10148-hampl-prednasi-jpg-660x371
17.3.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Hampl v Olomouci pokřtil knihu. Vysvětluje, proč se společnost rozpadá

Sdílejte článek:

PETRA JANDEROVÁ

„Jedná se o intelektuální počin 21. století,“ říká Martin Konvička k nové knize Prolomení hradeb od sociologa Petra Hampla. Oba dva stojí na pódiu v salónku olomouckého hotelu Flóra a konečně křtí knihu, kterou rozhodně nebylo snadné vydat.

 

„Jsem méně a méně populární, takže jsem se setkával s neochotou nakladatelů – svých názorových odpůrců,“ vysvětluje Hampl. „Odpůrci totiž pouze nadávají, ale nikdo si tu knihu nechce přečíst a vést diskusi. Přitom já bych tu diskusi hrozně ráda vedla,“ pokračuje Eva Hrindová ze spolku Naštvané matky, pod jehož hlavičkou nakonec kniha vyšla a který dnešní akci zároveň se spolkem 7. republika organizoval.

Kniha Prolomení hradeb se snaží být komplexní odpovědí na to, proč se dnešní společnost rozkládá. „Mně ta kniha zkrátka chyběla. Kdyby už existovala, tak bych si ji koupil. Když čtu texty od Václava Klause nebo Lukáše Lhoťana o civilizačním úpadku a šíření kulturního neomarxismu napadají mě otázky jako: Proč si elity zvolily zrovna neomarxismus a ne nějakou méně škodlivou ideologii? Kdo je financuje, jak fungují?“ popisuje Hampl. A tak přečetl kvanta knih a tři měsíce po večerech psal. Kniha založená na patnácti tezích má být srozumitelná a zároveň vhodná pro otevření relevantní vědecké debaty.

„V dobách mírových každý brání sám sebe a své úzké okolí. Ale v dobách ohrožení se musí každý obětovat pro lidstvo,“ čte Hampl úryvek, „války rozhodují hlavy a srdce. Ne počet nábojů.“ A připomněl, že za války všichni Židé zemřeli právě proto, že se snažil přežít každý z nich.

A podle Konvičky přitom může válka začít kdykoliv. Zítra nebo třeba za deset let: „V srpnu 39 situace taky vypadala dobře. To, co se děje teď, není nic jiného než kolíkování hřiště před válkou v Evropě. Polsko to ví, Maďarsko to ví, každý dement, který se podívá na mapu, to ví.“

Pořiďte si holubník

Velkým tématem následné diskuse byly sociální sítě. Hampl, Konvička, Hrindová a další diskutující aktivista Martin Zapletal totiž mají všichni bohaté zkušenosti se zablokováním svých profilů. „Já jsem měl za poslední rok Facebookovou svobodu tak šest plných dní. Naletěli jsme technologiím. Zmizí Facebook, zmizí člověk, je to sociální likvidace. Pořiďte si holubník, bude se hodit! Budeme muset začít používat holuby,“ vtipkuje Konvička.

„Musíme vytvořit ostrůvky disentu. Nevytěsňovat špatné věci, co se dějí. Utvrzovat se ve vlastenectví, v principu svobodné diskuse, normálního vztahu mužů a žen. A z ostrůvků disentu šířit tyto myšlenky mezi společnost,“ pokračuje už vážněji Hampl. Mechanismy nákazy jsou dle něho horší a horší. Na západě, kde nebyl komunismus, sice začaly působit dříve, ale my jsme tu hned po revoluci měli Havla.

A teď už sice Havla nemáme, ale máme veřejnoprávní televizi, připomněla Hrindová. Následně však rozředila atmosféru úsměvnou historkou ze slovanských slavností: „Prodávali tam klobásy a koliby a byla tam děvčata v krojích. A muži je obtěžovali – ale v dobrém – zkrátka jim sahali pod sukně. A já to pozorovala s takovou radostí, že se tohle ještě děje, že je to mezi mladými lidmi ještě pořád normální. A navíc tam hráli lidovky.“

Publikum o přibližně padesáti letech se nepřestávalo smát, ani když se po Hrindové chopil slova Konvička, aby glosoval současnou politickou situaci: „Babiš je sice velký hráč v byznysu, ale podle mě toho vyjukanýho Spejbla nehraje. To je jak kdyby se stal prezidentem ve Francii v roce 41 a myslel si, že bude pít Beaujolais, jíst slávky, válce bude za tři dny konec, on ty blbečky ještě víc obere a zavře se s blondýnou na Čapím hnízdě.“ Jenže Babiš teď musí řešit i státnické věci, na jeho touhy nehledě. „Hraje se o to, kdo bude čerpat,“ dodal Konvička.

Někdo využil oprávněné nespokojenosti

Do Olomouce zamířil rovnou ze Slovenska i aktivista Žarko Jovanovič, který se s přítomnými podělil o své pojmy z masových demonstrací v Bratislavě. „Témata, která se tam řeší, tedy korupce a klientelismus, se řeší oprávněně. Je ale otázka, jak to bude pokračovat,“ zahájil svůj výstup. Slovensko pak trápí v daleko větší míře než nás i ekonomická emigrace občanů za lepší prací a platy na západ.

Demonstrací se podle něho účastnilo třicet až padesát tisíc lidí a ti tam pravděpodobně přišli spontánně. Ale demonstrace byly profesionálně zorganizované a něco musely stát. „Někomu se podařilo využít oprávněné nespokojenosti společnosti,“ myslí si Hrindová.

Jeden Slovák dokonce přijel až na debatu do Olomouce. Spolu s jablkovicí s brusinkami – což vážnou atmosféru opět zpříjemnilo.

Nicméně, neusínejme na jablkovicích. „Politici se nejvíce bojí toho, že lidé přijdou k volbám, čímž se sníží jejich šance na zvolení. To je ta cesta. Tudy musíme jít. Volby jsou ta cesta,“ apelovala na voliče v závěru Hrindová.

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 67 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.