hospodavirus
11.3.2020
Kategorie: Společnost

Gastropanika aneb Covid-19 má i neviditelné oběti

Sdílejte článek:

SYLVIA SUTO

780. Sedmset osmdesát korun českých. Celá naše dnešní tržba. V sobotu! Přišli dohromady dva zákazníci a tři objednávky přes rozvozové společnosti. Pouhý týden poté, co u nás nebyla pomalu ani jedna volná židle a personál nestíhal.

Ještě před týdnem jsem dělala pohovory na plac s číšníky a brigádníky a nyní mi nějak dochází všechna slova, když jim mám napsat nebo zavolat, aby tento týden nechodili. Rozvrh na příští týden bude asi jednoduchý. Budu pinglovat já. Zvažujeme zkrácení otevírací doby a zavedeme asi večeře s povinnou rezervací. Jinak necháme večer zavřeno. Pro prázdné židle a stoly se mi nevyplatí ani zapnout osvětlení. Jak to udělat, abychom i zůstali otevření a nějak nad vodou, nemuseli propouštět, ale ani se neúnosně nemuseli opět zadlužit, teprve v momentu, kdy ten celý business začal vypadat trochu slibně a majitel splatil téměř všechny své půjčky od přátel a známých?

Sedím v úplně prázdné restauraci. Přišli tři kurýři rozvozových služeb, jinak pouze dva hosté. V sobotu, kdy jsme zde mívali dva číšníky a tři kuchaře a téměř se nestalo, že by zde neseděl aspoň jeden stolek, telefon pořád vyzváněl a v rezervační knize pomalu nebylo místo. Vše špatné je k něčemu dobré, tak si říkám, že mám aspoň konečně čas vybrat ty nejkrásnější fotky a udělat novou reklamní kampaň. Z obrazovky na mě září barvy a tvary jídla, které téměř voní i z obrazovky, rautový stůl se prohýbá pod plnými mísami, zkouším ještě nějaké detaily a filtry a smolím lákavý text o jedinečných specialitách. Ale možná bych ho měla formulovat úplně jinak. “Přijďte k nám na jídlo, nemusíte se vůbec bát nějaké nákazy, zde budete úplně sami! A dezinfekci děláme pořádně! A nosíme rukavice… ” přiznám se, roušky ještě ne, ale třeba budeme! Lidi, řekněte nám, budete k nám chodit, pokud budeme zde všichni zaměstnanci restaurace nosti i roušku? Pomůže to? Vrátíte se k nám? Máme pro vás nechat otevřeno, nebo to máme definitivně zabalit? No jo, já vlastně zapomněla, vy jste si nakoupili tuny jídla domů, tak se to musí sníst, aby se to nezkazilo.

Večer jsme tedy zavřeli a šli na panáka do centra. Trochu se uvolnit, zapomenout, ale i sondovat, jak na tom jsou jinde. Sdílí naše obavy, nebo je to celé jenom kvůli našemu jménu a etnické příslušnosti? Je to pouze gastroxenofobie, nebo všeobjímající a všezasahující gastropanika? Nakonec náš podnik navštěvovali turisté minimálně, většina zákazníků byli Češi a zde žijící cizinci.

V sobotu večer byl Václavák i Staromák téměř vylidněný. Člověk kolem sebe slyšel buď ticho, nebo téměř výlučně dva jazyky: angličtinu s ostrovními přízvuky amplifikovanou alkoholem a ruštinu. Jednou jsem natrefila na skupinku Francouzů a jednou ke mě dolehla španělština. Restaurace byly poloprázdné, a to bez ohledu na jejich státní, etnickou a gastronomickou příslušnost. Trochu mě to uklidnilo, krize asi postihne všechny stejným metrem.

Zakotvíme u baru našeho známého, kde si vzájemně vyléváme srdce a vyměňujeme jobovky. “Známá pracuje v italské restauraci v centru… v úterý neprodali ani jednu pizzu!” “Tady kolegyně brigáduje v Hiltonu, zrušili jim 60% rezervaci!”. Nádilka koktejlů a panáků, kterými se snažím hasit jiskřičku pochybnosti velikosti australských lesních požárů na chvíli pomohla a po cestě na toalety můj pohled zachytí retro plechovou tabulku na zdi: “When flying through hell, keep moving” (Když letíte peklem, nezastavujte.)

Vláda prý už navrhuje podpůrné balíčky pro firmy zasažené důsledky epidemie. Nějaká dotace nebo úvěr se aspoň pro část z nich najde. Pochybuju však, že bude někoho zajímat malá exotická restaurace nějakého cizince, který ve většině bankovních institucí ani nemůže mít běžný účet kvůli zemi svého původu.

Až budou sčítat oběti koronaviru, ať nezapomenou přidat všechny zkrachovalé restaurace, jejich propuštěný personál a zadlužené majitele. Cynikové možná řeknou “Tož, riziko podnikání.”, jenom do chvíle, kdy se třeba oni nebo jejich rodinní příslušníci stanou nadbytečnými.

Možná to nakonec nebude až tak tragické. Ale v nabídce dodavatelů ještě nenacházím křišťálovou kouli, která by nám to předpověděla. Cítím se jako na počátku tunelu. Temné chodby, na jejíž konci zatím žádné světélko nespatřuji.

A na tunelech není nejvíce děsivá jejich temnota. Je to jejich neznámá délka.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 724 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,15 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)