
Hra o čtvrt bilionu korun
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ

Má to jen jednu vadu na kráse: Digitální daň nemá s odtokem dividend lautr nic společného. Asi jako když si soused pořídí včely, které nemáte rádi, a vy mu za to postříkáte psa Biolitem.
Proč od nás na dividendách odtéká kolem 250 mld. Kč a na reinvestice v české ekonomice zůstává jen 150 mld. Kč.? Protože jinde lze tyhle peníze zhodnotit lépe. Neboli v mezinárodním porovnání se u nás nepodniká moc dobře a je výhodnější podnikat jinde. Nejde jen o výši daní, ale i o byrokracii typu EET a další.
Řada lidí odtok dividend kritizuje a tvrdí, že jsme krmelcem Evropy. Je pravdou, že díky našim dividendám má ze všech regionů Německa nejvyšší produktivitu práce ten, kde sídlí centrála Volkswagenu. Tento region převyšuje jiné právě díky práci českých dělníků, aniž by se německý dělník zpotil. Potí se Češi.
To je ovšem důsledek privatizace Škodovky, která je zase daní za období před rokem 1989. Kdybychom nechali firmu státu, sotva by se v ní dnes vyráběla skvělá auta. Sotva by v ní pracovalo víc Čechů. Privatizace byla nutností, odliv dividend je důsledkem.
Lze s tím ale teď ještě něco dělat? Lze třeba odliv dividend zakázat? Zdanit?
Poptávka po nějakém takovém zákazu či dani je vysoká… A leckdo by si na tom rád honil body. Má to ale potíž. Snaha udržet u nás stůj co stůj dividendy na první pohled a pro laiky vypadá neprůstřelně logicky. Jenomže na pohled druhý… to vlastně přeci jen logickou chybu má.
Představme si čistě hypoteticky, že všechny zahraniční firmy nějak donutíme, aby své zisky reinvestovali u nás a neodváděli je do zahraničí. Jenomže k čemu to povede? Odpověď: Pokud to povede ke stavbě dalších skladů, nijak jsme si tím nepomohli. Zaměstnali jsme totiž sice lidi ve skladu, ale tito lidé pak budou chybět jiným českým firmám a živnostníkům, kteří kvůli nedostatku lidí nebudou schopni provozovat své vlastní živnosti.
Postavíme z reinvestovaných dividend další montovací halu – a aby v ní měl kdo pracovat, přivezeme do ní z Ukrajiny dělníky.
Donutíme Amazon reinvestovat zisky a rozšířit se – a ve vedlejší vesnici nebude fungovat hospoda ani škola, protože v ní nebude mít kdo pracovat.
Opravdu o takové reinvestování peněz zahraničních firem stojíme? Co když si připustíme, že může být dokonce i kontraproduktivní takové peníze u nás držet? Co když tyhle zahraniční firmy a jejich peníze vlastně jen vytlačují české firmy a peníze? U některých investic si troufám říct: zaplaťpámbu za to, že se jejich výroby s nízkou přidanou hodnotou nerozšiřují dál a že dividendy nejsou u nás reinvestovány! Není všechno zlato, co se třpytí, a nejsou všechny peníze jen užitečné.
Nutit zahraniční vlastníky u nás za každou cenu reinvestovat jejich zisky vlastně znamená zakonzervovat „starou“ strukturu ekonomiky, zabránit modernizaci. To, co na začátku vypadalo jako úplně jasné („ať u nás ty peníze zůstanou!“) se najednou může ukázat jako prokletí, díky němuž nám ujede technologický vlak, a Německo nikdy nebudeme schopní dohnat!
Problém je vlastně úplně jinde. Problémem je v lákání investic s nízkou přidanou hodnotou. Před pár dny médii prošustila zpráva, kolik dřeva od nás vyvážíme do Číny. No pardon, ale to vážně není byznys, na kterém můžeme jako země zbohatnout. Vydrancovat si svoje lesy – anebo konstruovat kvantové počítače? Co asi bude mít větší budoucnost?
Přilákali jsme na různé úlevy až příliš investic, které z nás udělaly montovnu. Počátkem tisíciletí to ještě mohlo dávat smysl. Po recesi z roku 2008 už ne. ČR už nepotřebuje organizace typu CzechInvest pro lákání nových investic. Potřebuje snížit daně, potřebuje daně zjednodušit, potřebuje mít úřady, které jdou podnikateli na ruku, a ne které na něj automaticky hledí jako na lumpa – aby u nás garážích vznikaly nové firmy jako Avast nebo Apple. To je příklad firmy, která vznikla bez dotací a vytvořila novou ekonomiku. Současná vláda ale vidí v podnikateli podvodníka. Presumpce viny je všudypřítomná. Cesta vede jinudy.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****
Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč
Celkem za měsíc: 14 883,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Mediální hovínka XLII. - 28.1.2021
- Taktika spálené země – jediná šance drobných živnostníků ? - 28.1.2021
- Rasistycka uvaha o slovach noveho prezidenta - 28.1.2021
..liberalismus v praxi..vše je všem dovoleno, ale v praxi můžou jenom ti velcí. A když doma velkého nemáte…tak příjde soused…co ?…sousedko….?
Tak pak se buď můžete s manželkou doma zamknout, nadávat na přílišný liberalismus, který se odehrává tam venku za plotem, a čekat, že spolu budete šťastní. A nebo nechat věcem volný průběh a dokázat postupnými drobnými krůčky manželce, že máte jiné přednosti než ten soused s velkým… kapitálem.
..cit…nechat věcem volný průběh…
..i pád je volným průběhem věcí…
Jo, i pád. Až na to, že ho nikde nevidím v té analogii s odtékajícími dividendami. Jak správně vysvětluje Šichtařová, jakékoliv řešení toho “problému” je horší než nechat věcem volný průběh. On to totiž žádný problém není, kromě toho, že to jsou nějaká velká čísla, která nahánějí strach lidem, kteří moc netuší, co ty čísla znamenají.
…………komanč zůstal u moci, tak jen pokračuje skryt za kapitalismem. Zisk privatizuje, ztráty socializuje,“ sorry“ jako, koblihu??
Ale Čínu nedoženeme.
Dejme tomu, že třeba automobilka má české akcionáře. Třeba jich bude dvacet. A to si jako lidičci myslí, že tito čeští akcionáři se o ty dividendy budou s českýma lidičkama dělit?
Pochybujem, že vás tunajší pseudopravičiari pochopia.
Taktiež nepochopia Markétu Šichtařovou.
Cituji:
díky němuž nám ujede technologický vlak, a Německo nikdy nebudeme schopní dohnat!
Nevím,jestli je dobré vůbec dohánět Německo.
Když se podívám,co se tam děje…..
Tak tak, je “lepší” nechat se okupovat rusáky a Číňany.
(Pokud je řeč o technologiích, znamená to “odbornost” a peníze utržené za práci – přidanou hodnotu. Ne život v nevolnictví, které nám z východu hrozí… Jsou to dva rozdílné pojmy, víme?)
S tím vývozem dřeva do Číny nemá paní Markéta zas tak pravdu, jde o dřevo z polomů, kde se silně rozšiřuje kůrovec a je dobře, že to zmizí z lesů. Jinak ta částka 250 mld.Kč odešlá ročně z ČR se mi zdá malá. Např. Švehlíková z VŠE uváděla v r.2016 455 mld.Kč!
Na současném vývoji je nakrásně vidět jednu změnu, zatímco v dobách minulých se na práci dováželi otroci, nyní v době moderní kapitál sám přijde za otroky, dodejme, že ČR k této novodobé Sierra Leone bohužel díky idiotským politikům patří. Začal to Klaus když udělal násilně z koruny konvertibilní měnu a rázem jsme byli podkapitalizováni a navíc v době virtuálních fiat financí, které si centrální banky jako FED a ECB vyrábí na serverech bank, tak si nás koupili za hubičku!
Je otázkou ale zda tehdy po r.1989 byli k dispozici ve vrcholových funkcích skuteční odborníci a vlastenci typu Rašína. Nikoliv, byla tady sionparta Charty 77 a těm šlo hlavně o restituční majetky, takový Schwarzenberg si přišel na majetek za cca 60 mld. Kč a Havel se nestyděl StBákovi Junkovi prodat svojí část pražské Lucerny za 200 mil.Kč! A pak tu byla parta všech možných se sem slétnuvších darebáků typu Koženého, Mrázka atd. někteří to dotáhli na miliardové majetky. Dluhy se moc neplatily a celkem záměrně zkrachovalo 22 bank! Dost majetku rozkradli sami komunističtí aparátčíci a pak bylo vymalováno. Jde o to, zda to všechno šlo nějak ohlídat a dát možnost vzniknout našemu kapitálu. Zřejmě asi ne. Jinak zmíněná Škodovka byla asi privatizována dobře, nyní táhne cca 15% cz průmyslu (nikoliv hospodářství) a to je sakra slušné číslo. Tam šlo o to, že Němci uvolnili svoje trhu pro tuto značku a navíc použili esprit našich techniků a inzenýrů, že je nakonec museli brzdit, WV totiž začal vůči ním zaostávat! Škodovka prostě jede, nerad to říkám jako vyznavatel Mercedesů, sám mám ještě tři. Ale poměr ceny, výkonu a užitkovosti je u Škodovky O.K. Ale to jsem odbočil. Článek je dobře napsaný jen jde o ohromný záběr a tak se k tomu kvalifikovaně a férově postavit je velmi obtížné.
Ty už máš tři? Ještě onehdá jsi měl dva. Toto vynáší být sockou na kurtech.
Ale myšlením jsi pouze dementní, závistivý socánek, ty milionáři!
Projevuješ se jako hlupák, myslí, že si toho tady lidé nevšimli blbštajne?
Kdežto ty jsi geniááááální…lajnovač, greténe.
Vize jsi takový kretén od narození nebo na to je potřeba nějaká speciální genderová škola pro retardy ?
Argument je to na co se reaguje jiným argumentem. Když nemáš žádný raději pěkně prosím drž hubu.
Argument znamená čísla ideálně doložená ideálně pravdivá.
Já sám kvuli mizerné politice a hospodaření bank pro lidi investuji raději jinde než v ČR tak se nedivím že uplně každý má stejné tendence.
Pamatujete si jak jejich kundoš samolibě vyřvával “vláda sebevrahů” a ve velkém sem lákal montovny? Je to tentýž všeználek, který sedí teď na hradě a škodí této republice…
Paní ekonomka má zase pravdu. Považuji se za drobného investora. Měl jsem akcie z kupónovky. Nejdřív mně o ně připravily České radiokomunikace. Za Telekom (O2) jsem si koupil televizi. Čez teď považuji za ryziko. Letos vyplácejí nejmíň. Tak proč investovat v Česku?
Samozřejmě. Také mám jako drobný investor drtivou většinu investic v zahraničí. Plynou mi třeba dividendy z VW, tak proč by zase Němci neměli mít zisky od nás? Diverzifikace je základ.
Děkuji za článek paní Šichtařová, je tomu tak. U nás se jednalo o neuvážený výprodej a nikoliv o implementaci zahraničních investic. Daňové a jiné úlevy (vesměs finanční povahy) musí být “něco za něco”. Např. za závazek, že firma bude vyvíjet na daném teritoriu progresivní technologie, know how vysoké výlučnosti (pomíjím patentově právní otázku, jaká pro české ouřady bývala a je španělskou vsí), a bude do jejího vývoje začleňovat české občany….a využívat výsledky tohoto vývoje k reinsvestici. Jenže za éry Dlouhého a Klause někdo, kdo takové myšlenky šířil, upadl v nemilost jejich establishmentu na věky. Za jásotu zpitomělé masy, naslouchající mediální propagandě, stsvějící z těchto panáků genie stylem ne nepodobným glorifikaci bolševických potentátů za “totáče”…Kdo něco takového hlásal, našel sluchu u pár myslících lidí, ale musel být přípraven, že infekce pitomosti se bude šířit i do jeho společenského okolí,….Klaus a Dlouhý byli prostě geniové . Ano, mám na mysli devadesátá leta. Další leta byla jen pokračováním.
Ale zpět k investicím. Obecně se to formuluje nesnadno, ale pokusme se. Co je třeba? Výroby, přinášející vysokou přidanou hodnotu – speciálně tam, kde je surovinová základna či vstupy vůbec závislé na dovozech. Jak na to? Zdrojem vysoké přidané hodnoty jsou výroby s vysokou exklusivitou know how, jak jsem už napsal – to je jedna podmínka. A druhá, neméně důležitá: Takové výrobky, jaké trh potřebuje. Čili znát trhy, jejich potřeby,. vše, co potřeba k cestě na trh. Tím nastávají dvě možnosti: Buď máme know how svoje – tedy naše nositele, konstruktéry, vynálezce, vědce,….A co potom? Projekty, u nichž by byla doložitelná relizace na trhu (kdo bude hlavní kupce, jak solventní atd.), tedy splňující úvěrové podmínky i bank vyspělého světa…..takovým klidně garanci mohl v prvních krocích dát stát. A tam, kde nemáme vlastní know how, ale co je třeba pro trhy? To jsem načal v úvodu,…Zahraniční investice a podmínky jaké jsem uvedl jako příklad, tedy vývoj exkluzivních know how na daném teritoriu, tedy v ČR. Jenže domysleme, co by to znamenalo ve společensko-politické sféře: Ke slovu by museli přijít kvalifikovaní schopní lidé, právní prostředí pro takový postup by bylo “samočisticím” mechanismem, jenž by neschopné odkázal tam kam patří. Jenže….1989 nebyla žádná revoluce (“sametová revoluce” je pojem, znící jako “smažené sněhové koule”). Byla to velká dezinformační akce, jejímž cílem bylo vytvořit před Západem komunismu liberální fasádu, a navodit na Západě dojem, že komunismus nebyl poražen,. To, co se děje dnes, je znárodnění jinou formou – tou, že se zlikvidují všechny malé a střední firmy a všechny podniky spolkne Babiš. A státo opět budou soudruzi. Celý proces privatizace měl za cíl získat touto cestou komunistům ekonomickou moc. I za cenu, o které článek paní Šichtařové pojednává….
Dovolim si drobny komentar. Pani ekonomka vytucnila jiste pasaze sveho clanku. Chytim se tedy napriklad tvrzeni, ze dividendy odtekaji do zahranici, protože jinde lze tyhle peníze zhodnotit lépe. Velice zjednoduseny pohled na realitu. Tyto penize poslouzi zejmena jako odmena za praci zamestnancu v zahranici, kteri pak ve finale dostanou treba i 3x takovy plat nez v CR (pokud to budeme stale svadet na nerovnou cenovou hladinu, tak se prosim staci podivat na ceny nemovitosti, ktere se ZAS az tak nelisi od CR, spotrebni veci stoji totez, potraviny se lisit mohou- ale opet- v konecnem dusledku zustane Svedovi – obsluze CNC stroje v penezence kazdy mesic o 20 tis. CZK vice nez stejnemu delnikovi v CR) . Nemusi nutne jit o penezni prostredky, ktere budou umne reinvestovany…mohou se klidne vyplacet akcionarum. Mohou se rovnez temito penezi dorovnavat dluhy z jinych ekonomickych aktivit materske firmy. Tech moznosti je milion. Co je ale podstatne, ze zahranicni firmy nejsou primarne motivovany zvedat platy pracovniku na uzemi CR, protoze jim jde – stejne jako kazde jine firme v konecnem dusledku – o maximalizaci zisku. Toto je primarne problem CR, evropske montovny.