HAVELV
4.11.2019
Kategorie: Historie

„Havla vyrobil Tigrid“

Sdílejte článek:

ALEXANDER TOMSKÝ

„Havla vyrobil Tigrid,“ tímto citátem z rozhovoru s Jaroslavem Vrzalou, dávným administrátorem exilového časopisu Svědectví (vycházel v Paříži pod vedením Pavla Tigrida), uvádí týdeník Echo na obálce své poslední číslo. Je to zavádějící a zní to nechtěně jako nějaká nešťastná konspirativní teorie.
Český politický exil měl sice v 80. letech jakýs takýs vliv na růst disentu a na propagaci Václava Havla. On byl totiž jediný z československé opozice, kdo byl znám širší, byť přece jen úzké intelektuální vrstvě na Západě, která se zajímala o dění v sovětském impériu. Byl dramatik, a tak se občas hrál a vycházely v překladech i jeho úvahy, protesty i eseje, zejména jeho „Moc bezmocných“ a později „Dálkový výslech“, které si získaly jistý, byť omezený ohlas.

 

Pochopitelně měl podporu uměleckých kruhů, zejména mezinárodního sdružení spisovatelů Pen klubu. Propagovali jsme jej vedle Pavla Tigrida tenkrát všichni, římské socialistické Listy stejně jako katolické Studie či Nadace Charty 77 ve Švédsku. Tigrid znal Havla osobně z 68. roku a na prezidenta jej ve Svědectví vehementně navrhoval. Mně dokonce finančně přispěl na vydávání Havlových děl, ale pašovací možnosti jsme měli velmi omezené. O rozšíření jeho jména mezi občany se zasloužila především rozhlasová stanice Svobodná Evropa, Hlas Ameriky a české vysílání BBC z Londýna. Nepřehánějme, vědělo o něm ze 14 milionů občanů nanejvýš několik set tisíc.

Zúčastnil jsem se jednou takové akce na „jugoslávském pobřeží“, myslím, že to bylo u městečka Šibenik. Vedle českého kempu jsme měli stánek se Svědectvím a Havlovými knihami, rozdávali jsme je zadarmo, a během těch dvou týdnů jsem se nesetkal s nikým, kdo by o něm byť jen něco zaslechl. Možná špatný vzorek, nebo se ti výletníci báli se mnou otevřeně mluvit…

O svou reputaci se Havel zasloužil především on sám. Mezi nesourodými skupinami disidentů — reformních komunistů i antikomunistů, socialistů, katolíků a pravičáků — si vysloužil pověst nestranného soudce, který je schopen usměrnit debatu a stát nad ideologickými půtkami ve společném zájmu obrany lidských práv a svobody. V takovém duchu koncipoval své úvahy o Chartě. Ke své vůdčí roli nepotřeboval Tigridovo přemlouvání, možná i proto, že pocházel z významné prvorepublikové rodiny a za svůj nekompromisní postoj vůči režimu byl odhodlán trpět. Odseděl si téměř pět let ve vězení, nepočítaje všechny ty šikany a noci strávené v celách „předběžného zadržení.“

Na jeho smírčí a usmiřovací působení v politice můžeme mít různý názor, nezapomínejme ale, že opozice v celém tzv. komunistickém bloku byla pacifistická po příkladu Mahátmy Gándhího. Proti unavenému a ideologicky už jen setrvačnému režimu to byla opravdu dobrá metoda zápasu, ale listopadové vzepětí lidu nemělo vyústit do tak kompromisního postoje vůči nepopiratelným zločincům a komunistická strana měla být zakázaná. Spravedlnosti má být učiněno zadost, má také výchovný účel.

Jistě by se komunisté přejmenovali, ale byl by historicky zdiskreditován komunismus jako takový. Jména mají symbolický význam. Kontinuita měla být i u nás přetržena jako ve všech sovětských satelitních státech. A negativní vliv měl na Havla právě starý Pavel Tigrid, protože se tolik obával, že budou věšet nevinné lidi na kandelábry jako v roce 1945. Představa absurdní, tenkrát vypukla nenávist po kruté šestileté okupaci.

Generálové většinou plánují minulou bitvu — tu, kterou zažili.

Autor: Alexander Tomský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 129 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 3,76 out of 5)
Loading...
politicon.cz
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.