moneyfire
14.1.2017
Kategorie: Ekonomika

Hotovost je opět pod palbou

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ

Nad “dobou cash” se smráká po celém světě. Nejdříve na jaře oznámila ECB, že do roku 2018 končí s produkcí 500-eurové bankovky. Údajně proto, že bankovka pomáhá v “nelegálních aktivitách”. Zda mezi nelegální aktivity patří i snaha uchránit svůj majetek před problémy finančního sektoru banka neupřesnila.

Americké dolary s denominacemi 1000 a více dolarů opustily trh již před půl stoletím (zůstávají v platnosti, ale kolují už jen v rukou sběratelů). Kanada zastavila výrobu “tisícovky” před několika lety, Singapur stopl “desítce” (hodnota téměř 7 000 eur!) před dvěma lety a tak jako Poslední Mohykán velkých bankovek zůstávají singapurská (Singapur spravuje i maličkou Brunej měnu 1: 1) a švýcarská “tisícovka” . Austrálie v listopadu dokonce oznámila, že zvažuje ukončit výrobu stdolarovky. Ze Švédska opakovaně letos přicházely hlasy, že země je připravena přejít na bezhotovostní ekonomiku.

Pokud neleží na účtech v bankách (které je zlikvidují a vymění za menší denominace), zrušené bankovky dále fungují v oběhu. To v takové Indii se do toho pustili v listopadu zhurta. Tamní státní monopolní producent peněz 1,3 miliardě lidí nečekaně ze dne na den zrušil platnost 1000 (cca 14 eur) a 500 rupiových bankovek, které tvoří většinu hodnoty (86%) tamní hotovosti. Bez prokázání původu (což není jednoduché v zemi, kde většina lidí funguje v šedé ekonomice) bylo možné změnit v krátké době jen asi 55 eur hodnoty bankovek. Šestina lidstva na několik dní přestala normálně fungovat a rychle se snažila vyšmelit neověřené bankovky. Nekonečné řady v bankách, šarvátky, rabování a miliony lidí, kteří přišli o peníze. Pokud vám to připomíná komunistické Československo v roce 1953, přemýšlíte správně.

Finále katastrofálního roku pro hotovost se odehrálo ve Venezuele. Země, která se stala laboratoří špatných ekonomických politik a v posledních letech zažila asi všechny ekonomické katastrofy, které se dají představit, se rozhodla zneplatnit bankovky nejvyšší hodnoty 100 bolívarů. Mimo jiné i proto, že díky hyperinflaci má tato “nejvyšší” bankovka hodnotu asi tři eurocenty. Revoluční republika sice bankovku zakázala, ale jaksi nestihla dodat jí novou náhradu (s denominací 10 000 bolívarů). Nižší denominace se během pár hodin v bankách utratily a zemi zase jednou na pár dní zachvátily nepokoje, když zoufalí obyvatelé nevěděli, co mají s plnými peněženkami neplatných papírů dělat.

Nedejte si namluvit, že “doba cash” je vhodná pouze pro drogové dealery a daňové spekulanty. Zašít životní úspory do matrace je samozřejmě hloupost. Ale hotovost má významnou bezpečnostní funkci v životním plánování každého jednotlivce. Přenesením celého svého finančního života do banky nad ním prakticky ztrácíte plnou kontrolu. Peníze v bance nikdy nemáte uloženy, vždy jí je jen půjčujete. Jste její věřitelem. Bezhotovostní ekonomika vám nedává možnost vystoupit ani jen s částí svých finančních aktiv z rizika kolapsu konkrétní banky, či celého bankovního systému. Před monetárními experimenty se nebude dát ujít a vaše soukromí bude v rukou jiných. Myslete na to i v roce 2017, když vás zase někdo bude přesvědčovat o výhodách bezhotovostního světa.

ZDROJ: Martin Vlachynský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
135 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.