pandemic-4933793SPOLVIR
14.2.2021
Kategorie: Společnost

Hejtmani požádají vládu o vyhlášení nouzového stavu na 14 dní

Sdílejte článek:

COM

Po jednání vlády a hejtmanů došlo k dohodě. Hejtmani požádají vládu o vyhlášení nouzového stavu, a to na 14 dní. Informoval o tom hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák na sociální síti. Podle Vondráka se jedná o jedinou cestu, jak zvládnout krizový stav v zemi.

​Uvádí se, že hejtmani žádají návrat dětí do škol k 1. březnu a testování ve firmách. Stejně tak by se měly rozšířit úřední hodiny na úřadech, aby se netvořily fronty. Kromě toho požadují, aby je vláda informovala, jak uvolní pravidla v obchodech a službách. Jednání probíhalo dnes od 10:00, kdy hejtmani jednali s ministrem zdravotnictví.

Dohodu s hejtmany potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček. Vláda by měla dohodu potvrdit dvě hodiny po poledni, kdy se mi mimořádně schází. Jednání se zúčastní i hejtman Kuba.

„Děkuji hejtmanům za velmi korektní a věcné jednání. Dohodli jsme se na dalším společném postupu v situaci, která je z epidemiologkého hlediska velmi složitá. Při pokračování nouzového stavu je priorita návrat dětí do škol, úpravy opatření budeme průběžně konzultovat s kraji,“ napsal na Twitteru vicepremiér Hamáček.

Vstřícně zhodnotil výsledek jednání vlády s hejtmany i předseda ODS Petr Fiala. „Dosavadní postup vlády nefungoval, teď je šance s tím něco udělat, premiér už přistoupil na některé naše požadavky, například návrat dětí do škol. Ve spolupráci s hejtmany jsme dosáhli toho, že se vláda vrátí do Sněmovny, kde projednáme krizovou legislativu, která nahradí nouzový stav,“ uvedl Fiala.

Hejtmani však na oplátku chtěli po vládě, aby splnila řadu podmínek. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický řekl, o jaké podmínky jde: 

Nouzový stav bude platit 14 dní přesně, začít má v pondělí. První podmínkou je, že jde o mimořádné opatření a zodpovědnost nese vláda. Ta musí přijmout pandemický zákon, dále musí přijmout plán na postupný návrat dětí do škol od 1. března. Nejprve půjdou první stupně základních škol, ale také poslední ročníky a maturitní ročníky a poté následující. Mezi požadavky je i očkování pedagogických pracovníků.

 „Požadujeme další kultivace opatření v rámci maloobchodu, služeb kultury a amatérského sportu – s tím, že uvolnění nenastane zítra, ale na dalších jednáních chceme mít jasný harmonogram postupného uvolnění – přesných podmínek, za kterých je to možné dělat,“ uvedl Netolický.

Další požadavek je na urychlené samotestování ve firmách a u velkých zaměstnavatelů. Podmínky chtějí mít hejtmani jasné k 1. březnu. Již od pondělí má začit platit další požadavek, tím je zrušení omezení úředních hodin na úřadech.

Hejtmani také chtějí pravidelná týdenní jednání Asociace krajů s vládou o nových případných úpravách protiepidemických opatření. Hejtman Martin Kuba dodal, že již v úterý se má setkat premiér Babiš s opozicí, aby společně začali řešit protiepidemiologickou legislativu Pirátů.

  • K tomu komentář ze sociálních sítí: 
Naše politická scéna už se opravdu definitivně dostala na level Kocourkov. Vláda nás drží (s drobnou přestávkou) 11 měsíců zavřené ve sklepě a ničí zdraví, ekonomiku i základní práva a svobody našich občanů. Za těchto 11 měsíců není schopna připravit jakoukoliv koncepci, ani následně dosáhnout jakékoliv dohody s opozicí na podmínkách prodloužení nouzového stavu.
 .
Opozice tedy nouzový stav ve čtvrtek shodí a řekne prodloužení nouzového stavu NE.
 .
Aby následně hned v neděli hejtmani převážně právě z těchto opozičních stran milostivě požádali červenou mikinu o jeho prodloužení.
 .
Opravdu teď nevím, jestli jsou větší tragici Babiš s Hamáčkem nebo celá naše slavná demokratická opozice (Piráti, STAN, ODS), která je strašně silná ve čtvrtek v parlamentu, aby pak následně přilezla v neděli po kolenou vládu odprosit.
 .
Prosím vás, lidi, vemte rozum do hrsti a už tuhle svoloč v říjnu nevolte. Vždyť je to jeden za osmnáct a druhej bez dvou za dvacet.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 596 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
politicon.cz
73 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.