1413847220-10-awesome-tips-better-leader
14.7.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Hledají se lídři?!

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyLídři dál hledají kompromisní variantu, zaznělo při jednáních o novém složení vedení v evropských institucích. Vzpomínám si  na slova jednoho politika. Lídr se nevolí. Lídr prostě buď, je nebo není. Kdo je však přirozený lídr? A jak končí lídři? V přeneseném slova smyslu byl lídrem i Ježíš Kristus. Jistě, byl to syn Boží, můžete namítnout. Ano, ale jeho osud byl stejný jako osud mnohých lídrů pozdějších. Byl ukřižován lidmi. A to i přesto, že účel oběti Ježíše Krista měla širší smysl. Přesto, kolik lídrů v pozemském životě je ukřižováno lidmi. Stejně jako se z mnohých domnělých lídrů stávají diktátoři a jsou za pomocí toho samého lidu postaveni mylně na úroveň Boha. Fatální dopady takového zmatení jsou známé.


Již v roce 1998 Esther Dyson ve své knize popsala to, co se děje dnes. V různých oborech i ve formách vládnutí. Již tehdy mluvila o tom, že Billu Gatesovi se dostává stejných poct jako představitelům států. Píše jednu jasnou věc: „Moc obecně přechází z národních států na podnikatelské jednotky.“ Jak dobře to známe. Srovnává to s dobou při přechodu z doby feudalismu dál. Je to velmi vizionářské, a bohužel dnes v praxi. A nebude to jiné. Jsme v době zlomu a belle epoque z přelomu tisíciletí je dávno pryč.

„Naše země nevzkvétá.“ Tato památná věta Václava Havla je bohužel dnes velmi přesná. Chceme bezhotovostní platby, ale stačí vypnout internet v době digitálního světa, a ti první se stanou posledními, a ti poslední prvními. Ti, kteří totiž mají bezhotovostní platby, ti si nekoupí ani rohlík. Na druhé straně ti, kteří na rohu žebrají do klobouku, jsou v takové situaci králové. Stačí málo. Druhá ještě daleko horší věc je zpomalení německé ekonomiky a problémy Deutsche Bank. To je daleko fatálnější. Českým firmám se tenčí zakázky a bude to ještě hodně složité. To, že vláda v době růstu nemyslela na zadní kolečka, je bohužel pravda. A o to bude horší dopad. Jde o navázanost ČR Německu. Náš zahraniční obchod je z více než cca 83 % vázán na EU a z toho cca 91 % na Německo. Čeká nás horký podzim.

Některé návyky z pískoviště si přenášíme do dospělého života. Nejlépe je to vidět v politice, kdy jsou kluci a holky, kteří spolu mluví nebo nemluví. Holky pomlouvají jiné holky nebo kluky. Kluci jsou hloupí, protože jsou to kluci, a ti jsou takoví od přírody. A s holkama se kluci moc nebaví. Jsou to přece holky. A celému tomu říkáme vzletně demokracie. „Rodičovský příspěvek je náhrada za ušlý zisk a mzdu za dobu, kdy se staráme o dítě“, řekla jedna poslankyně. Tomu se říká dítě jako ekonomický prostředek. Ostatně dnes se mnohé ženy tak k dětem chovají. Bohužel.

Neúspěšní maturanti by mohli získat alespoň doklad o studiu, souhlasí ministr. „Novela přináší možnost dosažení středního vzdělání, bez toho aniž by školáci u maturity uspěli. Není v zájmu státu ani školáků, aby po čtyřech letech středoškolského studia skončili se vzděláním základním,“ uvedl v pondělí po jednání vlády Robert Plaga. Studenti by se tak mohli lépe uplatnit na pracovním trhu, ale nemohli by vykonávat profese, kde je maturita podmínkou.

Nesmysl a degradace vzdělání. Nic nemá význam. Dostat jen za účast doklad je nesmysl. Bude tedy důležité být zapsán v systému, třeba vůbec nestudovat, protože nakonec mám přece papír jistý. Papír za účast. Vychováváme naprosto nekonkurenceschopnou generaci, která bude nepoužitelná. Hlavně, že bude demonstrovat a bude aktivistická. V rukou jiných. Vychováváme stádovou generaci. Musí se podle ministra podporovat kritické myšlení a spolupráci v kolektivu. Problém je, že se naprosto zapomíná na to, že společnost posouvají ti, kteří jsou lídři a umí více než jen být v davu. Tyto žáky a studenty koncepce naprosto pomíjí. Asi se vrátíme do socialistického školství a navíc budou papíry jen za účast, nikoli snahu a nedej Bože aktivitu. A bohužel, pak tato generace bude vychovávat další generaci. Ještě, že už jsem starší a jsem původně speciální pedagog. Doufám, že tento nápad neprojde. Je to nesmysl.

Když vidím ty diskuze ohledně přímé volby prezidenta, napadá mě jeden návrh. V případě vnitrostátní politiky zavedeme robota na podpisy, který bude přesně naprogramován. V rámci digitalizace a robotizace. V případě přijímání zahraničních návštěv bych zavedl systém dvojníků Nývlt a Macháně, který by se nastavoval podle toho, o jaký typ návštěvy by se jednalo. Systém by byl podřízen parlamentu v souladu s vládou a po dohodě s vlivovými neziskovými organizacemi občanské společnosti. Možná pak bude národ spokojen. Ne, nebráním prezidenta. Jen s určitou nadsázkou a sarkasmem přemýšlím o tom, jakého vlastně chceme prezidenta. Lídra, loutku, sluhu různých zájmů?

Tak se pomalu posouváme k prezidentskému systému. Věřím však, že jsme stále parlamentní demokracií. Je potřeba upravit kompetence a jasně vymezit lhůty a mantinely, které již měly být upraveny v souvislosti s přímou volbou nyní. Anebo opravdu začít uvažovat nad tím, jakým směrem se bude naše demokracie ubírat. Zda-li prezidentským nebo parlamentním. Jakou vlastně společnost chceme? A to nejen na národní, ale i evropské úrovni. Je potřeba najít opravdové lídry, kteří budou vzájemnou protiváhou na politické scéně. Ale kteří budou schopni a ochotni spolu mluvit. Nejen na evropské úrovni, ale také v případě vnitropolitické u nás doma. A to je výzva, už proto, že takových lidí je v současné době zoufalý nedostatek. Přesto jich několik vidím a jen pevně doufám, že jejich čas teprve přijde. Jen doufám, že to nebude trvat moc dlouho. Čas běží…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 5 050,00 Kč
Vybráno 14.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 839 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,43 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.