truck-2920533_1280
3.9.2019
Kategorie: Ekonomika

Francouzská justice, přestaň šikanovat české kamioňáky

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieTy inzeráty nabízejí pohádkové peníze řidičům kamionů za jednorázovou dopravu. Ve skutečnosti se však často jedná o pašování lidí, o kterých řidiči nevědí. Smutné ovšem je, že Francie trestá oběti místo zločinců.

Na tohle doplatil i řidič Luděk Vaculík z Karlovarska, který reagoval na inzerát na jednom z webů, jenž za 1100 eur nabízel údajný převoz nábytku z Belgie do Anglie. Tuto záležitost popisuje v Dopravních novinách europoslanec Tomáš Zdechovský. V kamionu řidiče Vaculíka našel na britské straně speciálně vycvičený pes 20 Albánců, kteří tvrdili, že o nich řidič musel vědět, což ovšem pan Vaculík popřel. Pravdou také je, že předtím prošel ve Francii třemi celními kontrolami, které u něj nic nenašly. Francouzský soud jej poslal na dva roky do vězení.

Už dříve dostal stejný trest řidič Jiří Sagan, u kterého na francouzské celnici našli běžence z Íránu, ovšem ti shodně uvedli, že řidič o nich nevěděl a navíc byli objeveni teprve potom, co sám řidič Sagan upozornil celníky na podezřelé rány z návěsu. Nutno dodat, že francouzská strana porušila všechny právní normy civilizovaného státu, když panu Saganovi nezajistila při vyšetřování tohoto činu kvalitního českého tlumočníka.

Europoslanec Zdechovský proto spolu s profesní organizací řidičů ČESMAD Bohemia varují všechny řidiče, aby nereagovali na podezřele lukrativní nabídky, které bývají také nebezpečné. A tato výzva měla úspěch. „Ozvali se nám další dva Češi, kterým naše varování zachránilo život. Navíc převaděče už řeší policie,“ řekl Zdechovský.

Na druhé straně mám ovšem pro řidiče kamionů, kteří tyto nabídky za slušné peníze přijaly, pochopení. Mají rodiny, chtějí pro ně to nejlepší a zabezpečit je. A když má někdo třeba nemocného člena rodiny nebo děti na studiích, tak bere i takové zakázky, to je lidsky pochopitelné.

Ovšem postup Francouzů považuji za skandální, oni místo zločinců trestají oběti, které byly na svoji práci najaty podvodným způsobem. Ano, lidé by měli být obecně obezřetní při přijímání podezřele výhodných nabídek. Jenomže naletět podvodníkům přece není a nemůže být trestný čin. To je, jako kdyby někdo někomu prodal údajně luxusní vilu, ve skutečnosti by to však byla barabizna, ale do vězení by šel kupec a nikoliv nepoctivý prodejce. Pozoruhodné také je, že jsou v takových případech trestáni pouze čeští řidiči, případně jejich kolegové z východního bloku. Kdežto kamioňáci z Německa, Belgie, Nizozemí apod. bývají ve stejných situacích po výsleších propouštěni. A také je třeba se zamyslet nad tím, proč nejsou souzeni kapitáni lodí přivážející do Francie běžence po moři, kdežto řidiči kamionů ano.

Dobrou zprávou však je, že o kauzy odsouzených českých řidičů ve Francii se začalo aktivně zajímat české ministerstvo zahraničních věcí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 8 604,44 Kč
Vybráno 24.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 807 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,54 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.