2f4021b402_64742532_o2
25.3.2017
Kategorie: Historie

Husité stejní šílenci jako islámský stát

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 2,60 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Mezi lidmi se o tom mluví, prostě, že čeští vyznavači kalicha byli stejnými vrahy a náboženskými fanatiky jako radikální islamisté. Toto tvrzení je poněkud přehnané, ale pravdivé jádro má.

Je ovšem třeba si uvědomit, že zásadním rozdílem je zhruba šest set let. A srovnávat různá dějinná období není správné. A jak jsem už řekl v případě katolíkům předhazovaných zločinů i když často údajných, nelze měřit středověk současnými měřítky. Chtít pro něj uplatňovat lidská práva v nynějším pojetí, která se začala vyvíjet až od 18. století, je špatné.

Husitství také nelze považovat za jednotné hnutí. To se štěpilo na několik větví a společné mělo jen ony čtyři pražské artikule, za prvé, aby slovo Boží svobodně kázáno bylo, za druhé, přijímání svátosti pod obojí, těla a krve Páně, za třetí, aby skončilo světské panování kněžstva a za čtvrté, aby hříchové smrtelní trestáni byli. Umírnění husité – pražané se upřímně snažili podle svých představ o nápravu církve a radikalismus táborů, sirotků a dalších jim byl cizí. Také se v roce 1434 spojily s katolíky a společně s nimi fanatickou kališnickou verbež zničili u Lipan, což bylo štěstím českých zemí.

Radikální husité totiž byli jedním z nejhorších neštěstí českých zemí v historii. Náboženští fanatici a zločinní teroristé, kteří vraždili všechny ostatní včetně umírněných stoupenců kalicha, drancovali a vypalovali kláštery, střediska vzdělanosti, kde likvidovali knihovny a ničili vzácné knihy, čímž nesmírně ochudili českou vzdělanost. V jejich zvráceném pojetí bylo všechno mimo Bibli škodlivé a k ničemu. To nebyli průkopníci moderní náboženské snášenlivosti, ale blouznivci a škůdci, stoupenci násilí. Tímto se tihle šílenci, ke kterým například patřil i pomatenec Jan Želivský, vrhli české země civilizačně o několik desítek let zpět a zbrzdili nástup renesance.

Stejně tak fanatičtí islamisté likvidují všechno, co dle jejich zvrácených představ neodpovídá Koránu, také ničí vzácné stavby a pálí knihy. Ano, každý fanatismus je nebezpečný, islamistický křesťanský a také ateistický v jeho nacistickém a komunistickém provedení.

Ale je nelogické a hlavně pokrytecké na jedné straně právem odsuzovat islámský stát a další fanatické radikální muslimské teroristické bandy, jako např. Hizballáh a na druhé straně obdivovat stejné zlo v podobě radikálních husitů. Souhlasím rovněž s názorem knížete Karla IV. Schwarzenberga, který v roce 1889 na zasedání českého zemského sněmu prohlásil: „My vidíme v husitech ne slavné bohatýry, ale bandu lupičů a žhářů, komunisty 15. století, a my, Schwarzenbergové, budeme bojovat proti všem novohusitům s touže rázností jako pánové z Růže bojovali proti starým husitům.“ Zlatá slova. A největší radost z filmu Jan Roháč z Dubé mám z úvodní scény, jak ta táborská a sirotčí chátra shořela ve stodolách u Lipna. Byli to vrazi, zločinci a škůdci vlastní země, proto si nic jiného nezasloužili. Stejně tak mně samozřejmě není líto zabitých bojovníků islámského státu.

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
172 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.