16.4.2015
Kategorie: Společnost

Gross nikdy neprohlédl

Sdílejte článek:

RED 16|04|2015

Snad nejlepší text v souvislosti s úmrtím bývalého premiéra Stanislava Grosse publikoval na svém facebookovém profilu Patrick Zandl. Vzhledem k tomu, že téměř absolutně vyjadřuje názor i naší redakce, přinášíme jeho znění bez dalšího komentáře i našim čtenářům.

Patrick Zandl píše:

Tváří v tvář smrti je těžké obstát. To musí člověk do té chvíle. V ni samu je pozdě. Tak by se dala shrnout smrt někdejšího premiéra Stanislava Grosse. Umírněně a soustrastně nyní krčit rameny či projevovat lítost, je farizejství milosrdenství. Stanislav Gross nikdy neprohlédl a nikdy se nepoučil ze svého zázračného zbohatnutí. Pouze tváří v tvář smrti přijal Krista, snad v naději, že to samo stačí ke spáse. A vyslovil pár všeříkajících, obecných slovíček a omluvných frází, aniž by se vyznal z toho, za co se omlouvá. A protože církev, kterou přijal, nás učí, že odpuštění předchází nejprve pokání, ani své křesťanské probuzení nakonec Stanislav Gross nedokonal. Pokusil se oklamat tu, kterou neoklame nikdo gestem tak prázdným, jak plné zůstaly kapsy jeho a jeho rodiny.

gross

Samozřejmě. Stanislav Gross nebyl žádný velký démon politky, pouze člověk, který se dostal ke korytu a neváhal brát. Těžko ho soudit, když vidíme, že mnoho jiným stačí mnohem méně pokušení; tedy jej nesuďme. Ale rozhodně není fér tvrdit, že na konci svého života prohlédl a kál se. Neudělal nic z toho. Nezaslouží si naše opovržení, snad jen místo v našem politickém ponaučení. A naději v Boží spravedlnost a milosrdenství. A nejistotu toho, zda se spravedlnosti dostalo jemu nebo nám.

Nepřál jsem mu takovou smrt. Rozhodně ne. Naopak, přál jsem mu dlouhý život ve státním vězení.

Nezlobte se na mne. Nic smířlivějšího při smrti takového člověka neumím říct.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 126 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...