jourovaeu
12.3.2019
Kategorie: Politika

Hysterie před volbami už začala

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

V posledních dnech čtu stále častěji různá vyjádření, jak jsou nastávající volby do Evropského parlamentu klíčové a jak je nutné pokračovat v té jediné správné cestě.


Tato vyjádření pocházejí ve velké většině od zastánců pokračování evropské integrace. Je to logické – průzkumy předvídají, že by se složení Evropského parlamentu mohlo výrazně proměnit. Nedá se čekat, že by euroskeptické strany dosáhly většiny, ale nárůst jejich popularity znamená, že by mohly reálně získat až čtvrtinu nebo třetinu poslaneckých křesel.

Pohodlná většina proevropské centristické pravice a proevropské centristické levice, která se nominálně liší názvy, ale programově je zaměnitelná, je v ohrožení. Lze očekávat výrazný nástup euroskeptiků v Itálii (Liga severu), Polsku (PiS), Francii (Národní fronta) i v dalších zemích. Euroskeptické strany mají velmi dobře našlápnuto ve Skandinávii a Rakousku a o úspěchu v Maďarsku snad není třeba pochybovat.

To je samozřejmě pro bruselské struktury šok a začínají bít na poplach. Objevují se hysterické výkřiky o tom, jak pár populistů chce zničit Evropu (po sté opakuji, že Evropská unie nerovná se Evropa, opravdu ne), jak za vším stojí Putin, o nevzdělaných a starých venkovanech, kteří nepochopili, že nám EU přináší jen samá pozitiva. Nikdo se nezamýšlí nad tím, že třeba dělají něco špatně a lidem se to prostě nelíbí.

Poslední „výkřik“ jsem si přečetl v rozhoru s Věrou Jourovou, která nás zastupuje v Bruselu jako eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů. Ta v rozhovoru pro Ekonom prohlásila, cituji: „Opravdu účinnou kampaní by bylo vytisknout leták ně­jakého supermarketu, odkud by zmizel camembert, mozzarella, a pokud by tam byly, tak s trojnásobnou cenou. Pak by lidé pochopili výhody EU.“

Tohle myslí paní eurokomisařka vážně? Je opravdu tak odtržená od reality? Chce nám snad tvrdit, že mimo EU člověk nesežene italské nebo francouzské sýry? Opravdu by k nám obchodníci přestali po vystoupení vozit potraviny a připravili by se dobrovolně o zisk? Já jsem přesvědčen, že ne. Rovněž mi nejde do hlavy ten argument s trojnásobnou cenou. Jak to paní eurokomisařka myslí? Aby byl důvod k takovému navýšení ceny, musely by výrazně vzrůst náklady na výrobu a dopravu těchto sýrů nebo jiných výrobků, protože samovolné navýšení ceny ze strany výrobce nebo distributora nedává logiku, a pokud by k němu došlo, konkurence to využije. Snažil jsem se přijít na to, jaké náklady by po našem odchodu z EU narostly. Nenapadá mě nic, snad jedině clo. Dovolím si pochybovat, že by clo navýšilo hodnotu dovozu tak výrazně. Navíc je třeba zopakovat, že náš odchod z EU by neznamenal automatické zavedení cel – vždy je možné uzavřít dvoustranné dohody a cla nezavádět. Paní eurokomisařka by se raději měla věnovat řešení dvojí kvality potravin, o které tvrdila, že ji vyřeší, a ne se pouštět do obdobných divokých spekulací. Mimochodem problém s dvojí kvalitou potravin nám nějak usnul a kromě několika bombastických prohlášení, že se bude řešit a vyřeší se, se nic neděje.

Na druhou stranu musím říct, že podobná prohlášení jsou pro nás euroskeptiky vlastně tou nejlepší reklamou, protože je patrné, jak jsou současné bruselské elity odtrženy od reality a jak se samy zesměšňují. Navíc je vidět, že Gándhí měl pravdu, když řekl: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“ Fázi ignorace a posměchu již máme za sebou, nyní proti nám bojují a věřím, že se blíží chvíle, kdy zvítězíme. My ve Straně nezávislosti České republiky pro to uděláme vše.

Autor: Roman Malach

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Petr Zavadil 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Libuše Urubková 400,- Kč

Celkem za měsíc: 6 336,00 Kč
Vybráno 18.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 790 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
81 komentářů
    • Redakce

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.