dane3
11.9.2016
Kategorie: Ekonomika

I chtěli by platit daně, ale nemohou

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RÓBERT CHOVANCULIAK

Mnoho lidí sympatizuje s myšlenkou “sdílené” ekonomiky.Ale když se jich zeptáte, co by jí vytkli, nejčastější odpověď je neplacení daní. No často jde o mýtus.

Například Uber vyžaduje od svých řidičů, aby měli živnostenské oprávnění, nebo jinou formu podnikání. Tedy daně platit musí. Podívejme se však na druhou nejznámější platformu: Airbnb. Ta umožňuje párování mezi lidmi s volným bytem nebo domem a lidmi, kteří právě v té oblasti náhodou hledají ubytování. Jenže ubytování je služba, která vedle daně z příjmů podléhá i zdanění místními samosprávami. Obce vybírají takzvanou daň za ubytování. Obvykle se pohybuje okolo 0,50 až 1,5 eura za každou noc a každou osobu, která spala v hotelu.

Náročné regulace

Taková daň nezní až tak likvidačně. Proč ji tedy lidé neplatí? Odpověď je, že zaplatit daň není tak jednoduché. Musíte předtím splnit množství byrokratických úkonů. Drtivá většina z nich nijak nepomůže kvalitě vašeho ubytování, akorát zaměstnává kontrolory, ​​kteří si mohou zaškrtnout políčka ve výkazech.

Posuďte sami: Pokud chce někdo pravidelně pronajímat nemovitosti s tím, že bude poskytovat kromě základních služeb (zásobování vodou, plynem, elektřinou) i jiné služby, než výměna prádla, snídaně, nebo úklid, tak je třeba mít živnostenské oprávnění a oficiálně přihlásit nemovitost na její využití jako takzvané ubytování v soukromí. A tady se začínají problémy.

Chcete-li pronajímat stavbu, která byla zkolaudována pouze na soukromé využívání, musíte požádat stavební úřad o změnu v užívání stavby. K žádosti na příslušný stavební úřad (30 eur) musíte přiložit příslušné dokumenty (kolaudační rozhodnutí, nákres stavby, list vlastnictví a kopie z katastrální mapy). Následně bude zapotřebí osobní kontrola hasicích přístrojů a dodržení hygienických norem úřadem veřejného zdravotnictví (50 eur). Pokud jsou všechny dokumenty v pořádku, přistoupí se k rekolaudaci spojené s osobní kontrolou příslušného stavebního úřadu. Celé to může trvat až 60 dní.

První třetinu byrokratické koupele máte za sebou. Co dál? Musíte se seznámit s vyhláškou ministerstva hospodářství, kterou se upravuje kategorizace ubytovacích zařízení a klasifikační znaky na jejich zařazování do tříd. Pronajímatel je totiž zodpovědný za tuto kategorizaci a zařazení do třídy jeho ubytovacího zařízení.

Po tom, jak zajistí všechny hygienické požadavky na vnitřní prostředí, prostorové uspořádání a funkční členění, vybavení a provoz ubytovacích zařízení, musí vypracovat provozní řád a předložit jej příslušnému orgánu (Regionální úřad veřejného zdravotnictví) ke schválení (50 eur). Zástupce úřadu veřejného zdravotnictví tak podruhé navštíví objekt a pokud je vše v souladu s předpisy, schválí provozní řád.

Jelikož z důvodu zajištění hygienických požadavků je někdy nutné přistoupit ke stavebním úpravám, které vyžadují investici, doporučuje se konzultovat s příslušným hygienikem chod celého zařízení ještě před přestavbou. Bez schválení provozního řádu, jemuž předchází osobní návštěva příslušného hygienika a fyzické prověření skutečností, není možné zahájit provoz. Tento proces může také trvat až 60 dní. Celý proces plnění regulací a schvalování tak může trvat více než čtyř měsíců a stát stovky eur. Povinnosti se tím nekončí. U každého ubytovaného cizince je třeba ověřit jeho totožnost a nahlásit jej cizinecké policii. A samozřejmě, do knihy ubytovaných uvést také státní příslušnost včetně data narození, čísla cestovního dokladu, adresa trvalého pobytu a délky ubytování. Dostáváme se do finále. Nyní již můžete nahlásit svou činnost správci daně za ubytování, kterým je obec nebo město, ve kterém poskytujete služby. A na základě měsíčního zúčtování máte konečně “dovoleno platit daně”.

Tržní řešení

Kdo však má chuť projít celou výše popsanou torturou? Plus riskovat, že to velké množství regulací, bude ještě u něj později kontrolovat ČOI-ka? Nikdo.

Existuje nějaké alternativní řešení vůči této regulační tortuře? Jak jinak zajistit kvalitní a bezpečné služby pro turisty a cestovatele? Zmíněný Airbnb přišel s vlastními mechanismy a pravidly, kterými se snaží zajistit kvalitu služeb poskytovaných na jeho platformě.

Prvním důležitým mechanismem je reputační systém. Ten umožňuje oběma stranám kontraktu se navzájem hodnotit. Hostitel může hodnotit to, jak se k němu choval jeho zákazník a ten zase může hodnotit, jak byl spokojen se službami svého hostitele. Tento mechanismus tak vytváří tlak na to, aby nekvalitní hostitelé ztráceli byznys a kvalita služeb rostla. Druhým mechanismem na zvyšování důvěry je design prvního kontaktu mezi hostitelem a zákazníkem. Ten je navržen tak, aby zákazník o sobě prozradil ty nejdůležitější věci (s kým cestuje, proč cestuje a proč si vybral právě toto ubytování) v přiměřeném rozsahu. To se ukázalo jako klíčové při vytváření důvěry. Airbnb experimentoval s různými nastaveními prvního kontaktu. Pokud však zákazník prozradil o sobě příliš málo, nebo naopak, prozradil až velké množství detailů ze svého života, tak to hostitele často odradilo.

Není tedy pravda, že čelíme výlučně dilematu mezi těžkopádnou veřejnou regulací a neregulovaným, nebezpečným prostředím. Existuje i třetí alternativa. A tou jsou soukromé mechanismy, které zajistí ochranu spotřebitele i kvalitu služby.

ZDROJ: Róbert Chovanculiak

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.