25.10.2015
Kategorie: Společnost

Hrdina co rozdává noviny, ale měl by být na jejich hlavní straně

Sdílejte článek:

JIŘÍ VÍTEK 25|10|2015

Vím, že by to asi nechtěl, abych o tom psal, ale nejsem schopen ten dnešní “zážitek” dostat z hlavy a dlouho sem neměl tak hrdlo v poskoku jako dnes. Když jsem jako obvykle jel pozdě metrem do zaměstnání při výstupu jsem si bral od schouleného  chlapíka bezplatné noviny. Musel jsem se zastavit a tiše zeptat “Nesloužil jste u hasičů?”, fakt jsem ho hned nepoznal.

Ten drobný chlápek s popálenou tváří a rukama se na mě podíval a já po osmi letech viděl opět svého velitele. Dříve chlapa jako horu, férového hasiče, který při jednom zásahu, kdy se snažil pomoci druhým utrpěl vážné popáleniny na obličeji a rukou. Prožil si několik transplantací kůže a neskutečné množství drsných zážitků, ze kterých by neusnul každý druhý. Skoro půl století vytahoval ohořelá těla z požárů, rozsekané řidiče z vraků aut, přemlouval sebevrahy, že žít má fakt smysl.Vždy opakoval, že díky svým popáleninám by měl patřit do klubu morčat a byl na ně vlastně hrdý. 

1956172-img-praha-pozar-hasici

Teď ve studeném vestibulu stál drobný chlápek v důchodu, který odpověděl “Jooo, sloužil”. “Veliteli já jsem Jirka Vítek,” a on tiše odpověděl: “Nějak jsi vyrostl kluku”. Díval jsem se na muže, který by pro druhé skutečně položil svůj život a málem se to několikrát skutečně stalo a za tenhle blog by mě určitě jednu pořádnou vlepil. 

Jasné, řekl jsem si, je v důchodu, každá koruna dobrá v pohodě, ale najednou, možná během dvou minut našeho rozhovoru přišla a vstoupila mezi nás asi třicetiletá akurátní dáma/slečna. Velitel natahoval svoji popálenou rukou směrem k ní s bezplatným výtiskem novin. Ona však hned a bez pozdravu vytáhla plastovou kartičku jako zkušená agentka FBI s proklatě dlouhou šňůrkou a velmi kurátně odvětila: “Já nic nechci, nic mě nedávejte,  jsem kontrola z podniku, okamžitě si nasaďte čepici s logem, ale hned!”. On měl ve studeném metru proti firemním pravidlům naraženého kulicha a evidentně by mu v čepici s kšiltem byla po ránu zima. Dáma po rychlém druhém nádechu ještě přidala …. “Okamžitě, ale okamžitě začněte pořádně a hlasitě nabízet, takhle to fakt nejde!” V trošku trapném tichu, velitel pohnul svojí spálenou tváří, podíval se znovu zespodu na mě a řekl:  “Asi se jim na to vyseru v té zimě.” Teď teprve jsem měl krátké hasičské déjá vu.

Pochopil jsem, ten rozdíl v nás všech v tom jak pohlížíme na druhé jen tím jedním prvním pohledem. Jasně respektuji tu dámu a určitě jí nic nezazlívám, funkce, odpovědnost, respekt musí být. Ta dáma, však měla neskutečné štěstí, ač krátce a né zrovna podle mojich představ mluvila s jedním z největších frajerů v Praze a širokém okolí. S chlápkem, který zachránil za více jak čtyřicet let služby víc lidí, než ta dáma v životě pozdravila a možná za celý svůj život pozdraví. Měla tu čest stát chvilku vedle muže, který nikdy nikoho před druhým neponížil a stál vždy pevně za mančaftem, proti každé blbosti, která se na nás valila od vrchnosti po nesoudné a arogantní občany.

Jestli s tím neseknul, tak je každý pátek ráno na Národní třídě, máte možnost mu poděkovat, aspoň za ty noviny. Pozor za jakýkoliv náznak pomoci Vás však kopne do zadku.

ZDROJ: Jiří Vítek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.