agrofert
15.8.2018
Kategorie: Ekonomika

Garanční fond dal Pirátům za pravdu. Agrofert by měl státu vrátit peníze

Sdílejte článek:

PIRATI

Velké zemědělské podniky včetně koncernu Agrofert získávaly podle Pirátů během posledních 4 let protiprávně finanční podporu z programu pojištění. Tyto prostředky byly totiž určené výhradně pro malé a střední podniky a nikoliv pro největší zemědělské koncerny v zemi. Jedná se o analogickou kauzu k Čapímu hnízdu. Piráti v této věci interpelovali ministra zemědělství, premiéra a adresovali několik dopisů Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF), který je za vyplácení těchto prostředků zodpovědný.

Ředitel PGRLF Zdeněk Nekula zpočátku zapíral a odmítal problém řešit. Nakonec ovšem ředitel zaslal Pirátům dopis, ve kterém informuje, že počínaje 1. srpnem 2018 začne tento fond konečně proplácet finanční podporu pojištění v souladu se zákonem. Bohužel pořád odmítá zmapovat rozsah škod a vyžádat si prostředky zpět včetně úroků. Piráti ovšem v této kauze nepoleví a zvažují podání trestního oznámení kvůli možnému porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Kauza byla odhalena díky aplikaci Hlídač státu, která je nadstavbou registru smluv. Jestliže se malá firma stane součásti obrovského koncernu, tak již není malou firmou. Okamžitě tedy ztrácí nárok na dotace určené pouze pro malé a střední podniky. Tento postup je popsán v příručce Evropské komise, a shodují se na něm všichni oslovení experti – mimo jiné z 3 vysokých škol. Dokonce takto standardně postupuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR či instituce podřízeném ministerstvům. Jediný PGRLF se tímto několik let neřídil a bez okolků vyplácel prostředky koncernu Agrofert i dalším velkým zemědělským koncernům. Piráti rovněž zkoumají, zdali se tak dělo z nedbalosti anebo se jednalo o účelovou záležitost.

Na počátku kauzu prezentoval pirátský analytik Janusz Konieczny ve spolupráci s Rekonstrukci státu a IT expertem Michalem Bláhou.

„Ředitel PGRLF Zdeněk Nekula by nám měl být vděčný, že jsme ho upozornili na prohlubující se problém, který mohl relativně hrdinsky vyřešit. Místo toho nám odmítl poskytnout důležité důkazné dokumenty (čestná prohlášení dceřiných firem Agrofertu) a neustále zapíral, že by snad jeho úřad pochybil. Nakonec byl donucen dát nám za pravdu a začít dodržovat zákon, nicméně odmítl řešit vzniklou škodu. S tímto postupem rozhodně nemohu souhlasit,“ popisuje místopředseda sněmovního Zemědělského výboru a pirátský poslanec Radek Holomčík.

Piráti oslovili rovněž společnost Agrofert, která odpověděla, že čerpala prostředky z toho důvodu, že mu to povolil PGRLF. Zcela však byl pominut fakt, že společnosti Agrofertu odevzdaly PGRLF čestná prohlášení, ve kterých deklarují, že jsou malým a středním podnikem, ačkoliv opak byl pravdou. Právě tato čestná prohlášení odmítá ředitel PGRLF poskytnout.

„Takto neoprávněně bylo vypláceno mnoho desítek milionů Kč a například koncern Agrofert by měl vrátit minimálně 6 milionů Kč. Není ovšem úkolem Pirátů zkoumat všechny vyplácené prostředky PGRLF a již dávno kontroloři tohoto úřadu měli dávat tuto věc do pořádku. K veřejným prostředkům je totiž nutné přistupovat se vší úctou a pokorou. Není třeba dodávat, že by se tato kauza měla řešit i v trestněprávní rovině,“ dodává Konieczny.

Ministerstvo zemědělství ČR navíc ohlásilo, že zásady poskytování této finanční podpory změní od příštího roku tak, aby na ně mohly dosáhnout rovněž velké podniky. Pro takový krok by ovšem Česká republika musela získat speciální výjimku od evropských úřadů, což je nepravděpodobné. Rozhodně zde vzniká riziko, že velké zemědělské podniky mohou být značně zvýhodňované na úkor malých zemědělců.

ZDROJ: Pirati.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.