cor_TITVIRPENIÍZE
7.4.2020
Kategorie: Společnost

Hyenismus vyšších cen

Sdílejte článek:

TEREZA URZOVÁ

 

Rozpačitě poslední dny sleduji, jak se mnohým lidem při vidině vyšších cen produktu, který v tu chvíli potřebují, zatemní myšlení. Opakovaně se dostávám do diskuzí, ve kterých je vyšší cena roušek, respirátorů a dezinfekcí dle mnohých diskutérů hyenismus a sprosté vydělávání prodejců na cizím neštěstí. Je to ale racionální úvaha?

Ceny určuje nabídka a poptávka.

Zákon nabídky a poptávky funguje všude tam, kde se obchoduje na volném trhu. Znamená to, že tam, kde je nabídka produktů větší než poptávka, snižuje se cena produktu. Logicky – když máte na skladě hodně něčeho, co si moc nikdo nechce koupit, snížíte cenu, abyste to spíš prodali. Nižší cena také dává výrobcům signál, že když se na produktu tolik nevydělává, mají jít vyrábět radši něco jiného.

Opačně – když je poptávka vyšší než nabídka, ceny se zvyšují. Máte málo produktu, o který je velký zájem, zvedá se mu tedy cena. Čím větší je poptávaného produktu nedostatek, tím se cena zvedá více, dokonce až několikanásobně. Cena reflektuje míru nedostatku tohoto produktu a nemá horní hranici. Proč je to tak dobře?

Motivace pro nové výrobce a distributory

Když se nějaký produkt prodává za vysokou cenu, dává to tržní signál všem výrobcům a dodavatelům, že se na tomto produktu dá momentálně dobře vydělat. Motivuje je to tedy ve vstupu do odvětví a větší produkci. Časem je veká pravděpodobnost, že se produktů začne vyrábět více a nedostatek tedy bude menší. Možná se nedostatek povede snížit natolik, že se cena zase vrátí do své “přirozené” hladiny.

Jeden nevykoupí všechno

Pokud pro vás není předchozí argument relevantní, nebo se zdá příliš abstraktní, dá se to jednoduše představit i tak, že když je nyní akutní nedostatek dezinfekce na ruce, tak vysoká cena v obchodě znamená to, že nakupující s dezinfekcí budou šetřit. Uvidí, že je drahá a že je nutné s ní neplýtvat. Také je pravděpodobné, že při vysoké ceně si koupí každý opravdu jen tolik, kolik potřebuje, a nestane se, že první nakupující skoupí celou paletu dezinfekcí, a na ostatní už nevyjde. Vysoká cena v obchodě tedy přispívá tomu, aby byla distribuce více rovnoměrná, a s menší pravděpodobností se stane, že bude za pár minut vyprodáno a nekoupí si už nikdo nic.

Hyenismus musíme nahlásit!

Bohužel jsem se setkala už i s tím, že vietnamského prodejce drahé dezinfekce chtěla jedna pohoršená uživatelka Twitteru nahlásit. Nejinak se to stalo s prodejcem roušek, kterého vedení obce Šlapanice na svém území vyhodnotilo jako neetického, protože prodával roušky za 65 Kč. Všichni tito proaktivní lidé si bohužel neuvědomují, že neexistují možnosti “koupíme draze” a “koupíme levně”, ale pouze “koupíme draze” a “nekoupíme nic”. Při nucenému tlačení na snížení ceny dojde právě k tomu, že se bude více plýtvat, rychleji se vyprodá a pro výrobce se sníží motivace produkce. Také je možné, že někteří přestanou tento produkt prodávat úplně. Zejména v případě Vietnamce s drahou dezinfekcí si dovedu představit, že Vietnamec pouze prodává dezinfekci s běžnou marží, a vysokou cenu si nastavil pro nedostatek už výrobce/distributor. Čím více tedy budeme Vietnamce buzerovat, že je hyena, tím spíš s prodejem přestane úplně. Tlaky na “došlápnutí na hyeny” považuji tedy za velice nepromyšlené a ještě horší než samotný fakt, že v nedostatku jsou ceny vysoké.

Chápu, že je náročná doba a všichni jsou během epidemie nervózní a vystrašení. Zdá se mi však, že tyto zákonitosti cen a nabídky a poptávky hodně lidí běžně chápe, jakmile se ale jedná o produkty, které řada lidí považuje nyní za životně důležité, chápat je odmítají. Nepropadejme tedy prosím prvním emocím, které nás napadnou, a zamysleme se nad tím, že vysoké ceny nejsou výmysl zlých prodejců, ale zdravá reakce běžného trhu, která snad brzy spolu s nedostatkem odezní.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Ladislav Konopka 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 399,00 Kč
Vybráno 58.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 165 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,87 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)