notre-dame-on-fire
31.7.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Francouzské katedrály v plamenech: ‘Poslední fáze dechristianizace’?

Sdílejte článek:

GIULIO MEOTTI

  • “Počet případů znesvěcení křesťanských památek v Evropě stále roste. Nedávné útoky na sochy Panny Marie ve francouzských kostelech ukazují, do jaké míry jsou tato gesta důsledkem barbarské nenávisti. Tyto vandalské činy volají po reakci. Katolíci již nemohou mlčet.” — Kardinál Robert Sarah, 10. ledna 2020.
  • “Pokusme se zachránit naši civilizaci, dokud je to ještě možné. Naše civilizace vznikla na řecko-římských a židovsko-křesťanských základech.” — Alain Finkielkraut, spisovatel, L’Opinion, 17. prosince 2013.
  • Pokud Francie přestane své křesťanské dědictví chránit, tak Francie, jak ji známe, přestane existovat a stane se úplně jinou zemí.

 

Významný kurátor Metropolitního muzea umění v New Yorku Keith Christiansen byl kritizován za to, že na Instagramu zveřejnil obraz Alexandra Lenoira, který¨ během Velké francouzské revoluce zachránil řadu francouzských památek před zničením. Keith Christiansen ve svém příspěvku napsal:

“Alexandre Lenoir bojoval s revolučními fanatiky usilujícími o zničení královských hrobek v bazilice Saint-Denis. Kolik velkých uměleckých děl bylo ztraceno díky touze zbavit se minulosti, která se nám teď nelíbí. A jak jsme vděční lidem jako Lenoir, kteří si uvědomili, že hodnota těchto uměleckých děl – umělecká i historická – přesahuje nějaký určující okamžik společenského a politického otřesu a změn.”

Keith Christiansen kritizoval současné odstraňování a znesvěcování historických památek. Tehdy ještě nemohl vědět, že jen o několik týdnů později bude zdevastována další francouzská katedrála a že starodávné varhany, které přežily i fanatismus Velké francouzské revoluce, zničí požár.

Předpokládá se, že oheň v katedrále svatého Petra a Pavla v Nantes byl založen úmyslně. 17. března 2019 vzplanul historický pařížský kostel svatého Sulpicia (Saint-Sulpice). 15. až 16. dubna 2019 zdevastoval masivní požár katedrálu Notre-Dame (chrám Matky Boží) v Paříži.

Spisovatel a bývalý francouzský ministr Philippe de Villiers k požáru v Nantes poznamenal: “Požár katedrály v Nantes, následující po požáru katedrály Notre-Dame v Paříži, by měl přimět naše elity, aby přemýšlely o tomto chaosu, o této obrovské transformaci, a o destrukci naší civilizace, která je nyní v plném proudu.”

“Ve Francii dochází potichu k likvidaci našich křesťanských kořenů,” řekl filozof Michel Onfray. “Dennodenně ve Francii proběhnou jeden nebo dva protikřesťanské činy, ale dokud nevzplane slavná katedrála, tak se o tom vůbec nemluví.”

Během posledního roku a půl se rozhořely požáry v šesti slavných francouzských katedrálách a kostelech: v katedrále Notre-Dame v Paříži, v katedrále v Nantes, v katedrále v Rennes, v kostele sv. Sulpicia, v katedrále v Lavauru a v katedrále v Pontoise. Možná proto označil historik Rémi Brague požár katedrály Notre-Dame za “naše 11. září”. Observatoř náboženského dědictví (Observatoire du Patrimoine Religieuxzaznamenala celkem 20 francouzských kostelů podpálených za jeden jediný rok.

Útoky na křesťanské svatostánky ve Francii se nedostávají do médií a jsou jen zřídka odsouzeny. Jejich počet se přitom zvyšuje alarmujícím tempem. Požár katedrály v Nantes je pouze posledním z řady požárů chrámů a kostelů. Děje se to už léta a vypadá to, že to zatím nikoho nepohoršovalo.

Před čtyřmi lety byla v Nantes téměř zničena požárem krásně zrenovovaná bazilika sv. Mikuláše (Saint-Nicolas), jejíž rekonstrukce byla dokončena v roce 2014. První zprávy o vandalismu vůči kostelům byly ve francouzských médiích zveřejněny před deseti lety. V roce 2019 byly během jednoho týdne znesvěceny hned čtyři francouzské kostely.

Kardinál Robert Sarah, guinejský prelát Římskokatolické církve, napsal:

“Počet případů znesvěcení křesťanských památek v Evropě stále roste. Nedávné útoky na sochy Panny Marie ve francouzských kostelech ukazují, do jaké míry jsou tato gesta důsledkem barbarské nenávisti. Tyto vandalské činy volají po reakci. Katolíci již nemohou mlčet.”

Kardinál Robert Sarah dodal:

“Akty znesvěcení a vandalismu v kostelech jsou smutným odrazem nemocné civilizace, která je uvězněna v síti zla. Biskupové, kněží a věřící si musí udržet svoji sílu a odvahu.”

Proti těmto útokům se vyslovilo několik světských osobností. “Ruce pryč od mého kostela!” je název petice, ve které francouzští spisovatelé, novináři, politici a univerzitní profesoři požadují ochranu kostelů.

Expertka na náboženské záležitosti Nina Shea napsala, že pachateli jsou anarchisté, zloději, militantní levičáci, satanisté a islamisté, kteří společně sdílejí stejnou nenávist k Francii a k západní civilizaci. Navíc se zdá, že ruku v ruce s protikřesťanským sentimentem jde antisemitismus. Ve Francii jsou synagogy chráněny “jako pevnosti“. Židovské školy se staly terčem teroristických útoků a Židům bylo v zájmu jejich vlastní bezpečnosti doporučeno nenosit jakékoliv náboženské symboly.

Počet protikřesťanských incidentů vzrostl od roku 2008 do roku 2019 o 285 %.

Časopis Reveue des deux mondesoznačil tyto útoky za “tragédii francouzských kostelů”. Více než 5 000 francouzských kostelů je přitom v dezolátním stavu. Jen v roce 2018 bylo zpustošeno 875 francouzských kostelů. V roce 2019 bylo zaznamenáno 1 052 protikřesťanských činů.

“Myslím si, že ve Francii vzrůstá nevraživost vůči křesťanství a křesťanským symbolům,” uvedla Ellen Fantini, ředitelka vídeňské Observatoře nesnášenlivosti a diskriminace vůči křesťanům v Evropě (Observatory of Intolerance and Discrimination Against Christians in Europe).

Poslankyně francouzského Národního shromáždění Valerie Boyer řekla deníku The Sun: “Každý den jsou ve Francii znesvěceny nejméně dva kostely.”

Gilbert Collard, poslanec Národního shromáždění ze strany Národní sdružení Marine Le Pen, srovnal požár katedrály v Nantes s nedávným rozhodnutím tureckých úřadů přeměnit bývalý chrám Hagia Sophia (Boží Moudrosti) na mešitu a řekl: “Naše symboly mizí v plamenech.”

V posledních letech se francouzské kostely staly také cílem řady provokací a útoků islamistů. Dalil Boubakeur, rektor Velké mešity v Paříži a prezident Francouzské rady muslimské víry (Le Conseil français du culte musulman, CFCM), navrhl, aby Francie dovolila prázdné kostely přeměnit na mešity. 26. července 2016 v Saint-Étienne-du-Rouvray, v severní Francii, dva teroristé Islámského státu zavraždili kněze Jacquese Hamela v kostele během ranní mše. Tento zločin vyvolal po celé zemi okamžitý a obrovský šok. Jiní islamisté plánovali zaútočit na katedrálu Notre-Dame v Paříži. 11. prosince 2018 byl proveden teroristický útok na vánoční trh ve Štrasburku, který byl přímo inspirovaný Islámským státem.

Boubakeurův návrh odráží jeho realistické chápání současného stavu francouzského křesťanského dědictví. Novinářka Marie de Greef-Madelin v časopise Valeurs Actuellespoznamenala: “Všechny opuštěné a znesvěcené kostely, které jen tak tak uniknou demolici, jsou proměňovány na koncertní a divadelní sály, diskotéky, restaurace a vinné sklepy…” O těchto přestavbách se někdy hovoří jako o “druhém životě francouzských kostelů”. “Při současném tempu přijde Francie do roku 2030 o 10 % svých kostelů a kaplí,” předpovídá prezident Observatoře náboženského dědictví Édouard de Lamaze. “Buď budou prodány, nebo budou zbořeny.”

Bazilika Saint-Denis, pohřební místo francouzských králů, je již dávno křesťanským muzeem na islamizovaném předměstí Paříže a katedrála Notre-Dame byla již před požárem jen muzeem pro turisty. “Dostali jsme se do poslední fáze dechristianizace (odkřesťanštění),” řekl politický analytik Jerome Fourquet, jako by požáry slavných francouzských katedrál byly symbolem toho, že Francie ztrácí své území, historii a identitu.

“Jak daleko to ještě zajde, záleží na tom, jak daleko zajdou aktivisté,” řekla ředitelka vídeňské Observatoře nesnášenlivosti a diskriminace vůči křesťanům v Evropě Ellen Fantini. “Zastaví se u podpálení prázdného kostela? Zastaví se u stínání hlav sochám?”

“Jsme na křižovatce,” řekl již v roce 2013 francouzský spisovatel Alain Finkielkraut. “Pokusme se zachránit naši civilizaci, dokud je to ještě možné. Naše civilizace vznikla na řecko-římských a židovsko-křesťanských základech.”

Evropa není abstraktní konstrukt a k její identitě přispívá mnoho pramenů, z nichž nejdůležitějším je křesťanství. Pokud Francie přestane své křesťanské dědictví chránit, tak Francie, jak ji známe, přestane existovat a stane se úplně jinou zemí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 437 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)