MACRONMERKEL
22.1.2019
Kategorie: Politika

Francie s Německem uzavírá další dohodu, s Itálií se hádá

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Poté, co se objevily zprávy o tom, že se Německo a Francie dohodly na nové smlouvě o spolupráci, se objevila i jiná zpráva. Francie si předvolala italského velvyslance, aby vysvětlil nedávnou kritiku Francie.

Dnes se má podepsat nová smlouva o spolupráci mezi Francií a Německem. Cílem má být i podpora Francie Německu co by dalšího stálého člena Rady bezpečnosti. Podle Pirátů bude nová německo-francouzská smlouva vzorem toho, kam že se ubírá nová Evropa a kdo se nezapojí, bude se jen dívat. Uvidíme.

V tom samém čase však probíhá i poměrně velká rozmíška mezi Francií a Itálií. Tématem je opět migrace. Italský ministerský předseda Luigi Di Maio si totiž docela nevybíravě „rýpnul“ do Francie. Prohlásil, že „Francie pokračuje ve své někdejší koloniální politice v Africe, což „ožebračuje“ Afričany a žene je k evropským břehům“. Francouzský ministr zahraničí pak vyzval italského velvyslance, aby mu názory italského premiéra „vysvětlil“. Italský premiér pak tvrdil, že jeho názory nevyžadují diplomatickou reakci a opět prohlásil, že „je pravdou, že akce Francie v Africe přispívají k tomu, že se migranti vydávají z Afriky na nebezpečnou cestu“.

Diplomatické zdroje z Francie pak potvrdily, že byl italský velvyslanec ve Francii dotázán, aby vysvětlil „nepřátelské a nepodložené výroky“. Ty podle francouzského názoru narušují francouzsko- italské partnerství a evropskou společnost. Je navíc známo, že italská vláda sympatizuje s aktivitou tak zvaných „žlutých vest“, které odmítají politiku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Francouzská i italská vláda se pak přou zejména kvůli migraci.

Obě tyto zprávy velmi plasticky dokumentují současný stav politiky EU. Zatímco se na nás každý den valí vlna „hororových informací“ z Velké Británie a strašákem má být tak zvaný „neřízený Brexit“, je jedním z cílů této informační „bouře“ upozadit to, že celá EU má jeden obrovský problém. Ačkoliv britská politika by neměla nikoho nechat na pochybách, že Británie z EU odejít chce a odejde, přesto stále slýcháme něco o „nedozírných následcích Brexitu bez dohody“ a že se „vážně uvažuje“ o posunutí termínu odchodu dokonce až na období po volbách do Evropského parlamentu. To samo je již zcela mimo realitu. Byl by to totiž jistý druh plebiscitu, který by vládě Theresy Mayové přidal další balvan do cesty a tomu se proto musí Mayová stůj co stůj vyhnout. Spekulovat o tom, že se volby do Evropského parlamentu budou konat i ve Velké Británii, na to už musí mít člověk velkou fantazii.

Osobně považuji za „tvrdou realitu“ nejen samotný fakt, že Británie z EU odejde. V důsledku toho se totiž i dále vyhrotily i politické spory uvnitř EU mezi „progresivními silami“ socialistických a křesťansko-demokratických stran a tak zvanými „krajně pravicovými a nacionalistickými“ stranami, které se dostaly k moci po migrační vlně z léta 2015. Váha konzervativního proudu v evropské politice se evidentně snížila a odchodem Británie se ještě více oslabí.

Apely k jednotě v EU tak vyznívají naprázdno. Musím tentokrát zcela jednoznačně souhlasit s názorem Václava Bělohradského na způsob, kterým EU „vyprovází“ Británii. V pořadu OVM 13. 1. 2019 kritizoval to, jak EU tlačí Británii k velkým ústupkům i proto, aby se Brexit nestal precedentem pro další státy. Ve výsledku to však ničemu nepomůže a jen spory uvnitř EU prohloubí. Poslední dva roky navíc ukázaly i vážné problémy v NATO v otázce plnění závazku výdajů na obranu ve výši 2% HDP, na které jasně a bez okolků ukázal americký prezident Donald Trump. Francouzský prezident i německá kancléřka v reakci na to opět zdůrazňovali nutnost vzniku „evropské armády“. A jsme zpátky na počátku. Nová smlouva mezi Německem a Francií může akcentovat i podporu myšlence „evropské armády“. Realita je však zřejmě taková, že si Francie i Německo mohou kousnout do většího sousta, které bude opět nad jejich síly.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 528 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.