28.11.2013
Kategorie: Ekonomika

Hit sezóny: příkazy a zákazy, regulace a likvidace

Sdílejte článek:

OD: JARMILA NOVOTNÁ 28|11|2013

Nedávno jsme skromně oslavili 24. výročí konce totalitního režimu. Dalo by se předpokládat, že v příštím roce budou tyto oslavy mnohem okázalejší a pompéznější. Čtvrt století svobody – to už přeci bude důvod k oslavě! Bude-li ovšem ještě vůbec co slavit. Jakoby nám někdo z té svobody pomalu, ale jistě ukusoval a ukrajoval a uždiboval. Samozřejmě vždy jen s těmi nejlepšími úmysly a v zájmu všeobecného blaha společnosti.

 

 

Samá chvályhodná nařízení přicházejí z Bruselu. Tam se rozhoduje o tom, jak se tuzemský rum smí jmenovat, co je a co není pomazánkovým máslem, kolik Wattů smí mít naše žárovka v kuchyni, jak výkonný vysavač je pro nás nejvhodnější a jestli smíme dát sousedovi semínka kytiček, které jsme vypěstovali.

 

Ale naše obecní úřady také nezůstávají pozadu. Občas z nich vypadne taková perla, jako je zákaz štěkání psů v nočních hodinách (pes má být lingvista a v noci zásadně mňoukat). Pochopitelná byla jedna místní vyhláška o zákazu vstupu státních úředníků, ale bohužel dlouho nevydržela. Zato nepochopitelným dopravním značením se to všude jen hemží.

 

Některé obce přišly s mnohem diskutabilnějšími místními vyhláškami. Říkají jim regulace či nulové tolerance hazardu. Pokud jde o rušivé světelné reklamy, nedodržování zákonů ze strany provozovatele, rušení nočního klidu – kdy ani po domluvě či pokutě majitel podniku nesjedná nápravu – naprosto souhlasím (jen doufám, že stejným metrem je měřeno i pivnicím a diskotékám). Problém už ale vidím v zákazech pro herny v blízkosti škol, kostelů a úřadů. Děti do heren nesmí do 18 let, herny musí být a jsou zatemněné tak, aby do nich vidět nebylo. Docela dobře mi není jasné, čím by sama existence legální herny měla náhodné kolemjdoucí pohoršovat? Oč víc, než existence hospody? V minulosti nesměly být herny ve stometrové vzdálenosti od výše zmíněných institucí – dnes to např. Liberec zvedl na 150 metrů. Podobná opatření zavedly i jiné obce. Dům, ve kterém se herna nachází lze posunout o padesát metrů jen stěží. Provozovny byly stavebními úřady řádně zkolaudovány jako herny a léta jim obce každoročně vydávaly povolení na provoz VHP. Nabídl někdo podobně postiženým a bezproblémovým podnikatelům svůj podnik přesunout jinam? Těžko – nové adresy se nepovolují. Současný model regulace mi silně připomíná tahání králíků z klobouku. Nikdo předem neuhodne, jakou barvu bude zastupiteli vylosovaný králík mít. A co majitel objektu, který ze dne na den přijde o nájemce? Ptal se ho někdo na jeho názor? O “nulových tolerancích” je hanba mluvit. Vnímám je pouze jako bezdůvodná populistická rozhodnutí.

 

 

Nakonec se k likvidaci legálního podnikání přidal i stát. Napřed nařídil kauci licencovaným výrobcům alkoholu, která může být pro malé likérky osudnou. Výmluva na nelegální výrobce je naprostým nesmyslem: už vidím ty “garážníky” , jak stojí frontu na úřadech ve snaze zaplatit. Jsem si jistá, že z tohoto opatření mají “ilegálové” naopak obrovskou radost.

 

Poté přišly na řadu growshopy. Úplnou náhodou chce mít stát v tomto odvětví prodeje monopol. Ale určitě to je jen a jen náhoda, že? O existenci growshopů jsem měla jen mlhavé povědomí a to ještě jen díky článkům v Reflexu. To, co předvedla v minulých dnech policie, už není zarážející, ale alarmující! Na mě však tato monstrózní akce měla naprosto opačný účinek. Jestliže jsem ke konopí měla vysloveně negativní vztah, začala jsem si shánět o jeho využití další informace a dnes za sebe mohu říct, že jsem pro! Vždy mi bylo jasné, že ne každý, kdo si sem tam dá jointa je nutně narkomanem. Ale o širokých a leckdy nenahraditelných léčebných účincích byliny jsem nevěděla. Narozdíl od státních úředníků, kteří schvalovali budoucí prodej této látky v lékárnách a dokonce vyhlásili výběrové řízení na dodavatele. Způsob jakým po deseti letech existence těchto krámků byli živnostníci a plátci daní napadeni, kriminalizováni a současně okradeni i o tak nebezpečné zboží, jakým je třeba květináč, proto není ničím omluvitelný. Nejde teď o to, co komu a proč bylo v těchto obchodech prodáváno, ale o princip. Ve svobodném a demokratickém státu by nemělo docházet k tomu, aby jím povolená činnost byla ze dne na den zakázána a likvidována. Nemohu se zbavit pocitu, že si stát předem odstranil konkurenci.

 

Co dělat? V naší vlasti máme zvláštní zvyk: když se tu nedá dýchat, sbalíme si raneček, máma nám dá s sebou pekáč makových buchet a jde se do světa. Ale psst! Nikomu to neříkejte. Nebo někoho napadne, co všechno zlého vzešlo z makovic a policie vezme pole útokem. A za makové buchty nám naše mámy zavřou.

 

Tak za rok budeme slavit čtvrt století svobody… Opravdu?

 

 

ZDROJ: Jarmila Novotná

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 17 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.