19.8.2013
Kategorie: Společnost

Hrozí nám osud Detroitu?

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 19|08|2013

Detroit vyhlásil největší městský bankrot v historii Spojených států a požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli. Doposud největším byl krach Jefferson County v roce 2011 s dluhem 3 miliardy eur. Automobilová velmoc a metropole státu Michigan ho překonala, dluhy Detroitu se odhadují na 13,7 až 15,2 miliardy eur.

 

 

V Česku také působí dosti automobilek, což nás řadí mezi evropské motoristické velmoci. Odborníci varují: pokud vláda nezačne jednat, hrozí u nás podobný scénář. Detroit byl kdysi symbolem amerického průmyslu. Když automobilový průmysl začal upadat, odrazilo se to i na ekonomice. Ve městě v době rozkvětu žily 2 miliony lidí, dnes jich tam je 700 000, přičemž třetina z nich žije pod hranicí chudoby. Zástupci Detroitu museli vyhlásit bankrot, město totiž dluží téměř 20 miliard. USD (15,2 mld.. €). “Je jasné, že finanční potíže Detroitu se bez tohoto kroku nelze řešit,” řekl guvernér státu Michigan Rick Snyder. Již v březnu guvernér vyhlásil stav finanční nouze a jmenoval manažera Kevyn Orra. Ten se měl pokusit město zachránit. Jedinou možností, jak ho alespoň zčásti obnovit, je prodat majetek, ale to musí odsouhlasit federální soudce. “Nechtěl jsem, aby to takhle dopadlo, ale musíme udělat to nejlepší, co umíme,” prohlásil starosta Detroitu Dave Bing. Přesto, že Detroit je od Česka vzdálen tisíce kilometrů, podle odborníků by měl být jeho bankrot pro nás varovným signálem.

 

O tom, že situace, k níž došlo v USA, může nastat i u nás, by neměl nikdo pochybovat. Nejen Detroit, ale i bližší příklady jako Řecko, Portugalsko či Kypr nám svítí jako výstraha. Důležité je, jak dokážeme splácet závazky. Irsko zbankrotovalo s relativně nižším dluhem, jako má dnes Česko. Je důležité vytvořit zdravé podnikatelské prostředí a přestat dávat zahraničním společnostem obrovské stimuly, které se snaží udržet některé firmy uměle nad vodou. K přirozeným jevům v ekonomice patří i bankroty firem. Pokud se jim budeme snažit násilím zabránit, tak, jak se to dělo v Detroitu, může to takhle ošklivě dopadnout.

 

 

Úpadek města v číslech

 

713 777 … to je počet obyvatel při posledním sčítání v roce 2010. V 50. letech mělo město 2 miliony obyvatel. Jen v letech 2000 až 2010 odešla čtvrtina obyvatel. GM Posledním automobilkou v Detroitu je General Motors. Firma neočekává, že bankrot města ji nějak ovlivní. “Jsme hrdí, že můžeme nazývat Detroit domovem,” uvedla firma. Mimochodem, bankrot města přišel v době, kdy se soukromé firmy v centru začínaly vzmáhat.

 

78 000 … tolik je v Detroitu opuštěných a rozpadajících se budov. Nejde jen o prázdné domy, ale i školy, divadla, hotely, nádraží a jiné veřejné budovy. Předtím ve městě sídlil Ford, Dodge, Packard či Chrysler. Zůstaly po nich jen opuštěné továrny.

 

Daně

 

Několik desetiletí se snižuje počet lidí, kteří platí daně. Navíc odešla bohatší střední vrstva a zůstaly většinou jen ti chudší. Daň z nemovitostí zaplatilo v roce 2011 pouze 53% majitelů. 

 

Nepřipomíná vám tento scénář něco?

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.