CSSDKS
6.7.2019
Kategorie: Politika

Hamáček neumí pracovat s konstantou

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNeochota prezidenta Miloše Zemana vyhovět žádosti premiéra Andreje Babiše a odvolat ministra kultury Antonína Staňka je provázena zdrcujícími komentáři na hlavu Zemana a někdy i Babiše. Problém si ale vyrobil Jan Hamáček sám.

Když se začaly z vedení ČSSD ozývat hlasy volající po odvolání Antonína Staňka z pozice ministra kultury, považoval jsem to za projev naprosto zbytečných obav o dopadu odvolání šéfa Národní galerie na pozici této strany. Roman Onderka s kverulací vůči Staňkovi nepřestal a Jan Hamáček nakonec „podlehl“ a navrhnul Staňkovo odvolání. Tím začala pro jeho stranu cesta plná průšvihů.

Samozřejmě, ČSSD si o svém osudu rozhodla sama. Dobrovolně se rozhodla pro účast ve vládě (maskovanou výsledkem vnitrostranického referenda), bez výrazných problémů se nakonec vzdala svého nominanta na ministra zahraničí a nahradila do jiným kandidátem. Své ministry a ministryně pak Jan Hamáček prosadil do vedení ČSSD. Přetrpěla i dva pokusy o vyslovení nedůvěry vládě aby nakonec sama připravila půdu pro svůj „dobrovolný“ odchod z vlády.

Celý svůj profesní život jsem pracoval ve výrobě. V technice existuje plno příkladů, v nichž zásadní roli hrají konstanty, ať matematické nebo fyzikální či chemické. Člověk se jim prostě musí přizpůsobit. V chemii to znamená pracovat s konstantní kvalitou surovin, konstantními podmínkami chemické reakce apod. Pro technika není problémem myslet na konstanty a využívat je ve svůj prospěch.

Pro člověka s takovou zkušeností není proto problémem vzít si poučení o konstantách i do světa lidí. I v politice lze totiž nalézt v chování politiků jisté vzorce chování. Ze zkušeností s chováním politiků pak lze odvodit či dokonce předpovědět jak se ten či onen politik bude chovat a jednat.

Miloš Zeman je politikem, který má za sebou politickou kariéru plnou překvapivých i méně překvapivých rozhodnutí. Přímá volba prezidenta, kterou poslanecká sněmovna schválila v době vlády Petra Nečase, se ukázala jakoby přímo šitá na míru Zemana. Zeman dokázal dvakrát zvítězit v přímé volbě a svým chováním a rozhodováním postupně přeměnil a proměňuje Česko ze systému parlamentní demokracie s prezidentem „úředníkem“ na Česko v systému poloprezidentském či prezidentském, v němž je prezident nejdůležitějším mocenským hráčem. Řada politiků nyní upřímně lituje toho, že byla u nás přímá volba prezidenta zavedena, ale je velmi pravděpodobné, že návrat k prezidentovi volenému parlamentem by sněmovnou neprošel.

Jan Hamáček a jeho strana dobře ví s kým má na Hradě tu čest. Přesto se rozhodl na nátlak některých svých spolustraníků odvolat ministra kultury Antonína Staňka, který odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, s nímž vede Zeman spor o jmenování profesorem. Pokud nepočítal s tím, že Zeman nebude chtít Staňka odvolat a naopak využije svých mocenských pák k tomu, aby dále oslabil vliv Hamáčka na chod české vlády, je to známkou toho, že se Hamáček ničemu v politice nenaučil. Řečeno technickou mluvou, Miloš Zeman je jasná „konstanta“ a jeho pozice byla upevněna opětovným zvolením do prezidentského úřadu. Domnívat se, že Zeman ustoupí předsedovi malé vládní strany, do které ČSSD spadla po volbách 2017, byla naivita. Hamáček po schůzce s prezidentem a premiérem oznámil, že alespoň ví na čem je. Chytrý politik by to měl vědět i před jednáním a neměl by dopustit, aby k takovému vývoji vůbec došlo.

ČSSD jen dokazuje, že pokračuje v cestě úpadku, kam jí svou politikou přivedli pánové Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec. Nemá ve svém čele schopné a charizmatické politiky a političky. Vsadila na účast ve vládě, protože se bála odejít do opozice. Zdá se, že není schopna unést svůj podíl na vládní moci, protože neumí ze svého podílu na moci vytěžit víc než posty pro několik svých vedoucích představitelů. Ministři ČSSD jsou evidentně nejslabšími členy kabinetu a zejména ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová je symbolem utrácení za každou cenu.

Možná jsme opravdu svědky poněkud zvláštního jevu – nejstarší česká politická strana se pomalu vytrácí z naší politické mapy a nezdá se, že by to voličům až tak moc vadilo. Domnívám se, že ani odchod do opozice na tomto vývoji nic zásadního nezmění. Budou snad doposud vládní politici za ČSSD po odchodu do opozice křičet o tom, že je Babiš trestně stíhaný a ve střetu zájmů jak to dělají politici ODS, Piráti, STAN, TOP 09? Může, ale budou to její voliči vůbec chápat a budou jí to věřit?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 831,00 Kč
Vybráno 53.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 118 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.