4804248-salvini-tricko-s-papazem-benedictem-foto-twitter-salvini
27.5.2019
Kategorie: Společnost

Hrozí katolické církvi nové schisma?

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

„Mým papežem je Benedikt”, hlásají nová trička Mattea Salviniho. Je to jedna z jeho odpovědí na útoky vatikánských hodnostářů, napadajících ho za jeho „antikřesťanskou“ politiku vůči imigraci, zatracujících ho jako kacíře, přirovnávajících ho k Satanovi (titulní strana časopisu Famiglia Cattolica) a kritizujících ho za návrh zákona, aby se do veřejných institucí vrátil tradiční krucifix.

To poslední si zopakujme, abychom mohli vnímat absurditu politiky dnešního Vatikánu: křesťanská instituce napadá italského politika za to, že chce obnovit používání tradičního křesťanského symbolu. Za vatikánské instituce to vysvětluje redaktor časopisu La Civiltà Cattolica v široce cirkulovaném tweetu takto: „Krucifix by neměl být nikdy zneužíván jako symbol politický a politici by od něho měli dát ruce pryč. Není NIKDY znamením identity. Kříž je symbolem protestu proti hříchu, násilí, nespravedlnosti a smrti.“
.

Že kříž není znamením křesťanské identity, by mohlo mnohým křesťanům i nekřesťanům přijít jako senzační novinka zvěstující ideologickou revoluci ve Vatikánu. Podle jedné ze základních křesťanských legend se Evropa stala křesťanskou díky božímu zjevení světelného kříže byzantskému císaři Konstantinovi s prorockými slovy „v tomto znamení zvítězíš“, též z původního řeckého „en touto nika“ přeložitelné jako instrukce „s tímto dobývej“. Takže ne že by kříž znamením identity NIKDY nebyl. On jím VŽDY byl. V dobrém i ve zlém. V míru i v násilí, ve spravedlnosti i nespravedlnosti, v životě i ve smrti. Nakonec i ten husitský vínomilný kalich měl křížovitý tvar.

Likvidace kulturních identifikačních symbolů je vždy mohutným krokem k likvidaci jimi symbolizované kultury. Zvlášť, když se na ni útočí symboly jinými. Salvini to ví, a třebaže sám nepatří ke křesťanům nejzbožnějším, nechává se často vídat s křížkovým růžencem. Dělá to s vědomím, že jeho straně a její politice fandí velký počet věřících a praktikujících katolíků. Včetně mnohých, jimž vadí činy papeže Františka, pletoucího se do sekulární politiky a ohrožujícího bezpečnost celé Evropy hesly jako „láska k migrantům je důležitější než bezpečí občanů“, líbáním nohou muslimům a „bratrskými“ setkáními s islámskými vůdci. Beze slova zastání křesťanů islámem perzekvovaných. Tím (nehledě na jeho mírně řečeno laxní postoj k morálním aspektům jako pedofilie kněží) se papež František stává bezpečnostním problémem nejen pro katolíky, nýbrž pro všechny Evropany bez ohledu na jejich víru či nevíru. To jim všem také dává právo kibicovat do stavu církve, z níž František dělá politický a mocenský nástroj.

Démonizací Salviniho a neochotou přijmout jeho demokratickou legitimitu většinovým zvolením se církev odcizuje jeho katolickým voličům a tím sama v sobě působí rozkol. Zda bude tak mohutný jako středověké schisma dvou papežů v dvou sídlech, nebo dokonce zda se církev rozštěpí v nějaké verze liberální a konzervativní, či zda ji před tím ještě něco zachrání, bude záviset na ochotě rezignovaného, vetchého, ale stále mentálně čiperného a politicky méně „korektního“ Benedikta přijmout odpovědnost za stav církve a Evropy, jak ho někteří katolíci žádají a jak mu někteří nekatolíci fandí.

Po šestiletém mlčení od své rezignace letos v dubnu Benedikt poprvé stav církve komentoval, se zaostřením na sexuální zvrhlíky pronikající do církve a vytvářející v ní „homosexuální kliky odchované sexuální revolucí 60. let“. Zatím z toho nevyvozuje žádné konkrétní důsledky a nenabízí řešení. Ale liberální kněží ho už napadají že „působí rozkol“ a „trapně se mýlí“. Máme tu dva papeže s odlišnými vizemi církve a náběh na největší církevní krizi posledních staletí, které si loni všiml i časopis Vanity Fair článkem „Papež versus papež: Konflikt Františka a Benedikta by mohl rozštěpit církev“.

Křesťanský časopis The Trumpet naopak věří, i s vědomím všech těchto informací, že žádný rozkol v církvi nebude a že naopak se do katolické církve vrátí všechny odnože protestantské a „její vliv sjednotí národy Evropy politicky“.

S pohledem na statistiky akcelerujícího úbytku kostelů, kněžích a věřících všech křesťanských větví ve všech evropských zemích kromě možná Polska si takový optimismus vyžaduje hodně růžové brýle. V době masivní sekularizace následované akcelerující islamizací by každý Evropan, jemuž záleží na přežití západní civilizace, měl od všech křesťanských církví žádat plnění jedné jediné povinnosti diktované dějinami a budoucností: Bránit, ochraňovat, spravovat, opečovávat, studovat a komunikovat kulturní a civilizační dědictví vytvořené generacemi jejich předků – aby Evropa věděla, čím je a proč zůstávat naživu.

 

Autor: Benjamin Kuras


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 316 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.