truck-2920533_1280
3.9.2019
Kategorie: Ekonomika

Francouzská justice, přestaň šikanovat české kamioňáky

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieTy inzeráty nabízejí pohádkové peníze řidičům kamionů za jednorázovou dopravu. Ve skutečnosti se však často jedná o pašování lidí, o kterých řidiči nevědí. Smutné ovšem je, že Francie trestá oběti místo zločinců.

Na tohle doplatil i řidič Luděk Vaculík z Karlovarska, který reagoval na inzerát na jednom z webů, jenž za 1100 eur nabízel údajný převoz nábytku z Belgie do Anglie. Tuto záležitost popisuje v Dopravních novinách europoslanec Tomáš Zdechovský. V kamionu řidiče Vaculíka našel na britské straně speciálně vycvičený pes 20 Albánců, kteří tvrdili, že o nich řidič musel vědět, což ovšem pan Vaculík popřel. Pravdou také je, že předtím prošel ve Francii třemi celními kontrolami, které u něj nic nenašly. Francouzský soud jej poslal na dva roky do vězení.

Už dříve dostal stejný trest řidič Jiří Sagan, u kterého na francouzské celnici našli běžence z Íránu, ovšem ti shodně uvedli, že řidič o nich nevěděl a navíc byli objeveni teprve potom, co sám řidič Sagan upozornil celníky na podezřelé rány z návěsu. Nutno dodat, že francouzská strana porušila všechny právní normy civilizovaného státu, když panu Saganovi nezajistila při vyšetřování tohoto činu kvalitního českého tlumočníka.

Europoslanec Zdechovský proto spolu s profesní organizací řidičů ČESMAD Bohemia varují všechny řidiče, aby nereagovali na podezřele lukrativní nabídky, které bývají také nebezpečné. A tato výzva měla úspěch. „Ozvali se nám další dva Češi, kterým naše varování zachránilo život. Navíc převaděče už řeší policie,“ řekl Zdechovský.

Na druhé straně mám ovšem pro řidiče kamionů, kteří tyto nabídky za slušné peníze přijaly, pochopení. Mají rodiny, chtějí pro ně to nejlepší a zabezpečit je. A když má někdo třeba nemocného člena rodiny nebo děti na studiích, tak bere i takové zakázky, to je lidsky pochopitelné.

Ovšem postup Francouzů považuji za skandální, oni místo zločinců trestají oběti, které byly na svoji práci najaty podvodným způsobem. Ano, lidé by měli být obecně obezřetní při přijímání podezřele výhodných nabídek. Jenomže naletět podvodníkům přece není a nemůže být trestný čin. To je, jako kdyby někdo někomu prodal údajně luxusní vilu, ve skutečnosti by to však byla barabizna, ale do vězení by šel kupec a nikoliv nepoctivý prodejce. Pozoruhodné také je, že jsou v takových případech trestáni pouze čeští řidiči, případně jejich kolegové z východního bloku. Kdežto kamioňáci z Německa, Belgie, Nizozemí apod. bývají ve stejných situacích po výsleších propouštěni. A také je třeba se zamyslet nad tím, proč nejsou souzeni kapitáni lodí přivážející do Francie běžence po moři, kdežto řidiči kamionů ano.

Dobrou zprávou však je, že o kauzy odsouzených českých řidičů ve Francii se začalo aktivně zajímat české ministerstvo zahraničních věcí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 880 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,54 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.