karabachtureckolybie
25.11.2020
Kategorie: Politika

Fraška … aneb hra na embargo

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Jak píše Jürgen Gottschlich na webu TAZ, „opět je jasné, že evropské pokusy o kontrolu zbrojního embarga pro Libyi jsou vtip. Když chtěli vojáci německé fregaty „Hamburg“ prohledat podezřelou tureckou loď, museli podle německých informací svou akci zastavit, protože Ankara proti prohlídce protestovala. Nejde však jen o to, že podezřelý stát musí souhlasit s prohlídkou svých lodí, díky čemuž je námořní dohled nad zbrojním embargem jen předstíranou bitvou. Velká část zbraní pro libyjské bojující strany ani nepřichází přes moře.“

Dodávám, že protest byl vskutku velmi hlasitý a unisono u tureckých vládních stran i republikánské opozice. Na zájmy Turecka se prostě nesahá. A Bundeswehr se stáhl.

Gottschlich pokračuje: “Libyjské strany konfliktu se nedávno dohodly na stabilním příměří a novém politickém dialogu bez účasti EU. Pro Turecko by dodávky zbraní libyjské vládě(džihádistům z vlády národní shody samozvaného premiéra Faíse al-Sarrádže) mohly brzy zastarat, přinejmenším pokud bude mírová dohoda dotažena do konce a zahraniční žoldáci a jejich sponzoři budou muset ustoupit. Není proto divu, že turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan není s vývojem v Libyi spokojen. Cítí se podveden odměnou za svou podporu Sarrádžově vládě. Celkově se mu jeho agresivní vojenská zahraniční politika dosud vyplácela. V konfliktu o Náhorní Karabach se stal jasným vítězem jeho partner, ázerbájdžánský autokrat Ilham Alijev, a Turecko také postoupilo v začlenění území, která okupuje v severní Sýrii.“, dodává Gotschlich.

Zajímavé hodnocení stavu, který dohodlo Rusko, Ázerbajdžán a Arménie. Nicméně převládající hodnocení, přestože Turecko nedosáhlo svých cílů zcela – není oficiální součástí „mírotvorného procesu“. Není také bez zajímavosti, že podle zdrojů z Afrínu, jedné z částí Sýrie, kterou Turecko a jeho spřátelení džihádisté okupují, přicházejí zprávy o tom, že se zde registrují lidé, kteří mají zájem usadit se v „osvobozeném“ Arcachu. V Afrínu tito „osadníci“ rozsévají zkázu a zmar, loupí, mučí, vraždí a unášejí zbytky původního kurdského obyvatelstva, jak konstatuje i zpráva OSN. Co budou dělat v Arcachu a jak se budou snášet s Azery, kteří se tam hodlají vrátit, ponechám na poučené představivosti laskavého čtenáře.

Ale zpět k Libyi. Na závěr komentáře v TAZ autor píše: „Ani v Libyi mír stále ještě není opravdu zpečetěn. Mnoho milicí, včetně těch, které se spojily s Tureckem v Misratě – kam nákladní loď míří – vzdoruje odzbrojení. EU by proto nyní měla další příležitost udělat něco pro mír v Libyi. Ne však zdánlivě, jak ukazuje námořní mise „Irini“, ale podporou mírového procesu penězi a silnou společnou diplomatickou přítomností.“

Nechci kazit autorovi naděje, ale je jisté, že Turecko, navzdory přívětivější rétorice vůči EU před summitem, který má rozhodnout o eventuálních sankcích, se nadále bude řídit heslem „slibem nezarmoutíš“. Německý ministr zahraničí Heiko Maas bude považovat sliby za činy – Angela Merkelová také, vedení EU také – a Turecko bude dál „konat průzkum v Egejském moři“ a vozit zbraně i džihádisty kam si zamane, s vědomím, že Evropa se nikdy k sankcím neodhodlá. Místo toho bude EU uvalovat další a další sankce na Bělorusko, Rusko a další „nedemokratické země“.

  • Ivan David, NR
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Miloš Zbranek 1000,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Petr Navrátil 100,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Anonym 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 009,- Kč
Vybráno 45.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 362 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)