brexit-676x225
11.4.2019
Kategorie: Politika

Fraška jménem Brexit

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonEU upekla s britskou premiérkou dohodu, která ve stylu chytré Horákyně ponechává Severní Irsko „částečně v EU, částečně v Británii“. Jednání o datu vystoupení Británie z EU jsou faktorem, který může EU zcela rozložit.

Vyjednávání EU s Velkou Británií o podmínkách jejího odchodu obsahovalo bezesporu značné vydírání Británie. Ministr zahraničí Boris Johnson kvůli tomu nakonec podal demisi a nechal vyjednávání na premiérce Therese Mayové. Ta nakonec souhlasila s tím, že hranice Severního Irska s Irskou republikou zůstanou volné a přistoupila i na setrvání Británie v jednotném hospodářském prostoru EU po dobu tak zvaného „přechodného období“. Dohody tak bylo sice dosaženo, ale britská Dolní sněmovna dohodu neschválila, a to dokonce hned třikrát. Opozice proti dohodě hlasuje z důvodů „principiálně opozičních“ a Konzervativní strana se štěpí na ty, co dohodu podporují a na ty, co jí absolutně odmítají. Mayová dokonce své straně nabídla, že složí svou funkci výměnou za hlasování pro jí vyjednanou dohodu, ale naprostou většinu „Brexiters“ v Konzervativní straně to nepřesvědčilo. Zřejmě oprávněně podezřívají Mayovou z toho, že by demisi nakonec stejně nepodala.

V bruselské centrále EU zase panují chimérické představy o tom, že lavírování s datem odchodu Británie z EU pomůže k tomu, že Británie v unii nakonec zůstane. Vůbec se nebere do úvahy, že si odchod z EU přeje i britská Labour Party, ta na něm chce ale především výrazně oslabit britské konzervativce. Jeremy Corbyn, vůdce Labour Party věří, že příští volby vyhraje a stane se premiérem.

Datum odchodu Británie z EU přitom vůbec nebylo vybráno náhodně. Británie měla unii opustit na konci prvního čtvrtletí 2019 a v unii byly poté naplánovány volby do Evropského parlamentu už bez Británie. Nyní se jedná o tom, zda Británie opustí EU až po volbách do europarlamentu a bude se tedy v takovém případě účastnit i voleb. Přitom už dříve bylo dohodnuto, že se neobsadí všechna poslanecká křesla, která britští poslanci opustí a ta, co se obsadí, byla rozdělena mezi několik států EU, na čemž profitovala zejména Francie. Právě Francie je největším kritikem britského (ne)odcházení, zřejmě i proto, že by přišla o pár míst pro své zástupce.

Situace Británie se často hodnotí tak, že země „trpí“, protože vláda jedná výhradně o brexitu a vše ostatní běží jaksi „naprázdno“. V té samé situaci je však i EU, kde se rovněž nashromáždilo mnoho problémů, které zůstávají neřešeny. Na proklamovanou „jednotnou politiku“ už EU zcela rezignovala. Příkladem budiž jednání s čínským premiérem v Bruselu za účasti všech států EU, kde zněly „zásadní“ postoje EU, aby se poté uskutečnilo jednání ve formátu 16+1, kde je zastoupena také řada států EU i nečlenských zemí EU a tam se o „jednotné“ politice vůči Číně v duchu přání bruselské exekutivy vůbec nehovořilo. Kromě toho, Itálie už uzavřela s Čínou vlastní dohodu bez ohledu na jednání čínského premiéra se špičkami EU.

EU je tak v situaci prohlubující se krize, evropská exekutiva na čele s Jeanem-Claudem Junckerem nemá evidentně žádnou přirozenou autoritu (jen tak je možné vysvětlit počínání maďarské vlády obviňující spolčení Junckera s hlavním nepřítelem Maďarska – Georgem Sorosem). Prodloužit za této situace datum odchodu Británie z EU až o rok je politikou, která bude tento stav akutní politické krize jen dále prohlubovat. Už se hovoří o tom, že nově zvolení britští poslanci budou muset projevit vstřícnost a „nevměšovat se“ do rozhodování EU na další roky dopředu. Možná, že měla právě EU projevit více vstřícnosti a sjednat dohodu, která by v britské Dolní sněmovně prošla jako nůž máslem. Snaha co nejvíce brexit zkomplikovat se nakonec neminula účinkem, doplatí na tuto politiku ale nejvíce právě EU. Britští konzervativci už nemohou brexit jednoduše zrušit, protože již do něj nainvestovali tolik politického kapitálu, že by další volby drtivě prohráli. A ti na straně EU, kteří „tajně“ doufají v takový vývoj, usilují vlastně o to, aby rozklad na úrovni Evropského parlamentu i Evropské komise pokračoval další a další měsíce. Nově zvolení zástupci „Brexitářů“ totiž budou proti EU pracovat stále.

Jediné správné řešení je tak nechat Británii odejít bez dohody 12. dubna 2019. Konstruktivní a korektní proevropští politici a byrokraté jak ve vládě Theresy Mayové, tak v EU, to však nepřipustí a trápení s brexitem se ještě protáhne na další měsíce a možná roky.

Poznámka: EU se dohodla s Británií na posunutí datumu odchodu na 31. říjen 2019. Věří tomu alespoň ti, co posunutí termínu podepsali? Mayová pracuje systematicky na porážce své strany v příštích volbách.

Autor: Jan Bartoň

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč

Celkem za měsíc: 16 916,00 Kč
Vybráno 48.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 126 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů