ROPA
23.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Globální oteplování: Americká ropa jako mandelinka

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

I když už globální oteplování neprobíhá a bylo nahrazeno termínem „změna klimatu“, stále platí, že některé státy mají v médiích „lepší postavení“. Za klimatickou katastrofu tak mohou podle ochránců klimatu Spojené státy.

USA se staly zemí s nejvyšší těžbou ropy a zvýšily svou denní produkci v roce 2018 o 2 miliony barelů denně. Zpráva nekomerční organizace Oil Change International uvedla, že pokud budou Spojené státy pokračovat ve svých plánech na rozšíření vrtů, tak způsobí největší emise oxidu uhličitého na světě. To může vést ke klimatické katastrofě. Na svém portálu o tom napsala americká zpravodajská televize CNN. Zpráva společnosti Oil Change International říká, že pokud se nic nezmění, není šance, aby byl cíl Pařížské dohody splněn. „Zastavení nových projektů nebude stačit k tomu, aby se oteplování udrželo pod úrovní 2 °C. K omezení katastrofické změny klimatu musí vláda snížit průmysl fosilních paliv a učinit tak v příštích několika desetiletích,“ dodává zpráva.

K výše uvedenému lze dodat několik poznámek. Ta první se týká zpráv, které občas proudí z USA a které tvrdí, že sice Donald Trump odstoupil od Pařížské dohody, ale v USA se nic podstatného nezměnilo. Stále se většina států americké unie hodlá závěry klimatické konference řídit. Nyní se poprvé přiznává, že to není pravda a že rozhodnutí Trumpa se do emisí kysličníku uhličitého v USA promítlo.

Omezit využívání fosilních paliv má však svá úskalí. Ve Francii se vláda pokusila splnit závazky o nižší spotřebě fosilních paliv vyšším zdaněním pohonných hmot a vznikl „velký problém“. Díky protestům „žlutých vest“ nakonec musela vláda Emmanuela Macrona zdanění odložit na neurčito a tím se posunul i termín zavírání elektráren na fosilní paliva.

Konečně i způsob, jakým se o těžbě ropy v USA referuje, je příkladem toho, že právě americká ropa je zlo největší. Zvýšení těžby nařídil „zloduch Trump“ a je tak potřeba vidět věci „správně“ (za bolševika se tomu říkalo ještě jinak – třídně).

Pomineme-li politické cíle autorů zprávy a soustředíme se na ekonomickou stránku věci, vidíme, že americká produkce má velmi významný dopad i na ceny pohonných hmot u nás. Společenství států těžících ropu OPEC už zdaleka není schopné ovlivňovat cenu ropy libovolně dle svých rozhodnutí. Snaží se sice těžbu omezovat, ale vliv na cenu ropy není takový, jako býval v minulosti, zejména v časech první ropné krize v sedmdesátých letech minulého století. Vůbec se pak v této poznámce nehodlám věnovat kritice teorie „změn klimatu“ v důsledku lidské činnosti. O tom již byly rovněž popsány stohy papíru.

Využívání vlastních zdrojů ropy v USA tak zcela jistě snižuje váhu kartelu OPEC na diktát cen. Z ekonomického pohledu je tato politika pro USA výhodná (America First!) a může proto podpořit ekonomický růst. V neposlední řadě politika levné ropy snižuje výkon ruského exportu ropy a i to USA vyhovuje. Zpráva „nekomerční organizace Oil Change“ tak cílí zejména na ekologické aktivisty v USA i jinde ve světě. To není nic překvapivého včetně strašáku klimatické katastrofy.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 050,00 Kč
Vybráno 45.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 531 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
14 komentářů