PENIZE
28.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Hnutí Trikolora zcela oprávněně varuje, že zrušení hotovosti by zcela zrušilo naši svobodu

Sdílejte článek:

JIŘÍ SUDÍK

Poslanec Václav Klaus mladší z hnutí Trikolora, přišel tento týden s návrhem ústavního zákona, který by nám zaručil, že vedle bezhotovostního platebního styku, tedy placením platebními kartami atd., zůstane i nadále možnost platit hotově. Tento zákon se na první pohled může jevit jako nadbytečný. Většina z nás běžně používá při placení platební karty, ale tento pohled je opravdu jen zdánlivý. A v Evropské unii stále více sílí tlaky k úplnému zrušení plateb v hotovosti.

Pokud by se návrh Václava Klause mladšího podařilo prosadit, byla by zde ústavní záruka, že se případným dalším vládám nepodaří zbavit nás možnosti platit také hotově. Ostatně stejné obavy jsou i v Rakousku a také tam podobný ústavní zákon připravují.

Co mimo jiné vedlo hnutí Trikolora k předložení návrhu tohoto ústavního zákona:

  1. Zrušení hotovosti by dříve, nebo později vedlo k nakročení k policejnímu státu. Stát by dříve či později měl přehled o tom, co a kde nakupujeme, kolik za co utrácíme a čí potraviny, nebo čí zboží nakupujeme.

  2. Útoky islámských extrémistů se dříve nebo později dostanou ve větší míře i k nám, ale nemusí to být jen teroristé, stačí živelná pohroma, výpadky elektrického proudu. Pak většinou nebude možné platební karty používat, nebude možné prodávat, nakupovat a nastane totální chaos.

  3. Jiný příklad: Babička bude chtít dát vnoučeti k narozeninám 500 Kč do kasičky? Jak to udělá? Dá to rodičům? Nebo bude muset mít desetileté dítě vlastní účet? A dál, díky bezhotovostnímu platebnímu styku bude o tomto převodu informován stát. Nebude nakonec tuto pětistovku muset danit babička, vnouče, nebo rodiče? Absurdní že? Ale po tom co na Ministerstvu financí předvádí Babišova Ministryně Schillerová ? Divil by se někdo ?

  4. Záporný úrok. Co to je? My jako fyzické osoby, tedy občané máme své účty u bank. Za vedení těchto účtů někdy platíme, nebo neplatíme poplatky. Zároveň za peníze uložené u banky pobíráme úrok, velice nízký, zpravidla kolem 0,1 %, přesto nějaký minimální úrok získáváme. Jinak je to však u firem. Firmy jsou nuceny mít většinu peněz mít na účtech a jen minimum v hotovosti. Z tohoto důvodu si mohou banky dovolit účtovat jim tzv. záporný úrok. To znamená, že firmám nevyplácí úrok např. 0,1 %, ale naopak si tento úrok z účtů firem strhávají, tedy úrok -0,1 % . Některé banky k zápornému úroku začínají již přistupovat již i u občanů . Jistě zatím se jedná jen o vklady např. nad 1 mil Kč, ale to je teprve začátek. Ale co by se stalo až bychom byli zcela bez jakékoliv hotovosti a všechny peníze museli mít ze zákona vedeny u bank ? Někomu se možná zdá záporný úrok -0,1 % zanedbatelný, třeba ve srovnání s inflací, která může být někde mezi 3 až 4 %. Ale opět musím zdůraznit jedná se jen o začátek? A co by přišlo dál ?

  5. Zkusme se zamyslet nad tím, kdyby hotovost zmizela a platby probíhali jen kartami, nebo převody mezi účty… Asi bychom se vrátili o několik tisíc let zpět. Byl by zde návrat k směnému obchodu. 1 králík by byl za 5 kg jablek, kalhoty =3 košile….ano samozřejmě, že nejrůznější směnný obchod tady byl vždy a bude stále, ale zrušením peněz by směnný obchod zřejmě dosáhl gigantických rozměrů, tak trochu návrat do pravěku.

  6. Ano financování oběživa něco stojí, ale my v Čechách máme krásné peníze, naše kovová padesátikoruna byla vyhlášena za nejhezčí minci na světě, máme nádherné papírové bankovky vypracované Oldřichem Kulhánkem, málokterý stát má tak krásné bankovky jako my. Neměli bychom se o ně nechat připravit. Jsou zde ale ještě mnohem závažnější důvody. Technika by nám měla pomáhat, ulehčovat nám práci a ne nás svazovat, brzdit a vracet zpátky a v případě zrušení „platby v hotovosti“ by tomu tak bezpochyby bylo.

Jiří Sudík ( Trikolora Klatovy)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 000,00 Kč
Vybráno 5.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 039 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
76 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.