25.10.2015
Kategorie: Společnost

Hrdina co rozdává noviny, ale měl by být na jejich hlavní straně

Sdílejte článek:

JIŘÍ VÍTEK 25|10|2015

Vím, že by to asi nechtěl, abych o tom psal, ale nejsem schopen ten dnešní “zážitek” dostat z hlavy a dlouho sem neměl tak hrdlo v poskoku jako dnes. Když jsem jako obvykle jel pozdě metrem do zaměstnání při výstupu jsem si bral od schouleného  chlapíka bezplatné noviny. Musel jsem se zastavit a tiše zeptat “Nesloužil jste u hasičů?”, fakt jsem ho hned nepoznal.

Ten drobný chlápek s popálenou tváří a rukama se na mě podíval a já po osmi letech viděl opět svého velitele. Dříve chlapa jako horu, férového hasiče, který při jednom zásahu, kdy se snažil pomoci druhým utrpěl vážné popáleniny na obličeji a rukou. Prožil si několik transplantací kůže a neskutečné množství drsných zážitků, ze kterých by neusnul každý druhý. Skoro půl století vytahoval ohořelá těla z požárů, rozsekané řidiče z vraků aut, přemlouval sebevrahy, že žít má fakt smysl.Vždy opakoval, že díky svým popáleninám by měl patřit do klubu morčat a byl na ně vlastně hrdý. 

1956172-img-praha-pozar-hasici

Teď ve studeném vestibulu stál drobný chlápek v důchodu, který odpověděl “Jooo, sloužil”. “Veliteli já jsem Jirka Vítek,” a on tiše odpověděl: “Nějak jsi vyrostl kluku”. Díval jsem se na muže, který by pro druhé skutečně položil svůj život a málem se to několikrát skutečně stalo a za tenhle blog by mě určitě jednu pořádnou vlepil. 

Jasné, řekl jsem si, je v důchodu, každá koruna dobrá v pohodě, ale najednou, možná během dvou minut našeho rozhovoru přišla a vstoupila mezi nás asi třicetiletá akurátní dáma/slečna. Velitel natahoval svoji popálenou rukou směrem k ní s bezplatným výtiskem novin. Ona však hned a bez pozdravu vytáhla plastovou kartičku jako zkušená agentka FBI s proklatě dlouhou šňůrkou a velmi kurátně odvětila: “Já nic nechci, nic mě nedávejte,  jsem kontrola z podniku, okamžitě si nasaďte čepici s logem, ale hned!”. On měl ve studeném metru proti firemním pravidlům naraženého kulicha a evidentně by mu v čepici s kšiltem byla po ránu zima. Dáma po rychlém druhém nádechu ještě přidala …. “Okamžitě, ale okamžitě začněte pořádně a hlasitě nabízet, takhle to fakt nejde!” V trošku trapném tichu, velitel pohnul svojí spálenou tváří, podíval se znovu zespodu na mě a řekl:  “Asi se jim na to vyseru v té zimě.” Teď teprve jsem měl krátké hasičské déjá vu.

Pochopil jsem, ten rozdíl v nás všech v tom jak pohlížíme na druhé jen tím jedním prvním pohledem. Jasně respektuji tu dámu a určitě jí nic nezazlívám, funkce, odpovědnost, respekt musí být. Ta dáma, však měla neskutečné štěstí, ač krátce a né zrovna podle mojich představ mluvila s jedním z největších frajerů v Praze a širokém okolí. S chlápkem, který zachránil za více jak čtyřicet let služby víc lidí, než ta dáma v životě pozdravila a možná za celý svůj život pozdraví. Měla tu čest stát chvilku vedle muže, který nikdy nikoho před druhým neponížil a stál vždy pevně za mančaftem, proti každé blbosti, která se na nás valila od vrchnosti po nesoudné a arogantní občany.

Jestli s tím neseknul, tak je každý pátek ráno na Národní třídě, máte možnost mu poděkovat, aspoň za ty noviny. Pozor za jakýkoliv náznak pomoci Vás však kopne do zadku.

ZDROJ: Jiří Vítek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 10 312,44 Kč
Vybráno 29.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 17 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.