moucnicervihmyz
15.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Hmyz a produkty z něj se již brzy objeví v evropských supermarketech

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Hmyz se v Evropě začíná prosazovat zejména proto, že v rámci plánů Agendy 2030, ale i plánů samotné EU, má postupně dojít k výraznému potlačení živočišné výroby a živočišných produktů, to vše samozřejmě ve jménu „uhlíkové neutrality“. Maso bude luxus a budete-li poptávat živočišné bílkoviny, budete muset pro „flákotu“ sáhnout hodně hluboko do kapsy, či si jako náhražku dopřát hmyz, který se má velmi brzy stát zcela běžnou součástí nabídky nejen supermarketů, ale postupně i restaurací.

Evropané jsou o krok blíže k nalezení všech možných druhů hmyzu v nabídce, protože Agentura EU pro bezpečnost potravin (EFSA) oficiálně považuje první takový druh – žlutého moučného červa – za bezpečného ke konzumaci.

To znamená, že lidé, kteří budou nakupovat těstoviny, hamburgery a dokonce i sušenky v obchodě kdekoli v Evropě, mohou brzy zjistit, že jídlo, které koupili, je vyrobeno z moučných červů, důkladně usušených a rozemletých na prášek, zatímco dobrodružnější povahy si mohou koupit červa celého – či časem i jiný sušený hmyz – jako svačinu.

K plošné nabídce hmyzu a výrobků z něj dojde na základě rozhodnutí evropského hlídacího psa pro bezpečnost potravin. Panel EFSA dospěl k závěru, že sušení žlutí mouční červi jsou bezpeční ke konzumaci a jsou i výživní, jak uvedla agentura v tom, co nazvala prvním dokončeným hodnocením navrhovaného potravinářského výrobku z hmyzu.

EFSA oceňuje i vysoký obsah bílkovin v potravinách z moučných červů. Nicméně, přesto nemusí být červi vhodným občerstvením pro každého, agentura varuje, že ti, kdo trpí alergiemi na korýše a roztoče, by mohli po pozření trpět nežádoucími účinky.

Toto rozhodnutí představuje další krok EU k tomu, aby se nabídky založené na hmyzu staly v celém bloku realitou. V roce 2018 unie aktualizovala své právní předpisy, aby usnadnila všem druhům „inovativních“ firem vstup na evropský trh získáním souhlasu regulačního orgánu EU.

Každá společnost, která splňuje podmínky a požadavky na označování stanovené Evropským úřadem pro bezpečnost potravin, může nyní prodávat autorizovaný výrobek. A zdá se, že nebylo nouze o ty, kteří jsou ochotni naplnit evropské regály nejrůznějšími poněkud neobvyklými hmyzími výrobky.

Od ledna 2018 obdržela EFSA 156 žádostí oproti pouhým 90 žádostem v letech 2003 až 2017. Seznam obsahuje neortodoxní produkty od řas, houbového prášku a některých „zázračných bobulí“ ze západní Afriky až po různé druhy hmyzu.

Někteří odborníci, citovaní úřadem EFSA, považují posun směrem k potravinám na bázi hmyzu za pozitivní krok pro lidstvo – finanční i environmentální.

„Existují jasné environmentální a ekonomické přínosy, pokud nahradíte tradiční zdroje živočišných bílkovin těmi, které vyžadují méně krmiva, produkují méně odpadu a vedou k nižším emisím skleníkových plynů,“ prohlásil Mario Mazzocchi, ekonomický statistik a profesor na univerzitě v Bologni.

Samozřejmě se počítá s tím, že nejprve nebude o hmyzí produkty velký zájem, neboť Evropané nejsou na běžnou konzumaci hmyzu zvyklí. Nicméně také se očekává, že si časem většina lidí na tyto produkty zvykne.

Pokud bude maso velkou vzácností tak, jak se už nyní slibuje, pak lze samozřejmě podobným predikcím věřit. Jen by mne zajímalo, jak to budou řešit u muslimů ve stále více islamizované Evropě. To si budou halal podřezávat třeba moučného červa nebo švába??? Jak by se taková „halal porážka červa“ prováděla??

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 5 175,00 Kč
Vybráno 14.78%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 462 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.