19.10.2015
Kategorie: Společnost

Hlava XXII norského Barnevernu. Sám Joseph Heller by žasl!

Sdílejte článek:

HANA MACHARÁČKOVÁ 19|10|2015

O děti, které vám byly Barnevernem odebrány, můžete bojovat. Jenomže tím, že je chcete zpět, vlastně dokazujete to, že jste špatný rodič, protože nechápete, že nikdo se o vaše děti nepostará lépe než Barnevern a jeho lidé. Degradujete se tedy na rodiče, kteří nejsou schopni pochopit, co je pro děti nejlepší a proto je navrácení vašich dětí nemožné. Nejste tudíž dostatečně způsobilí pro rodičovskou roli. Tečka.

Takhle na mě chování Barnevernu působí a proto volně parafrázuji nosné téma Hlavy XXII. Přemýšlím, že pokud by jeho autor J. Heller žil a nechal se inspirovat norským sociálním systémem, že by možná napsal dílko ještě slavnější a troufám si říct, že i absurdnější. Nejen kauza odebraných dětí Michalákových, ale i mnoho jiných smutných příběhů, kdy byly děti odebrány Barnevernem, v sobě nese tolik absurdit, že srovnání s Hlavou XXII. je zkrátka nabíledni.

Rodiče, jímž byly děti odebrány, mívají s dětmi setkání. Někdo má dokonce to štěstí, že jsou jim děti ukázány třeba na dvě hodiny, někteří mají vyhrazenou čtvrthodinu několikrát ročně, je to různé, případ od případu. Rodič tak má dokonce příležitost prokázat, že o ně i nadále stojí, že je plný empatie a že ho dosud neopustilo rodičovské pouto. Byť tyto záležitosti musí často dokázat bez toho, aniž by se mohl svého dítěte dotknout. Pokud zůstane emočně chladný, chyba, takhle ne. Ovšem pokud se rozpláče (bezmocí či radostí z toho, že své dítě konečně vidí!), je to rovněž velká chyba, která o rodiči vypovídá, že je emočně labilní a  tudíž není dobrou oporou pro své dítě. 

barnevern

Eva Michaláková, které byl již dokonce udělen zákaz styku s vlastními dětmi, pracuje jako pomocná učitelka v mateřské školce. Skutečný paradox! Pokud je matka tak zásadně a definitivně zbavena rodičovských práv, dalo by se usuzovat, že je naprosto nezpůsobilá pro jakoukoliv práci s dětmi. A ejhle. Není tomu tak. Nejen, že pracuje s dětmi v mateřské školce, pečovala i o děti v družině jako pomocná vychovatelka a v současné době si dokončuje pedagogické vzdělání, tudíž bude kvalifikovaná pedagogická síla! Současně ještě vypomáhá jako pečovatelka pro seniory, kdy dochází do rodin a pomáhá seniorům s úklidem či přípravou jídla.  Se svým přítelem navíc vychovává dceru z jeho předchozího vztahu, což Barnevernu rovněž nevadí. 

Nebo další smutný příběh rodiny Ladických, kdy bylo dvouměsíční batole odebráno neslyšící matce s odůvodněním, že má špatný oční kontakt s dítětem. Tomu tedy říkám trefné odůvodnění! Zní mi asi tak jako termín “kulaté čtverečky”. Ovšem o zásadní kontakt matky s dítětem, což je tělesný kontakt s matkou a to zejména při kojení, je Barnevern připravil. Stejně jako o matčino mléko.

Polští rodiče malé Nikolky zase v roce 2010 jako rodiče selhali, když děvčátku řekli, že jí umírá babička. Pohotová učitelka si všimla, že je děvčátko smutné a povolala tak mocný Barnevern, aby zakročil, neboť prý dítě z této informace dostalo psychický otřes. V Norsku se totiž s dětmi o smrti nemluví! Jaký otřes musela zažít malá Nikolka poté, co byla hned téhož dne předána norským expertům na dětskou duši a potažmo její rodiče, kteří takhle přišli o dítě, si raději ani nepředstavuji. 

Chce-li rodič své dítě v Norsku veřejně pokárat a plácnout ho přitom na zadek, koleduje si to, aby se o něj mocný Barnevern zajímal a šel mu ukázat,  že takhle by to tedy opravdu nešlo! Co na tom, že sociální pracovníci z Barnevernu “odebírají” děti často tak krutě a nelidsky, že to způsobuje dětem nejen závažná psychická traumata, ale i poranění či modřiny. U videadokumentujícího chování sociálních pracovníků při “odebírání” dětí je varování, že není pro slabší povahy! Má vůbec smysl další komentář?

Tyto skutečnosti jsou stejně absurdní jako vůbec celé pojetí systému, který na biologické rodiče pohlíží jako na potenciální tyrany a občany nezpůsobilé se o své děti starat, a naopak k pěstounům vzhlíží jako na spasitele, kteří se zřejmě rekrutují z kandidátů na svatořečení. Zajímalo by mě, čím se tento zrůdný systém inspiroval. Systém, který ničí rodiny, ničí životy a tak hluboce zraňuje  ……. Nechápu společnost, která takový přístup umožňuje. Nechápu stát, který dá úřadu neomezenou moc, jež nepodléhá moci soudní. Nechápu, že lidé jsou schopni pro takový úřad pracovat, stejně jako nechápu ony spasitele – pěstouny, kteří mají doma dítě a přitom vědí, že se tyto děti trápí ….. a  že se pro ně trápí jejich praví rodiče. Třeba takoví, kteří jim dali sladkost (a mohli jim tak způsobit zubní kaz!) nebo ti, kteří jsou schopni dětem říct, že jim zemřel příbuzný…..

ZDROJ: Hana Macharáčková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 67 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...