duchod617
9.7.2020
Kategorie: Ekonomika

Hladovka českých důchodců

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

A co hrozí, pokud reforma důchodů nepřijde? V podstatě nastane kolaps veřejných financí, Národní rozpočtová rada přišla s výpočtem, že už kolem roku 2030, kdy do důchodu odejdou silné ročníky. Je nejvyšší čas na reformu systému.

Je sice okurková sezóna a většina z nás chce řešit spíš jen dovolenou a odpočinek, někdo zase řeší proč nestihl (opět) zhubnout do plavek, nicméně téma důchodů se dříve či později v budoucnu dotkne každého z nás, proto bychom měli bedlivě sledovat kroky expertní vládní komise pod vedením ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové za ČSSD. Po pravdě mě děsí už samotná informace, že komise by měla být pod vedením této poněkud zmatené paní, která prohlašuje perly typu „minimální podpora v nezaměstnanosti by měla být vyšší než minimální mzda“. Jako ministryně práce by měla mít alespoň elementární znalost svého resortu. Takže se obávám, abychom se od ní nedočkali například toho, že celoživotně nepracující člověk na sociálních dávkách bude mít vyšší důchod než dělník desetiletí pracující na dvanáctihodinové směny. Logiku v jednání paní ministryně byste totiž vesměs hledali marně.

Důchodová komise se sešla tento pátek a za hlavní pilíře důchodové reformy považují dřívější odchod do důchodu u náročných profesí plus výchovné za vychované děti. Osobně toto nepokládám za něco, na čem by měla stát nová reforma penzí, jsou to pouze kosmetické změny, i když zajisté spravedlivé. Pokud to přirovnáme k dietě, tak je to, jako kdyby korpulentní dáma chtěla hubnout a místo pěti větrníků za den snědla jen tři. Nějaký efekt to sice mít bude, ale ke štíhlejší postavě to asi trvale nepovede, zrovna tak jako tato opatření nepovedou ke komplexnímu řešení problematiky penzí.

Současná důchodová komise není první a obávám se, že ani poslední, která se neúspěšně snažila řešit náš penzijní systém. Návrhy jsou oprávněně kritizované Národní rozpočtovou radou za svou nesystémovost a neudržitelnost. Penze by měla podle komise mít základní část, která se bude hradit ze zvýšení daní. Už zde vzniká problém, zdanění práce je u nás dost vysoké, další zatížení zaměstnavatelů a OSVČ v podobě zvýšení daně z příjmu je zřejmě nerealizovatelné. Vláda tedy navrhuje zdanit více banky a nadnárodní korporace, ale nebuďme bláhoví, ti si to vzhledem ke své vyjednávací síle těžko nechají líbit. Takže to zase zaplatíme jen my všichni, kteří do systému odvádíme nemalé peníze už teď.

Vzhledem ke stávající demografické situaci, která nenahrává průběžnému systému, dříve nebo později bude muset vláda přistoupit k nepopulárním krokům, jako je prodloužení odchodu do důchodu a zvyšování potřebné délky povinného důchodového pojištění. Souhlasím s šéfkou Národní rozpočtové rady Evou Zamrazilovou, že je zde ještě jedna nepopulární možnost, a sice kompletní revize sociálních dávek. Politicky velmi nepopulární krok, jenž by odhalil podle mého odhadu více jak třetinu zneužívaných dávek, které by se mohly přesunout na výplatu důchodů. Prostě jako při dietě, sepište si, co za den sníte a najednou se budete hodně divit, kolik toho navíc spořádáte. Úplně stejně bychom se divili, kdyby nám stát předložil seznam dávek v sociální oblasti a odborníci by měli zhodnotit jejich efektivitu, kolik z nich by najednou bylo navíc!

Když se podíváme do zahraničí, tak bychom se měli inspirovat například v Nizozemsku, kde důchodcům díky jejich penzijnímu systému nehrozí propad do chudoby. Nizozemsko se v Mercer Global Penzion Index umístilo na prvním místě především díky přiměřenosti, udržitelnosti a integritě svého penzijního systému. Úspěšná reforma důchodového systému musí být občanům srozumitelná a připravit současné generace na vlastní zodpovědnost za svůj důchod. Právě svědomití Nizozemci mají jednu z nejvyšších životních úrovní i v důchodu. Nutné jsou daňové úlevy zaměstnancům a tudíž i více volných prostředků pro možnost spoření na penzi. Navíc je velmi žádoucí do penzijního spoření zapojit také zaměstnavatele. Státní penze je ve fungujících systémech nižší, což tolik nezatěžuje státní rozpočet a přesouvá zodpovědnost směrem k občanům, kteří sami nejlépe vědí, jak se na stáří zabezpečit. Investicí není totiž jen hmotný majetek, ale především kvalitně vychované děti, na jejichž vzdělání a rozvoj vám díky nižším daním zbude více peněz.

A co hrozí, pokud reforma důchodů nepřijde? V podstatě nastane kolaps veřejných financí, Národní rozpočtová rada přišla s výpočtem, že už kolem roku 2030, kdy do důchodu odejdou silné ročníky. Pokud se vrátím k analogii s dietou, máme nejvyšší čas zhubnout, aby nám výdaje na důchody nepřetekly jako špeky z o dvě čísla menších šatů. A dieta by to vzhledem ke krátkému časovému horizontu měla být celkem přísná, jinak současným čtyřicátníkům a mladším ročníkům hrozí, že jejich důchod bude pouze almužnou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 511,00 Kč
Vybráno 44.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 878 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
138 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.