170515122325-01-macron-merkel-0515
30.1.2019
Kategorie: Politika

Francouzsko-německé spojenectví v čase paniky

Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK

Nová elysejská smlouva?

Historické vzpomínky, patetický slovník a podpis v korunovačním sále, to vše mělo sugerovat epochální význam francouzsko-německé smlouvy v Cáchach. Přítomné v sále měl ovanout dech dějin a zmocnit se jich pocit být při vzniku Evropské říše.

Nemyslím si však, že se datum podpisu dostane do budoucích učebnic dějepisu. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že smlouva bude obdobně významná jako poválečná smlouva o smíření Francie a Německa, kterou podepsali Konrád Adenauer a Charles de Gaulle.

Text, jenž Emmanuel Macron a Angela Merkelová podepsali, je spíše jen dalším dokladem toho, že EU jaksi docházejí vize a její vůdci propadají panice.

Když chceme za každou cenu najít strategický záměr a historický rozměr smlouvy z Cách, tak snad pouze v tom, že zdůrazňuje význam vztahu obou zemí v souvislosti s vystoupením Velké Británie z EU a s možným rozkolem celého spolku.

Velká Británie ztratila s Evropskou Unií trpělivost a v koncertu mocností na kontinentu bude chybět její vyvažující role. Sestava tři regionálních mocností umožňovala snáze nalézt rovnovážná řešení, v nichž hrály aspoň okrajovou roli i zájmy menších zemí.

Ve dvou existuje pouze volba mezi kooperací a konfliktem a oba hráči jsou fixovaní jen na své vlastní zájmy. Takže věříme-li v závaznost mezinárodních smluv, pak se Francie a Německo v Cáchách ujistily o tom, že nechtějí sklouznout do vzájemných konfliktů. Hovořím samozřejmě o hospodářských konfliktech. Strašidlo války mezi těmito tzv. „dědičnými nepřáteli“ považuji za velmi nepravděpodobné riziko.

Slib spolupráce je věrohodný především v tom, že obě lokální mocnosti mají v jednom bodě zcela identický názor. Chtějí svoje vlastní národní zájmy vůči ostatním členům EU prosazovat ve vzájemné shodě. Ale tento hegemoniální rozměr francouzsko-německého přátelství není nic nového. Ať již šlo o uzavírání nebo dodržování smluv, tak měly obě země v rámci EU vždycky „zvláštní“ práva.

Co to vynese?

Většina textu smlouvy prozrazuje rukopis francouzského prezidenta. Když Macron před šestnácti měsíci hovořil na Sorbonně o znovuzaložení Evropy, viděla v něm salonní levice kontinentálního spasitele. Chtěla mít dojem, že je to silný a elokventní vůdce, přestože již tenkrát platilo to, co dnes nelze přehlédnout. Macron vládne hospodářsky oslabené a vnitřně rozervané zemi a on sám je vzdálen formátu vůdce, jako byl Charles de Gaulle. Macronova Francie není schopná dát impulz ke znovuzaložení Evropy a naopak potřebuje nutně pomoc při zvládání své vlastní havarijní situace.

Právě z toho důvodu prodával Macron na Sorbonně společný rozpočet a ministra financí eurozóny jako součást epochálního znovuzaložení Evropy. Ale dnes již víme, že severoevropská frakce v eurogroup mu nic nedá a víme i to, jak draho jej přišla jeho nepromyšlená rozhodnutí a velkopanská gesta. Příměří se „žlutými vestami“ ho již teď stálo deset miliard eur. A proto Macronovi nezbývá nic jiného než se obrátit přímo na Německo jako hlavního sponzora.

Kdybychom tedy chtěli za každou cenu hledat historická podobenství, tak je dnešní francouzský prezident odkázán na německou pomoc asi tak jako francouzští vládci 19. století na pomoc Pruska; samozřejmě ne vojensky, ale finančně.

Zbrojením k míru

Emmanuel Macron dnes stojí před troskami svých plánů na znovuzaložení Evropy pod francouzským vedením a za německé peníze. A co může Německu nabídnout?

Nová francouzsko-německá smlouva obsahuje květnatá ujištění o vzájemné pomoci v případě napadení nebo jiné bezpečnostní krize. Ale stejně znějící paragrafy najdeme již ve smlouvách o NATO a o EU. Obávají se snad Macron a Merkelová, že se oba tyto celky rozpadnou? Možná. A dokonce se to i může stát. Ale řekl bych, že ve smlouvě z Cách jde převážně o stylistické mlžení, které má zdůvodnit, proč je jejím těžištěm spolupráce ve zbrojním průmyslu.

Zdůraznění vojenské pomoci má signalizovat sílu vzájemných přátelských vztahů a zároveň je dobrým přechodem k poměrně citlivé části smlouvy. Kolísající Francie nutně potřebuje ujištění o německé ochotě pomoci a Němcům za to zřejmě chce poskytnout možnost výnosné spolupráce zbrojovek obou zemí. A to je něco, co Francouzi dosud odmítali.

Německý zbrojní průmysl teď bude moci v závětří patetických hesel o znovuzaložení Evropy a ochraně její bezpečnosti, využívat výrobní a exportní synergie obou zemí.

Přece jen dvourychlostní Evropa?

Plány prohloubení již existující velmi těsné hospodářské provázanosti obou zemí jsou opravdu výrazným prvkem francouzsko-německé smlouvy. Další harmonizace ekonomik obou zemí pod heslem společný francouzsko-německý hospodářský prostor je logickým pokračováním dosavadního vývoje a je v souladu se zájmy nejsilnějších hospodářských hráčů na obou stranách Rýna.

Jen přátelé hesla „více Evropy“ by měli být lehce zneklidnění. Francouzsko-německý hospodářský prostor je totiž příznakem vzniku Evropy dvou rychlostí. Čím rychleji se uskuteční, tím více to posílí odstředivé tendence v EU. Trochu zvláštní pojetí „znovuzaložení Evropy“.

Smlouva podepsaná v korunovačním sále v Cáchách tedy není chartou o založení nové Evropské říše. Není ale ani smlouvou o vytvoření hegemoniálního dvojjádra Evropy. Skutečnost je prozaičtější. Dvě regionální mocnosti zformulovaly dočasnou odpověď na pokračující krizi smyslu a cíle evropské integrace.

Ujistily se v ní o tom, že pokud bude EU existovat, chtějí své národní zájmy prosazovat vůči zbytku spolku koordinovaně. A pro případ jeho vleklé krize či rozpadu se chtějí pokusit udělat vše proto, aby zachovaly svou ekonomickou a politickou stabilitu.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 193 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.