divadlo
30.4.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Herec a učitel

Sdílejte článek:

MAJKA DUBOVÁ

dubováČím se liší? Samozřejmě profesně. Ale? Herec hraje. Na jevišti, ve filmu. Něco nám dává, předává. Tedy – měl by! Stejně tak učitel – něco dává – předává. Měl by! Myslíte si, že takový učitel je tak trochu (nebo více) i herec? Dobrých a vynikajících herců (ve skutečných divadlech) a učitelů (ve školách) je, bohudík, u nás mnoho.

Právě jsem shlédla diskuzní pořad v televizi, kde jedním z diskutujících hostů byl člověk, který v praxi prošel školstvím – a to ne „papírově“ na nějakém úřadě. Muž, který má VŠ odborné ped. vzdělání, s působením ve škole skutečné, se starostí o celý chod školy tj. pedagogové, studenti (včetně jednání s jejich rodiči) atd. O tom , že nejen umí a zná, svědčí enormní zájem o studium na jeho prestižní škole. Diskutovalo se v tomto pořadu i o požadovaném vzdělání kantorů, samozřejmě i o jejich nedostatku. Ano, hovořilo se i o odměňování učitelů. I o tom, jak mnoho mladých lidí jde studovat učitelství jen za účelem získání titulu Mgr. Proč jen? Protože mnozí již předem ví, že učit nikdy nebudou, nechtějí, nemají na to ani vlohy. Ale je mnoho vyučujících, kteří nevystudovali PF, a přesto učí a dobře, i když pedagogicky nekvalifikovaní. Avšak odborně ano – a mnozí v oboru, který vyučují, působili nebo působí k tomu ještě v příslušné praxi – takže mohou svým studentům předat ještě daleko víc než jen teorii, ale jsou (musí?) hůře odměňováni. Moc hezky na tento problém reagoval zmíněný diskutující (V.K. ml.) když moderátorce řekl „ já také nevím zda máte vysokou moderátorskou školu, moderátor buď je dobrý nebo ne“.

A tak je to i s herci. Je mnoho herců, kteří mají vystudovanou DAMU, JAMU a přesto se nedá na ně dívat, (navíc mnohým není vůbec rozumět – prostě neumí mluvit) a když už, tak jednou a dost. Samozřejmě dobrých , těch v oboru vystudovaných, je také mnoho. Stejně je to naopak. Třeba herec nemá DAMU ani JAMU (a jsou i tací, kteří nesložili ani maturitu) a jeho herecké výkony jsou vždy brilantní a to ve všech směrech.

Vůbec nezastávám názor, že vzdělání k žádné profesi není třeba. Ano, je třeba! Ale je zárukou, že stačí jen právě odborné vzdělání? Co si například pomyslíte o vyučeném kuchaři, který tak tak umí pokrájet cibuli? Který nerozezná hovězí maso od vepřového? Myslíte si, že se ho to učitelé nesnažili naučit? Myslíte si, že je možné, aby takový mládenec mohl vůbec složit závěrečnou učňovskou zkoušku (před komisí) a získat výuční list „kuchař“? Určitě pracuje v restauračních kuchyních (a to i vyšší kategorie) mnoho kuchařů nevyučených v oboru. A oni umí. Umí dobře. Umí výborně. Vyhodí je (nebo vůbec nepřijme do zaměstnání) majitel restaurace a vezme si tam třeba takového vyučeného nekňubu, který neumí ani tu cibuli nakrájet?

Profese, kde je určité odborné vzdělání naprostou a neoddiskutovatelnou podmínkou, je mnoho a tam, bez pardonů, nelze slevit, ustoupit, zohlednit.

Docela by stálo za přemýšlení jak to udělat, aby náš stát, nás obyčejné lidi – dole ( bez kterých by ti, tam nahoře, být nemohli) co nejlépe pro nás všechny (nejen třeba sami pro sebe???) řídili, vedli, rozhodovali o něm – o nás, lidé určitě vzdělaní, (přímo a konkrétně pro tuto profesi – bylo by i něco takového podmínkou – HAHA – CHACHA).

Máte také někdy pocit, že tam „nahoře“ jsou jen (a velmi dobře placeni) herci ? Je tam snad někdo s hereckým vzděláním? Také máte pocit, že je to jen divadlo? Hm hm, tohle divadlo – představení – se vám nelíbí? Půjdete raději do divadla jiného, na jiné, lepší herce? Že nemáte kam?

P. S.

Myslíte si, že je třeba vyměnit v „tom divadle“ celý divadelní soubor?


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jan Janát 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 955,00 Kč
Vybráno 34.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 616 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.