ROPA
23.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Globální oteplování: Americká ropa jako mandelinka

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

I když už globální oteplování neprobíhá a bylo nahrazeno termínem „změna klimatu“, stále platí, že některé státy mají v médiích „lepší postavení“. Za klimatickou katastrofu tak mohou podle ochránců klimatu Spojené státy.

USA se staly zemí s nejvyšší těžbou ropy a zvýšily svou denní produkci v roce 2018 o 2 miliony barelů denně. Zpráva nekomerční organizace Oil Change International uvedla, že pokud budou Spojené státy pokračovat ve svých plánech na rozšíření vrtů, tak způsobí největší emise oxidu uhličitého na světě. To může vést ke klimatické katastrofě. Na svém portálu o tom napsala americká zpravodajská televize CNN. Zpráva společnosti Oil Change International říká, že pokud se nic nezmění, není šance, aby byl cíl Pařížské dohody splněn. „Zastavení nových projektů nebude stačit k tomu, aby se oteplování udrželo pod úrovní 2 °C. K omezení katastrofické změny klimatu musí vláda snížit průmysl fosilních paliv a učinit tak v příštích několika desetiletích,“ dodává zpráva.

K výše uvedenému lze dodat několik poznámek. Ta první se týká zpráv, které občas proudí z USA a které tvrdí, že sice Donald Trump odstoupil od Pařížské dohody, ale v USA se nic podstatného nezměnilo. Stále se většina států americké unie hodlá závěry klimatické konference řídit. Nyní se poprvé přiznává, že to není pravda a že rozhodnutí Trumpa se do emisí kysličníku uhličitého v USA promítlo.

Omezit využívání fosilních paliv má však svá úskalí. Ve Francii se vláda pokusila splnit závazky o nižší spotřebě fosilních paliv vyšším zdaněním pohonných hmot a vznikl „velký problém“. Díky protestům „žlutých vest“ nakonec musela vláda Emmanuela Macrona zdanění odložit na neurčito a tím se posunul i termín zavírání elektráren na fosilní paliva.

Konečně i způsob, jakým se o těžbě ropy v USA referuje, je příkladem toho, že právě americká ropa je zlo největší. Zvýšení těžby nařídil „zloduch Trump“ a je tak potřeba vidět věci „správně“ (za bolševika se tomu říkalo ještě jinak – třídně).

Pomineme-li politické cíle autorů zprávy a soustředíme se na ekonomickou stránku věci, vidíme, že americká produkce má velmi významný dopad i na ceny pohonných hmot u nás. Společenství států těžících ropu OPEC už zdaleka není schopné ovlivňovat cenu ropy libovolně dle svých rozhodnutí. Snaží se sice těžbu omezovat, ale vliv na cenu ropy není takový, jako býval v minulosti, zejména v časech první ropné krize v sedmdesátých letech minulého století. Vůbec se pak v této poznámce nehodlám věnovat kritice teorie „změn klimatu“ v důsledku lidské činnosti. O tom již byly rovněž popsány stohy papíru.

Využívání vlastních zdrojů ropy v USA tak zcela jistě snižuje váhu kartelu OPEC na diktát cen. Z ekonomického pohledu je tato politika pro USA výhodná (America First!) a může proto podpořit ekonomický růst. V neposlední řadě politika levné ropy snižuje výkon ruského exportu ropy a i to USA vyhovuje. Zpráva „nekomerční organizace Oil Change“ tak cílí zejména na ekologické aktivisty v USA i jinde ve světě. To není nic překvapivého včetně strašáku klimatické katastrofy.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 472,00 Kč
Vybráno 15.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 450 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.