Washington-White-House-rear
19.11.2019
Kategorie: Politika

Geopolitika včera, dnes a zítra

Sdílejte článek:

MILOSLAV BEDNÁŘ

Zhroucení komunistických totalitních diktatur středovýchodní Evropy jako úspěšný výsledek rozhodné velmocenské ofenzívy amerického prezidenta Ronalda Reagana proti Sovětskému svazu a jeho následná přeměna z komunistické totalitní diktatury v závažně oslabenou klasičtější, spíše regionální jadernou diktaturu, postupně usilující o obnovu ruského velmocenského postavení v Evropě a na Blízkém východě, měly celosvětové geopolitické důsledky: Bezkonkurenčně rozhodující globální postavení USA jako prvořadé světové demokracie, ale i následně postupnou velmocenskou expanzi čínské komunistické totalitní diktatury se zřetelně světovládnými ambicemi. A v neposlední řadě málo skrývaný záměr zejména Německem ovládané Evropské unie přeměnit Evropu v jakousi nedemokratickou kvazistátní velmoc, soupeřící v první řadě s USA, a to velmi ambiciózně i ideologicky.

Éra amerického prezidenta Baracka Obamy z let 2009-2017 v těchto souvislostech znamenala tragický celosvětový appeasement, tedy krátkozraké usmiřovací ustupování požadavkům nedemokratických velmocenských hráčů a od reality a zkušenosti odtržených neomarxistických ideologií, jež stálo např. Blízký východ dvojnásobné množství zmařených lidských životů než za ofenzívního prezidentského období prezidenta George Bushe mladšího (2001–2009). Geopolitickým důsledkem Obamova globálního mnichovanství dále byla nejen velmocenská geopolitická expanze čínské a ruské diktatury, nýbrž i významné oslabení evropských demokracií stupňovanou mocenskou nadvládou Evropské unie. Brexit se ukazuje jako přirozená reakce britské demokracie na neúnosnost takového stavu pro evropskou demokratickou civilizaci jako takovou.

Americký politický vliv, vojenská přítomnost v Evropě a vůbec samotná existence NATO Evropské unii tradičně a viditelně vadí. A nedávný nevraživý výrok francouzského prezidenta Macrona o mozkové smrti NATO je v této souvislosti dost viditelně jeho toužebným politickým přáním. Seskupení V4 je tedy proti nebezpečným velmocenským záměrům EU zdravou a potřebnou opozicí klíčového geopolitického prostoru Evropy, kde jsou vazby na USA tradičně významné a nyní geopoliticky nanejvýš potřebné.

Na obzoru se totiž rýsuje značně hrozivé globální geopolitické sepětí EU, Ruska a komunistické Číny, vytvářené a živené společnou velmocenskou a neméně politickou rivalitou vůči demokratickým Spojeným státům a jejich vlivu. Takovou geopolitickou alianci před lety dokonce výslovně načrtl Putinův strategický poradce Alexander Dugin. V globálním ohledu proti ní zjevně stojí USA, tzv. anglosféra (intenzivní zpravodajská i jiná součinnost USA, Kanady, Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu), Tchaj-wan, Jižní Korea, Japonsko a zřejmě i Indie. Proto je geopoliticky podstatný jak brexit s výraznou Trumpovou americkou podporou, tak součinnost v rámci visegrádského uskupení s jeho podporou NATO i USA.

Vcelku se ukazuje, že se geopolitické konfliktní souřadnice světa dvacátého století v nynějších globálních souvislostech jen umocňují a závažně rozšiřují. Naše role v jejich kontextu není nevýznamná. Orientace a rozhodování v nich má proto zcela zásadní význam.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 676 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,92 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.