EKONOMIKACAS
14.4.2021
Kategorie: Ekonomika

Hackettova dlouhá vlna

Sdílejte článek:

GERD

Americký ekonom a historik David Hackett Fisher, autor knihy „The Great Wave“, se zabýval studiem dlouhodobých ekonomických vlm. Dospěl k závěru, že „všechny dlouhé vlny měly mnoho společných vlastností. Všechny měly stejnou strukturu vln. Měly tendenci postupně procházet podobnými etapami s podobným vývojem mezd, nájmů či úrokových sazeb“. Podle autora se důležité vzestupy a pády v historii lidstva odehrávaly v tomto sledu:

 

1. Všeobecná ekonomická prosperita
2. Růst porodnosti, zvyšování počtu obyvatel
3. Roste poptávka po životních potřebách
4. Poptávka převýší nabídku
5. Ceny rostou
6. Ne všechny ceny rostou současně
7. Ceny energií, potravin, bydlení a surovin rostou
8. Ceny energií rostou mnohem rychleji než ostatní komodity
9. Ceny zboží rostou pomaleji a ceny komodit zrychlují růst
10. Peněžní inflace začíná
11. Devalvace měn ve velkém rozsahu
12. Masivní deficity vládních rozpočtů
13. Rostoucí rozdíl mezi výnosem z kapitálu a z práce
14. Rostoucí nerovnoměrnost bohatství a sociální nepokoje
15. Válka

My jsme již od 2008 v bodech 7. až 9. Na podzim 2021 čekáme na bod 10. Kvůli koronaviru jsme v bodu 12. Body 13. a 14. už máme hodně dlouho. Zatím ještě nedošlo k bodu 11. Zdá se, že se jednotlivé etapy navzájem promíchaly. Bod 15. válka se čeká na východní Ukrajině, až zem oschne po období bláta.

Můžeme jen doufat, že válka na východní Ukrajině bude lokální záležitost a nepůjde o celosvětový konflikt, který by ukončil naše bytí.

Stále se domnívám, že se EU zhroutí někdy kolem roku 2030. Proč? Důvodů je několik.

Předně se k moci dostanou strany prosazující silně levicovou a multikulturní politiku.

Natalita muslimů v EU vykoná své, jejich děti dorostou do voličského věku a začnou volit strany prosazující v EU právo šaría.

Kolem roku 2024 se sejde několik ekonomických cyklů:

  • krátkodobý cyklus 3 až 7 let – běžný hospodářský vývoj dle očekávání a plánů velkých firem
  • střednědobý cyklus asi 20 let – souvisí s porodností a stavěním bytů a domů
  • dlouhodobý cyklus 50 a více let, začal po válce v 1945

Nám se sejdou všechny cykly dohromady společně se zásahem koronavirové epidemie, která rozvrátila světovou ekonomiku. Rok 2024 ještě státy zvládnou masivními deficity a puštěním inflace = ožebračení střadatelů o úspory. Bude to fatální zásah, který posune EU směrem do úpadku.

Pak přijde za asi 7 let další vlna krátkodobého cyklu, která EU dorazí. Velká válka v 1914 také začala zcela nenápadně, a vlastně ji nikdo rozpoutat nechtěl. Belle Époque také trvala 1890 – 1914. Naše Belle Époque trvá od 1990 dosud, i když pro mnohé lidi se o krásné časy nejedná. Konec hrozil už ve 2008, překonáno masivním tiskem peněz, ve kterém od té doby vlády opatrně pokračují dál. Dále se vlády zadlužují. Kontrolní otázka, kdy Řecko splatí své dluhy? Správná odpověď je nikdy, není toho schopno. Kvůli omezenému cestování při koronaviru jim vypadly příjmy z turistiky a už nikdy nejsou schopni státní dluh splatit. Stejně jako Itálie, Francie a všechny další země.

Státy se zadlužují a už ani nepředstírají snahu dluh někdy splatit. Tak si můžeme jen tipnout, kdy světové finanční letadlo doletí na konec cesty. Můj odhad je kolem roku 2030 už několik let, a zatím jsem neviděl informaci, která by můj odhad měnila na jiné datum. S tím bude souviset i konec a rozpad EU, která ukázala, že neustojí ani menší výzvy jako příliv imigrantů nebo koronavirovou epidemii. EU je projekt do dobrých časů, v dobách horších selhává. Proto, jakmile přijde opravdová dějinná výzva, EU ji nezvládne.Už od dob Lisabonské smlouvy se za předsednictví J.C. Junckera vydala špatným směrem, a Ursula von der Leyen ve špatném směru pokračuje i nadále. Neustálé utužování pravidel pod heslem Více Evropy! nakonec skončí stavem méně Evropy.

Kdy tipujete konec naší Belle Époque?

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 976 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)