CSSDKS
6.7.2019
Kategorie: Politika

Hamáček neumí pracovat s konstantou

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNeochota prezidenta Miloše Zemana vyhovět žádosti premiéra Andreje Babiše a odvolat ministra kultury Antonína Staňka je provázena zdrcujícími komentáři na hlavu Zemana a někdy i Babiše. Problém si ale vyrobil Jan Hamáček sám.

Když se začaly z vedení ČSSD ozývat hlasy volající po odvolání Antonína Staňka z pozice ministra kultury, považoval jsem to za projev naprosto zbytečných obav o dopadu odvolání šéfa Národní galerie na pozici této strany. Roman Onderka s kverulací vůči Staňkovi nepřestal a Jan Hamáček nakonec „podlehl“ a navrhnul Staňkovo odvolání. Tím začala pro jeho stranu cesta plná průšvihů.

Samozřejmě, ČSSD si o svém osudu rozhodla sama. Dobrovolně se rozhodla pro účast ve vládě (maskovanou výsledkem vnitrostranického referenda), bez výrazných problémů se nakonec vzdala svého nominanta na ministra zahraničí a nahradila do jiným kandidátem. Své ministry a ministryně pak Jan Hamáček prosadil do vedení ČSSD. Přetrpěla i dva pokusy o vyslovení nedůvěry vládě aby nakonec sama připravila půdu pro svůj „dobrovolný“ odchod z vlády.

Celý svůj profesní život jsem pracoval ve výrobě. V technice existuje plno příkladů, v nichž zásadní roli hrají konstanty, ať matematické nebo fyzikální či chemické. Člověk se jim prostě musí přizpůsobit. V chemii to znamená pracovat s konstantní kvalitou surovin, konstantními podmínkami chemické reakce apod. Pro technika není problémem myslet na konstanty a využívat je ve svůj prospěch.

Pro člověka s takovou zkušeností není proto problémem vzít si poučení o konstantách i do světa lidí. I v politice lze totiž nalézt v chování politiků jisté vzorce chování. Ze zkušeností s chováním politiků pak lze odvodit či dokonce předpovědět jak se ten či onen politik bude chovat a jednat.

Miloš Zeman je politikem, který má za sebou politickou kariéru plnou překvapivých i méně překvapivých rozhodnutí. Přímá volba prezidenta, kterou poslanecká sněmovna schválila v době vlády Petra Nečase, se ukázala jakoby přímo šitá na míru Zemana. Zeman dokázal dvakrát zvítězit v přímé volbě a svým chováním a rozhodováním postupně přeměnil a proměňuje Česko ze systému parlamentní demokracie s prezidentem „úředníkem“ na Česko v systému poloprezidentském či prezidentském, v němž je prezident nejdůležitějším mocenským hráčem. Řada politiků nyní upřímně lituje toho, že byla u nás přímá volba prezidenta zavedena, ale je velmi pravděpodobné, že návrat k prezidentovi volenému parlamentem by sněmovnou neprošel.

Jan Hamáček a jeho strana dobře ví s kým má na Hradě tu čest. Přesto se rozhodl na nátlak některých svých spolustraníků odvolat ministra kultury Antonína Staňka, který odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, s nímž vede Zeman spor o jmenování profesorem. Pokud nepočítal s tím, že Zeman nebude chtít Staňka odvolat a naopak využije svých mocenských pák k tomu, aby dále oslabil vliv Hamáčka na chod české vlády, je to známkou toho, že se Hamáček ničemu v politice nenaučil. Řečeno technickou mluvou, Miloš Zeman je jasná „konstanta“ a jeho pozice byla upevněna opětovným zvolením do prezidentského úřadu. Domnívat se, že Zeman ustoupí předsedovi malé vládní strany, do které ČSSD spadla po volbách 2017, byla naivita. Hamáček po schůzce s prezidentem a premiérem oznámil, že alespoň ví na čem je. Chytrý politik by to měl vědět i před jednáním a neměl by dopustit, aby k takovému vývoji vůbec došlo.

ČSSD jen dokazuje, že pokračuje v cestě úpadku, kam jí svou politikou přivedli pánové Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec. Nemá ve svém čele schopné a charizmatické politiky a političky. Vsadila na účast ve vládě, protože se bála odejít do opozice. Zdá se, že není schopna unést svůj podíl na vládní moci, protože neumí ze svého podílu na moci vytěžit víc než posty pro několik svých vedoucích představitelů. Ministři ČSSD jsou evidentně nejslabšími členy kabinetu a zejména ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová je symbolem utrácení za každou cenu.

Možná jsme opravdu svědky poněkud zvláštního jevu – nejstarší česká politická strana se pomalu vytrácí z naší politické mapy a nezdá se, že by to voličům až tak moc vadilo. Domnívám se, že ani odchod do opozice na tomto vývoji nic zásadního nezmění. Budou snad doposud vládní politici za ČSSD po odchodu do opozice křičet o tom, že je Babiš trestně stíhaný a ve střetu zájmů jak to dělají politici ODS, Piráti, STAN, TOP 09? Může, ale budou to její voliči vůbec chápat a budou jí to věřit?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 849,00 Kč
Vybráno 50.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 209 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
19 komentářů