globalismus
22.6.2021
Kategorie: Ekonomika

Globalizace škodí

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

MICAV současné době probíhají debaty o tom, jestli je globalizace spíše přínosem, anebo přítěžím pro moderní svět. V následujícím článku vysvětlím, proč si myslím to druhé.


Globalizace nabrala na obrátkách v 19. století s průmyslovou revolucí. Rozvoj nových technologií umožnil, aby se zboží dopravovalo rychleji a levněji. Svět začal bohatnout, tudíž byl pro zboží i odbyt. V první polovině minulého století byl hlavním problémem nedostatek. Jednotlivé státy měly problémy, aby vůbec dokázaly zajistit dostatek potravin pro své občany (obzvláště po dvou světových válkách). V sedmdesátých letech pak přišel zlom, když se zjistilo, že lidé už mají dostatek prostředků pro zajištění svých základních potřeb. Výrobci proto museli vymyslet, jak lidem vnucovat nové a nové věci. Od sedmdesátých let tedy mluvíme o nadbytku. Všechno má cenovku, všechno se dá koupit, všem jde jenom o zisk. Po pádu komunismu na konci osmdesátých let mohla nastat skutečná globální tedy celosvětová globalizace. Heslo doby bylo vyrobit co nejlevněji, nejrychleji a dostat k co nejvíce zákazníkům v co největším množství.

Jak říká politolog Petr Robejšek, v devadesátých letech poté, co kapitalismus porazil komunismus, tak byla jedinečná příležitost, aby se kapitalismus transformoval. Aby se do popředí dostaly i jiné hodnoty než jen růst hrubého domácího produktu. Bohužel se tak nestalo. Lidem byly vnucovány nové, mnohdy luxusní koníčky. A tak místo toho, aby se člověk zadarmo prošel po lese, tak si musí koupit hole na nordic walking. Místo obyčejné jízdy na kole si pravý cyklista musí koupit drahé kolo a veškerou výbavu, mnohdy za desítky tisíc korun. V lidech to tak vzbuzuje jakýsi pocit hrdosti. Ten člověk vlastně říká: „Podívejte, co mám. Co jsem dokázal. V čem jsem lepší než vy ostatní.“ Určuje to jeho sociální status.

Podniky se snaží maximalizovat svůj zisk a díky globalizaci si mohou vybrat i místo, kde je to pro ně nejvýhodnější. Dochází tak k odlivu pracovních míst ze Západu jinam. Čína se ukazovala být tím nejvhodnějším místem. Představitelé Západu se rozhodli, že globalizace bude pokračovat. Budou se vyrábět levné výrobky v Číně, lidé je na Západě budou kupovat a globální společnosti budou bohatnout. Bude to globalizace v režii Západu. V devadesátých letech tomu tak skutečně bylo. Situace je dnes ale jiná. Čína nechce dělat Západu poskoka donekonečna, a tak přebírá iniciativu. Krásný příklad z poslední doby je pandemie koronaviru. Nebezpečný virus vznikl v Číně, tudíž by Čína měla nést zodpovědnost za důsledky svých činů. No jo, ale jak chce západní svět hnát Čínu k odpovědnosti, když od ní masově kupoval roušky a respirátory? Jediný, který si dovoloval nahlas něco říkat, byl americký prezident Trump, který už je ale mimo úřad. Čína se tak s největší pravděpodobností vyhne možným sankcím a díky prodeji rouškám, respirátorům a vůbec všem zdravotnickým materiálům na koronakrizi ještě vydělá. Kdyby se západní státy spoléhaly samy na sebe a měly ty kapacity na výrobu dostatečného množství roušek, tak by mohly vyvinout dostatečný tlak na asijského obra a sankcionovat jej za koronu. Takhle ale musí být zticha.

Nutno také podotknout, že globalizace je pouze regionální. Existují místa, nebo pásy, kde dochází k nějaké ekonomické činnosti. Je tam nějaká výroba, nějaký obchod, nějaká aktivita. Pak jsou ale tisíce kilometrů, kde se nic neděje. Místa, kde žijí lidé, ale z globalizace nic nemají. Existují zkrátka nějaká centra a nějaká periferie. Pro periferii je těžké se vymanit ze svého postavení, neboť všichni se hrnou do center, kde už je vybudovaná infrastruktura, jsou tam postavené továrny a potřebné zázemí. Centra tak vysávají své periferie, ať už z pohledu pracovní síly, nebo přírodních zdrojů.

Petr Robejšek správně říká, že pravidla hry jsou pořád stejná. Dál se hraje o vyšší ekonomický růst a efektivitu výroby. Už ale spolu nesoutěží dva odlišné systémy jako za studené války. Soupeří mezi sebou dvě mutace stejného modelu: čínský a západní inženýrský kapitalismus. Zatím vítězí ten čínský, protože je schopen pracovat rychleji a levněji.

Jak z toho tedy ven? Petr Robejšek nabízí to, co nazývá čtyři pravidla osvobození. Zde si dovolím citovat slovo od slova:

1) Pomalé je lepší než rychlé
Žijte dnešek jako nejdůležitější den vašeho života, a nejen jako překážku k pozítřku.
Všude, kde se dá, upřednostněte „pomalou“ osobní před digitální komunikací.
Reagujte na požadavky a potřeby systému co nejpomaleji.
Jeho rychlost drasticky snížíte změnou typu a rytmu nákupů:
– Nekupujte jen proto, že je to levné.
– Nekupujte pro sebeukájení se.
– Pusťte si do života jen takové zboží, které opravdu potřebujete.
– Kupujete kvalitu, jedinečnost, trvalost a ruční práci.

2) Lokální je lepší než globální
Vždy a ve všem upřednostňujte místo, kde žijete a pracujete.
Vyberte vždy jen to, co je prostorově blíže a co můžete ovlivnit.
Nakupujte zboží zblízka a blízko si hledejte i své přátele.
Zapojte se do místního hospodářství a politické správy.
Používejte bankovky a ne kreditky; podporujte lokální měny.
Posilujte slabé a oslabujte silné.
Upřednostňujte všechno, co brání slévání světa v globální kaši.
A nikdy nezapomeňte: Malé dokážete ovládat, velké bude vždy ovládat vás.

3) Face to face je lepší než interface
Přestaňte se rozpouštět ve webovém lidstvu a hledejte vztahy tváří v tvář.
Informační systém vás chce ovládat, vykořisťovat a manipulovat. Když ho odstřihnete, vyhnete se strašení, výmyslům, prázdným řečem, domnělým senzacím a morálnímu vydírání.
Neptejte se médií, co se děje. Nevěřte ničemu, co je psáno více než vlastnímu rozumu a vám blízkým lidem.
Tvořte si malé sociální bubliny.
Mezilidským vztahům dejte vždy přednost před věcmi.
Využívejte internet, ale nenechte se jím zneužívat.

4) Vlastní je lepší než cizí
Naše odlišnost od jiných je hlavní zdroj tvořivosti a svobody; glajchšaltování škodí obojímu.
Naše zájmy, tradice a problémy jsou důležitější než cizí.
Katastrofy a senzace kdesi ve světě jen odvádí pozornost od katastrof u nás doma.
Odmítněme „solidaritu“ s celým světem; neříkají vám o něm celou pravdu.
Zabývejte se jen tím, co je tady a ne tím, co je za horizontem. Získáte tak přehlednost, srozumitelnost, dosažitelnost a ovlivnitelnost.

Podporujte všechno, co rozkládá nadnárodní politické a hospodářské celky.

Řeknete si, co já můžu změnit? Já jsem malý pán. Pokud se ale přidají další, pak to nejprve budou desítky, potom stovky, tisíce až třeba miliony lidí. A ti už jsou schopni něco změnit.

Na závěr bych chtěl říct, že je to jen a jen na nás. Ještě není pozdě a tím kormidlem globalizace můžeme otočit. Pojďme do toho společně!!!

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 953 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)