SLAVIA
17.4.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Hořká káva dopita do dna … zbyl jen lógr

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0A s lógrem v podobě kauzy „Kúdela“ se budeme ještě dlouho potýkat. Nejspíš déle než s hořkou kávou, krutou porážkou Slavie 0:4. Nejhorší je, že neblahé okolnosti překryjí to podstatné: vyřazení až ve čtvrtfinále.

Tedy: úspěch snů. Bylo možné čekat víc? Při jiném stylu hry v Edenu ano. A pak? Slovní hříčka: bylo by reálné myslet si, že Slavia postoupí přes Villarreal do finále? Opět: při jiném stylu hry možná ano.

Ale nefantazírujme. Skutečnost je jaká je – a my tu vedle fotbalu řešíme politiku. Neboť vše, co se točí kolem rasismu a antirasismu je především politika.

BLM je hnutí politické. Znovu to musím napsat: UEFA tím, že schvaluje a vlastně podporuje gesta v jeho prospěch (klekání před zápasy) fotbal politizuje. Jednostranně. Bude-li jiná skupina aktivistů chtít, aby se prosadilo jejich gesto, vyhoví UEFA? A pak další a další? Třeba ekoiniciativy, Amnesty International, aktivisté bojující za stejná práva žen ve sportu (viz nedávný cirkus v íránské televizi s přerušováním přenosu anglické PL jenom proto, že mezi rozhodčími byla žena), organizace bojující proti antisemitismu a tak dále.

Všichni výše zmínění mají bezpochyby ušlechtilé cíle a oceněníhodný program, ale nic z toho nepatří na fotbalový trávník – a pokud, tak jednorázově, je-li k tomu nějaký mimořádný důvod hodný zvláštního zřetele. Pokud bychom měli vyhovět všem, můžeme na kopanou zapomenout a chodit na stadiony (až to bude možné) pouze „na gesta“. Absurdní.

Čili: když ne ostatní, tak proč výlučně BLM? Proč je preferováno jedno hnutí proti stovkám hnutí jiných? To je základní problém, nikoli co špitnul jeden hráč jinému do ouška v emocionálně vypjaté situaci. Ví to jen Kúdela a Kamara – a pokud si Kúdela stojí za tím, že nic rasistického neřekl a Kamara tvrdí opak, pak v zásadě není co řešit. Jenomže ono je, jak vidíme.

Že za ním neměl chodit a nic mu neříkat? To ví dnes kdejaký generál po bitvě. Ale v průběhu bitvy? O tom to přece je. Nyní pozdě bycha honit. Ze všech tří klíčových momentů (zranění brankáře, Kúdelova slůvka a Kamarův fyzický útok na něj) je ten Kúdelův nejméně prokázaný. Přesto dostal nejtvrdší trest. Jak řekl Pavel Kuka v ČT Sport před čtvrtečním (15/4) zápasem: Je to skandální.

A pak tu máme dvojí vyjádření. Tvrdíkovu omluvu (tu komentovat nemám v úmyslu) a dopis hradního kancléře. Mnozí napsali, že Mynář neudělal dobrou věc s dopisem disciplinární komisi. Já si to nemyslím.

Jsou situace, kdy je nutné říci, že císař je nahý. Ukázat zdravé sebevědomí a ozvat se. Ondřej Neff v úvodníku NP soudí, že to, co Mynář napsal je hodně silné kafe. Ano, je to silné kafe, ale v zásadě pravdivé. O mně je známo, že jsem všechno jiné jen ne fanda současné hradní skvadry. V tomto případě ale dávám panu Mynářovi za pravdu. Je zapotřebí jasně vyjádřit, že náš pohled na celou věc je jiný. Tento hlas musí být slyšet, neboť má stejnou váhu jako hlas protistrany. Není a nesmí to být tak, že výlučně oni mají pravdu, že Kúdela zaslouží trest – a tečka. Byla by velká chyba nechat si všechno mlčky líbit.

Nebo je snad fér trestat někoho bez jednoznačného důkazu o jeho vině? Jak že zní právní princip v případě pochybností: in dubio pro reo. To už dnes neplatí?

Těžko odhadovat, jak Kúdelova pře dopadne. Naší morální povinností – na základě toho, co o ní víme – je za hráče se postavit. Přesně to kancléř Mynář udělal. Za sebe říkám, kdybych byl v roli Ondřeje Kúdely, takový postoj bych ocenil.

Nejsme snad ještě tak daleko, že protistrana, jenom proto, že Kamara má tu správnou barvu kůže, má právo říkat cokoli a my, protože Kúdela je běloch, bychom měli mlčet, poslušně klekat a kát se.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 757 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)