babiszemanvirrousky
5.1.2021
Kategorie: Politika

Hry lánské i ústavní

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Na zámku v Lánech tradičně novoročně poobědval prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou a dcerou Kateřinou a premiér Andrej Babiš s chotí Monikou a s některými vybranými premiérovými dětmi (na jejichž zdraví Andrej Babiš ve sněmovně přísahal, když lhal o Čapím hnízdě – zapomněli jsme už?), konkrétně Frederikem & Vivien (potomci narození & pojmenovaní ještě předtím, než se Andrej Babiš rozhodl, že bude nejlepším představitelem právě českého, a ne nějakého jiného národa).

… tak takhle to bylo před rokem – ale málem i letos. Původní informace hradního ovčáčka Jiřího Mluvčího zněla: „Novoroční oběd rodiny pana prezidenta a rodiny pana premiéra je nadále plánován na 3. ledna v Lánech za dodržení platných ustanovení a opatření.“
.
Nic nemůže lépe charakterizovat styl a morálku Miloše Zemana než právě takovéto prohlášení: scházet na společenských akcích se mohou nanejvýš dva lidé. Jsou-li z různých rodin, ale pro lánského vladaře platí, že „ustanovení a opatření“ jsou dodržena, i když se sejde sedm lidí… Ale ať žije kritika médií! Negativní mediální ohlas vedl k tomu, že na zámku v Lánech se nakonec obědvalo jen ve dvou, prezident s premiérem – a všechno probrali & všechno vyřešili! Jak je to celé protivné a nepříjemné, už jenom ty velkopanské manýry se společnými hostinami – a stálé napětí mezi naštěstí ještě v hrubých rysech dodržovanými pravidly demokratického státu a naprostou zvůlí! Člověku se to příčí, raději by odvrátil zrak někam jinam, ale jedná se o prostředí, které ovlivňuje a řídí náš každodenní život.
.
Hra a vzájemné přetahování a vyvažování politických sil, tak důležité pro život všech, kdo se na této hře podílejí jen možností volit a mezi volbami kritizovat, u nás přece jen ještě existuje. Ani prezident si neprosadí úplně všechno; to potom trucuje. Daňový balíček se zrušením takzvané superhrubé mzdy lánský pán nepodepsal – ale ani nevetoval. Ovšem tak nemotorně, že vzniky právní pochybnosti, jestli jej, nechtěně, přece jenom nevetoval: ústavní právo je věda přesná a přísná a na subjektivní velkopanské manýry jednotlivců je citlivá. Ale musíme chápat, že Hrad má dost odborníků na jiné věci než na ústavní právo. Například na oslavu zabijačky čuníka v době, kdy ustanovení a opatření něco takového nedovolují (zapomněli jsme už? – prý ten čuník byl úplně nemocný a bylo třeba ho rychle porazit, než umře, to je přece důvod, který musí každý uznat a pochopit). Jak je to všechno nepříjemné a trapné – ale jedná se o prostředí, které určuje a ovlivňuje můj i tvůj každodenní život.
.
Ještě jedno důležité rozhodnutí učinil prezident Zeman na přelomu roku: vyhlásil volby do Poslanecké sněmovny. Ty se budou konat 8. a 9. října 2021 (pokud se tedy nestane něco , co si zatím neumíme ani představit). Vyhlásit volby na říjen následujícího roku už 28. prosince, to je tedy skutečně „bez zbytečného odkladu“; takový spěch je věc opravdu neobvyklá – ale prý prezident chce, podle slov svého Mluvčího, aby strany měly delší volební kampaň…
.
Připadá mi spíš, že Miloš Zeman už se nemůže dočkat, až bude mít po volbách opět všechny karty v rukou – a bude na nějakou, a možná, že neústavně na dlouhou, dobu opět suverénním a skutečně téměř neomezeným vládcem.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 557 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)