhodující pro výklad významu jeho poslední část. První část je obdobou přídavného jména. Označuje pouze vlastnost rozhodujícího podstatného jména (zde slova -genosse). Ovšem tato vlastnost je v našem případě notorietou nebo je známa z předchozího děje filmu. (Jde o skutečnost, že Hitler, Göring i Hess byli společně členy NSDAP.) Proto považuji za chybu takový překlad složeného podstatného jména, jakoby jeho rozhodující část vůbec neexistovala. (Jako by vůbec neexistovala složka -genosse.)

Proto správný překlad uvedené části Hitlerova projevu je:

„Kdyby se mi v tomto boji mělo něco přihodit, pak je mým prvním nástupcem soudruh Göring, kdyby se něco stalo soudruhu Göringovi, pak je dalším nástupcem soudruh Hess.“

Obsah článku vyplývá ze srovnání německého a českého textu. Pokud se budou cítit dotčeni někteří soudruzi, je to pouze jejich záležitostí. Jejich pocity nemají s obsahem článku nic společného.

JUDr. Marek STEINER

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč


Celkem za měsíc: 13 379,78 Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 223 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
77 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.