greta
31.8.2019
Kategorie: Společnost

Greténismus

Sdílejte článek:

MARTIN MARX

Lidi, kteří kladou otázku, co vám tak vadí na malé holce, už odtud dílem sami vysublimovali, dílem byli vyhozeni pro agresivní nudnost, ale třeba se jim moje odpověď nějak donese.

Greta je pro mě typický představitel periodicky se opakujících opravných hnutí, která v různých převlecích už po tisíciletí hlásají příchod zkázy. Znamení blížícího se konce vidí všude a ve všem. Příkazem doby je v jejich kázáních pokání a askeze.

Příkazy ovšem neplatí pro všechny. Zatímco celebrity hnutí si mohou dovolit nákladné a časově náročné šarády s převozem přes oceán v jachtě, povinnost odříkání cest za velkou louži přináleží mudlům.

Je to hnutí, jehož cíle a požadavky jsou globální. A každý požadavek, který má být globálně prosazen, imanentně obsahuje požadavek na globální moc a globální kontrolu. Oprávnění takových nároků je syceno vírou, že když se toho ujmou správní lidé, budou tentokrát systémy celospolečenského řízení a plánování fungovat. Že tentokrát sedm miliard lidských bytostí pochopí a dobrovolně se podřídí vůdčí myšlence.

Historie praktických pokusů se zaváděním kolektivního koordinovaného úsilí je historií převýchovných a vyhlazovacích táborů pro nesouhlasící.

Všechny systémy pokoušející se o dlouhodobé plánování mají za sebou dlouhou historii epických selhání. Oproti tomu strategie miliardy paralelních decentralizovaných drobných lokálních adaptací, reagujících místními prostředky na konkrétní místní podmínky slaví famózní úspěchy a umožnila malé tlupě okusovačů kořínků odkudsi z Afriky, stát se nejrozšířenějším živočišným druhem v kategorii druhů, které není potřeba cpát pod mikroskop, aby se jim člověk podíval do očí.

Jasně že to přineslo nějaké problémy, které předtím neexistovaly. Ale lidský druh funguje tak, že prostě řeší problémy jeden po druhém, tak jak přichází a v místě kde nastanou.

Právě teď nejedna chytrá hlava přemýšlí, jak teplo a CO2, dva největší ďábly z Gretiných nočních můr, přeměnit na rostliny. Jak jich sklidit víc z hektaru. Přemýšlí o patrových sklenících a urbanistických konceptech, které spojují stavby a stromy, sady a pole, potoky a rybníky. A ne proto, aby řídili globální klima, ale protože konkrétní lidi chtějí jíst a žít a bydlet. Pokud někdo z těch chytrých hlav změní způsob, jak lidé využívají planetu, nebude s tím mít žádná Greta nic společného. Možná se u jejich konceptů po babišovsku vyfotí, ale k motivaci řešit lokální potřeby z lokálních důvodů a zdrojů ji nikdo nepotřebuje.

Autor: Martin Marx

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 611,00 Kč
Vybráno 47.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 071 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
politicon.cz
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.