
Hnojíme ekonomiku tištěním peněz – kde je ale limit?
MIROSLAV KŘÍŽEK
Minulé týdny jsou kromě boje s pandemií poznamenané ještě jedním dosud nevídaným jevem, který se na nejen akciové trhy přihnal jako tornádo a ohrožuje jejich samotné principy.
V investicích na kapitálových trzích vždy platilo pravidlo rizika vztahujícího se k návratnosti investice, tedy čím vyšší riziko, tím jste museli očekávat vyšší návratnost investice. Jenže v poslední době se objevilo iracionální chování retailových investorů, kdy vyhnali ceny určitých akcií tak vysoko, že následoval jejich pád. Vazba návratnosti a míry rizika se téměř vytratila a přišel nový princip, kdy investor očekává, že po něm přijde další, nakoupí za ještě vyšší cenu a vytáhne tedy cenu vzhůru, přičemž první doufá, že se nestane tím posledním, který v ruce drží černého Petra. Pokud vám to něco připomíná, tak věřte, že je to jako pyramidové schéma, známe také pod pojmem „letadlo“. Vzhledem k tomu, že spousta lidí je momentálně doma a hodně času prosedí za obrazovkou svého notebooku, je pro ně lákavé zapojit se do podobných investic na kapitálových trzích. Znalosti často nemají téměř žádné, zato netrpí finanční nouzí a tudíž to mohou být právě oni, kdo v pyramidovém schématu budou na úplně nejnižším a nejnevýhodnějším stupni.
Co to znamená pro trhy
Následky pro samotné trhy jsou značné, dochází k obrovskému kolísání hodnoty aktiv a zároveň k výkyvům hodnotících kritérií důležitých pro investory. Investování se tudíž stává nepřehledným a obtížným, protože nemáte tolik potřebná vodítka, díky kterým bylo dříve možné rozpoznat skutečnou hodnotu investice, zda se vyplatí či nikoli. Tato ztráta se automaticky prolíná s rostoucí bublinou na trhu, což už jsme tu v minulosti měli několikrát a nemusíme jít nikterak daleko, vzpomeňte si například na hypoteční krizi ve Spojených státech amerických. Začalo to podobnou přefouknutou bublinou, kdy naivní investoři z řad široké veřejnosti bezhlavě investovali do nemovitostí na hypotéku, aniž by tušili, že kýžený zisk nikdy nepřijde a bublina jednoho dne musí prasknout.
Mohou za to i centrální banky
Našponované jsou momentálně veškeré veřejné trhy, od nemovitostí po bájné digitální měny. Na nemovitostním trhu se situace přelévá i do sociální oblasti, kdy je pro mladou rodinu s průměrným příjmem téměř nemožné sehnat důstojné bydlení. Viníkem jsou bezpochyby v prvé řadě centrální banky, které vrhají do ekonomiky téměř neomezené množství tištěných peněz, což sice na první pohled může působit jako podpora růstu za pomocí hnojiva, ale všichni asi tušíme, co se s růstem stane, když půdu přehnojíte. Ano, faktor spálené země hrozí i naší ekonomice, protože pouhé sypání peněz není skutečným řešením problémů, ale jejich pouhé maskování. Nadměrný objem peněz lidé dále využívají na veřejných trzích, které reagují neadekvátně a tváří se, že rizika vymizela, jenže opak je pravdou, rizika investic stoupají. Ať už investice ohrožuje současná koronavirová krize nebo potenciální politické problémy, tak určité nebezpečí spatřuji i v různých státních podporách, pokud jsou neefektivně zacílené a tudíž nemají kýžený multiplikační efekt v podobě vzniku dalších hodnot. Tento fakt stojí v přímém rozporu se současným přístupem většiny politiků, pro které je výhodný keynesiánský přístup tištění peněz při každém zadrhnutí ekonomiky, což je pro jejich voliče jistě pohodlnější než cesta hayekovská, kdy je nutné dodržet vyrovnaný státní rozpočet a nezadlužovat se.
Inflace jako doprovodný efekt
Celý problém doprovází rostoucí inflace, o které jsem detailněji psal v jednom ze svých minulých blogů (Sežere nás inflace? Aneb inflační riziko v době pokoronavirové, 6.1.2021) a platí nadále, že ceny porostou, určitě už to pociťujete nejen u potravin, kde spotřebitelské ceny rostly nejvíce za posledních osm let. Pravděpodobně si připlatíme za benzín i elektroniku, ceny bytů jsou také čím dál vyšší. Nadměrné množství peněz v ekonomice se prostě vždy musí přelít do zvýšené inflace.
Závěrem bych rád dodal, že bych byl velmi rád, kdyby centrální banky a vlády přestaly ekonomiku práškovat tištěnými penězi jako o závod, protože na tom velmi rychle vzniká závislost a dochází k nežádoucím změnám chování všech, včetně investorů. Bez návratu k poctivým hodnotám jako jsou práce hlav a rukou plus vyrovnané veřejné rozpočty, to ale nepůjde.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****
ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč
Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Studená válka s Ruskem? - 21.4.2021
- Biden, nadšený z rozsudku v kauze Floyd, pozval rodinu Floyda do Air Force One i Bílého domu - 21.4.2021
- Co když jde o víc? - 21.4.2021
Ve výměně obyvatel. kalergi
A netradičně vám to vysvětlí na začátku odkazu.
https://www.youtube.com/watch?v=bGrttVRfkgo
Množství peněz v ekonomice tzv. agregáty M, musí být úměrné produkci zboží, služeb atd., jinak je narušena rovnováha a vede to k inflaci, neb peněz je a zejména u těch co si to nezaslouží přehršel a to vede potažmo tlaku na zvýšení cen. Ti co vytváří reálníé hodnoty jsou prostě okrádáni a je na nich parazitováno. Tak tomu bylo ale v celé lidské historii, ale vždy jded o míru parazitování a pokud nepřesáhne jistiou mez. Vyhýbám se termínu vykořisťování, neb ten používali rádi komanči. Jasně, oni tu super emisi financí schovávají ten přebytek financí zatím do dluhopisů, do nemovitostí apod., ale jednou to musí vyhřeznout a pak nastane Boží dopuštění! Celý ten finanční systém je díky vzájemnému propojení měn a hlavně dolaru ve světě nepřehledný a těžko se v tom neinformovaný člověk vůbec vyzná, ale mocní od financí moc dobře vědí co dělají a také vědí kam to vede a jaké to bude mít následky. Proto ta “corona krize” se jim dnes sakra hodí do krámu. “Velký reset” se přibližuje, masy lidí jsou na vodítku s náhubky na ksichtech, debilizace společnosti díky médiím a mocenským skupinám úspěšně probíhá, očkování plebsu sajrajty probíhá, střední třída lidí a nežádoucím nezávislým myšlením se zužuje a za čas tu bude jen většinová masa zoufalců, co má hluboko do kapsy a úzké procento vyvolených zbohatlíků. A ještě tu bude jim (mocným) sloužící represívní aparát, který dostane o něco vyší životní úroveň, aby si té pocty vážil. Kontury toho nabírají formy novodobého feudalismu…..
Jinak u nás se přece jen nebudou dít velké násilnosti a revolta lidí, na to jsme my Češi příliš zvyklí držet ústa, překážku rádi obcházíme, než ji odstraňujeme, začne to venku a tam si budou dávat lidé přes ústa. Horkým tipem je Francie, Itálie apod. Ale překvapení může přijít i odjinud. Bude to souviset zřejmě s propadem životní úrovně lidí pod určitou hodnotu, nakonec tomu tak bylo před 2.WW v Německu, kdy nepřiměřené reparace udělaly z Německa na čas chudou zem a nový vůdce jim lidem dal šanci….. Ostatní jak to dopadlo známe. Ale tehdy to bylo šikovně řízené a mělo to nějaký účel a byl tam skrytý záměr. Klucí Rothschildovští o tom ví své!
Kontrolní otázka:
Jeslipak víte, čím Hitler nejvíce naštval mocné světové hráče? No přece tím, že si ustanovil vlastní německou měnu, nezávislou na té Rothschildovské…. to byl jeden z prvních popudů, jak si udělal ty největší nepřátele.
to je legrační článek. autor lamentuje nad postupy devastujícimi ekonomiku. ještě si nevšiml, že je to záměr.
My tady máme 10 milionů investorů, kteří investují měsíčně 70% svých příjmů do letadla zvaného stát, v naději, že se o ně postará.
Nepostará. Postarat se musí sami. Sami se musejí naučit jak hospodařit. Levicový stát si vychovává pasažéry v letadle už od plenek. A ti jim bez mrknutí oka zacálují každou debilní investici, která stát napadne. Proto také levičáci vedou třídní boj proti živnostníkům. To je totiž nejsnadnější způsob, jak se naučit hospodařit, když už školství absolutně selhává.
Všichni se diví jak západ upadá. Já ne. Od 60-tých let bylo školství indoktrinováno levicí a pomalu si vychovávalo závisláky na státu neschopné hospodařit a ti když se pomalu dostávali do vedení států a spolehlivě rozfofrovali poslední zbytky aktiv po předcích. V současnosti jsme svědky, jak tito progresivní levičáci zachraňují svět. A to přesně stejně debilně, jak debilně byli vychovaní.
Kdo na tom mimo státu vydělává je globální kapitál a dravé štiky, které se v tom levicovém marasmu naučily lovit.
Když sleduji diskuzi zde na PP kritizující následky a ne skutečné příčiny, volební průzkumy, snahu bagatelizovat rozdíly mezi pravicí a levicí a absolutní dominanci levice, těžko budeme hledat světlo na konci tunelu. Zhasli jsme si ho sami. Kde neexistuje rovnováha, neexistuje ani řešení.
kde neexistuje rovnováha, neexistuje ani |ešení…
… při rovnováze ustává pohyb…
no, ale to máte z tohoto pohledu naprostou pravdu. Kvůli rovnovážnému stavu se do politiky neleze. To by tak hrálo, aby na politické rovnováze vydělalo občanstvo a politikovi zbyla pouze čest za službu vlasti
to je jednoduchy,ti co dělají budou na tom čím dál tím hůř a debilové,sosači států to udělaj na tvrdo-je to otázka času,totiž ti co ještě něco vytváří se na to brzy vykašlou a je šlůs,potom přichází totalita a bič-jako vždy,jenže tentokrát to bude naprostý bájo