17.1.2014
Kategorie: Společnost

Francouzskému prezidentovi nejde karta. Superstát, eurozázrak a záplavy Rumunů …

Sdílejte článek:

OD: MARTIN VLACHYNSKÝ 17|01|2014

 

Chudák Hollande. Měl věru těžký týden. Nejdříve z něj porazilo jeho manželku , kterou museli s vážným nervovým otřesem na několik dní hospitalizovat. Ne, nezhroutila se z jeho 75% daně jako někteří jiní občané – daně živí její rodinu. Neunesla novinku o Hollandeho aférce s jakousi herečkou.

 

 

Francouzský bulvár si připomněl staré dobré časy Sarkozyho a v následném ruchu skoro zanikl Hollandeho plán velkolepých ekonomických reforem. Už i nejeden veřejný činitel, například prezident auditorského dvora Didier Migaud, označuje ekonomickou situaci v zemi jako “nebezpečnou zónu”. Třeba jednat a Hollande ohlásil plán seknout odvody o 30 miliard eur a celkově snížit výdaje státu mezi lety 2014 – 2017 o 50 miliard eur. Asi si konečně přečetl návrh Inessa ze začátku krize o nejdůležitějším protikrizovém kroku. PR mu zatím příliš nevychází – představitelé byznysu označili plán jako nejasný, odbory se bojí o pracovní místa státních zaměstnanců a stále populárnější nacionalistka Marie Le Pen označila Hollandeho za neoliberála.

 

V EU se mezitím rozbíhá boj o trůn prezidenta Komise a tím i nepsaného šéfa Unie, který zanedlouho opustí Barroso. Mezi kandidáty přibyl bývalý lucemburský premiér a starý evropský vlk Jean-Claude Juncker , komisař pro vnitřní trh Michel Barnier a Viviane Redingová. Ta je mimořádně houževnatá v prosazování svých nápadů pro celou Evropu, takže není divu, že před pár dny představila svou vizi federální Evropy, jakéhosi nadnárodního superstátu . Většina rozsáhlých celoevropských říší od Říma přes nacistické Německo až po Sovětský svaz skončila neslavně, ale super-Evropu pod vedením Redingové by samozřejmě čekala jen světlá budoucnost.

 


Výhoda takových zřízení je, že se nemusíte trápit rozhodováním. Přejímají jej za vás anonymní úředníci tisíce kilometrů daleko. Například evropský bylinkářský výbor rozhodne, které bylinky jsou zdravé a které ne. Nebo rozhodnou, že jablka nejsou zdravé . Patent na pravdu je chytrý vynález.

 

Ach opravdu, krize. Vzpomínáte, jak se před rokem a půl obchodovaly španělské dluhopisy za více než 7% výnos? Tak dnes jsou za 3,76%, menší výnos než měly ještě nedávno slovenské dluhopisy. Co na tom, že Španělsko letos musí získat dluhovém trhu rekordních 242 miliard , že nezaměstnanost se drží na rekordní úrovni, že realitní trh nadále padá. Kam zmizelo to riziko? Jednoduše, stal se zázrak – eurozázrak.

 

Ale ani eurozázrak z Frankfurtu nemusí trvat věčně. Už pomalu uplynuly 3 roky od prvního kola bilionový půjček LTRO od ECB evropským bankám. Banky obávaje se negativního dopadu těchto půjček na nadcházející stres testy je usilovně splácejí. Tedy ty, které mohou, zatím se splatila asi polovina . To však tlačí mezibankovní úroky nahoru a ohrožuje jakžtakž slepovanou ekonomickou stabilitu (nebo spíše stagnaci) v EU. Je možné, že ECB zareaguje a vráceny peníze zase nahází alespoň částečně zpět do ekonomiky. Z dočasných úvěrů by se tak stal permanentní úvěr, známý také pod názvem dar.

 

Stres test se mezitím vaří a peče, ale stále je nějaký beztvarý, alespoň pro veřejnost. ECB údajně použije méně přísnou definici špatných (nesplácených) půjček, což by znamenalo méně přísný test.Naopak oproti minulému (bezzubému) stres testu z roku 2011 zvedne úroveň kapitálové přiměřenosti z 5% na 6% . Hlavní otázka – jak se budou hodnotit státní dluhopisy – zůstává nezodpovězena.

 

Řecko od začátku dluhové krize v roce 2010 udělalo rozpočtová opatření za skoro 63 miliard eur , přičemž zvýšilo daně o 29,6 miliard a snížilo výdaje o 33,3 miliard. Dosáhlo primárního rozpočtového přebytku (bilance rozpočtu bez započtení nákladů na dluh), ale co z toho když ten přes 300-miliardový dluh se ne a ne odpařit. Poslední čtyři roky žili z eurovalových půjček, ale letos už zkusí prodat dluhopisy na trhu a vyhnout se tak třetímu bankrotu.

 


 

Navzdory více než 50% nezaměstnanosti mladých se Řecko umístilo na 2. místě v žebříčku nedostatku kvalifikovaných mladých lidí , když 45% zaměstnavatelů hlásí problém sehnat nové zaměstnance schopné vykonávat danou práci. Před Řeckem je další rekordman v nezaměstnanosti mladých, Itálie. To naznačuje, že na ekonomickou obrodu těchto zemí bude třeba mnohem více než akční ECB. Jinak řečeno, pokud do 32 let studujete estetiku s povinně volitelnými hodinami kulturní antropologie, kachličky se položit nenaučíte.

 

V Řecku zruční mladí chybí, v Nizozemsku se jejich bojí. Po otevření pracovního trhu pro Rumuny a Bulhary za první týden pracovní úřady v zemi ” zaplavilo “21 Rumunů a 15 Bulharů. V Evropském superstátu jsou některé národy rovné a některé rovnější. I mnozí britští politici nemají Východoevropany příliš v lásce. Stínový ministr obchodu labouristů Chuka Umunna potvrdil, že strana může mít zájem omezit volný pohyb zaměstnanců v EU, pokud nemají předem dohodnutou práci. Dvojitá ironie, když omezit svobodu hledat práci chce představitel strany Práce, který navíc má rodiče z Nigérie a Irska. Ale taková je politika. Kromě vymýšlení, co s migranty východu, část vládních poslanců navrhla, aby měl parlament možnost vetovat kterýkoliv z evropských zákonů.

 

I veřejné instituce mají smysl pro humor. Sedmiletá Australanka požádala australskou národní vědeckou agenturu, aby jí vytvořila draka. Vědci chlapsky přiznali, že toto zatím nedokážou a veřejně se holčičce a celé Austrálii omluvili za toto selhání .

 

Ať váš zbytek týdne není na draka!

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 14 571,54 Kč
Vybráno 41.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 73 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.