macron1018
19.10.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Francie: Ideologie viktimizace muslimů

Sdílejte článek:

YVES MAMOU

  • Nejsou oběťmi žádného rasistického systému – žádný takový systém neexistuje – jsou však oběťmi ideologie viktimizace, která tvrdí, že jsou diskriminováni kvůli rase a náboženství. (Poznámka překladatele – Viktimizaci muslimů chápeme jako ideologii, která staví muslimy vždy do role obětí.)
  • Viktimizace je výmluva, ospravedlňování státu, většiny politiků (jak pravicových, tak i levicových) a médií hlavního proudu.
  • Aby se vyhnuli konfrontaci, tak všichni politici politických stran hlavního proudu a všechna média hlavního proudu postupují v souladu s mýtem viktimizace. Problém spočívá v tom, že je to jen další polínko do ohně eskalace násilí, terorismu a představ o viktimizaci.

Zdá se, že francouzský sociologický výzkum nemá žádné nové knihy, články ani představy o francouzské muslimské radikalizaci. Není těžké pochopit, proč jen pár učenců podlehlo pokušení sejít z vyšlapané stezky (“teroristé jsou oběťmi společnosti a trpí rasismem” a tak dále) a nebojí se nadávek. Mnozí sociologové navíc sdílí stejnou marxistickou ideologii, která připisuje násilné chování diskriminaci a chudobě. Pokud se už nějací kacíři pokusí vysvětlit, že teroristé nejsou automaticky oběťmi (společnosti, bílých Francouzů, anebo kohokoliv jiného), začnou se houfovat smečky muslimských i nemuslimských učenců, aby je lynčovali jako rasisty, islamofoby a bigoty.

Po listopadu 2015 kdy teroristé útočili v Paříži, Alain Fuchs, prezident francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (Centre national français de la recherche scientifique , CNRS), vyzval k zadání nového projektu, sloužícího k osvětlení některých “faktorů radikalizace” ve Francii.

Objevil se tedy detailní projekt Oliviera Gallanda a Anne Muxel “Mládež a radikalismus: náboženské a politické faktory”. Jejich průzkum je založen především na anketě, kterou provedla společnost Opinion Way se 7 000 studenty středních škol a následovala druhá “anketa” s 1 800 mladými lidmi (ve věku 14-16 let). Další fáze bude zřejmě zahrnovat individuální a skupinové rozhovory s mladými studenty středních škol.

Galland a Muxel neříkají, že jejich průzkum “reprezentuje” veškerou francouzskou mládež. Pro lepší pochopení o co vlastně v této skupině obyvatelstva hlavně jde, jsou v průzkumech nadměrně zastoupeni muslimští středoškoláci.

Jejich návrh je však kacířský: To tedy znamená, že existuje problém s muslimy.

Předběžné výsledky této rozsáhlé studie byly zveřejněny na tiskové konferenci 20. března 2017. Na otázku ve studii: Jaké jsou hlavní faktory radikalizace? Odpověď zněla: náboženství.

“Nelze prostě popřít ‘vliv náboženství’. U mladých muslimů je vliv náboženství třikrát důležitější než v nemuslimských skupinách. Čtyři procenta mládeže všech denominací obhajují absolutistickou vizi náboženství a zřejmě se drží radikálních myšlenek. V našem vzorku mladých muslimů tento počet dosahuje 12 %. Obhajují absolutistický pohled na náboženství – věří, že existuje ‘jen jedno pravé náboženství’ a právě toto náboženství vysvětluje stvoření světa lépe, než věda.”

A co obvyklá vysvětlení – nedostatečná ekonomická integrace, strach z toho, že budou na sociálních dávkách, vyloučení ze společnosti a tak dále?

“Zdá se, že čistě ekonomické vysvětlení tu není průkazné. Myšlenka ‘obětované generace’, pokoušené radikalismem, je konfrontována s pocitem poměrně dobré integrace těchto populací. [Mladí muslimové] se nezdají do budoucna ani více ani méně sebevědomí než ostatní francouzská mládež, věří, že budou schopni pokračovat ve studiu i po maturitě a najdou si slušnou práci.”

Tito mladí muslimové si uvědomují, že netrpí rasismem ani diskriminací. Současně však mnozí z nich říkají, že se stejně “cítí” být diskriminováni. Nejsou oběťmi žádného rasistického systému – žádný takový systém neexistuje- jsou však oběťmi ideologie viktimizace, která tvrdí, že jsou diskriminováni kvůli rase a náboženství. (Poznámka překladatele  Viktimizaci muslimů chápeme jako ideologii, která staví muslimy vždy do role obětí.)

“V našem vzorku je pocit diskriminace dvakrát silnější, zvláště mezi mladými lidmi muslimské víry nebo cizinci. Abychom vysvětlili lpění na radikalismu [u mladých muslimů], musíme si uvědomit, že náboženských faktory jsou zde kombinovány s otázkami identity navíc smíchanými s pocity viktimizace a diskriminace”.

Je-li islám motorem radikalizace, druhým silným motorem radikalizace je zmíněná dominantní ideologie viktimizace.

“Mladí muslimové, kteří se cítí být diskriminováni, se častěji drží radikálních myšlenek než ti, kteří se necítí být diskriminováni.”

Tyto předběžné výsledky jsou více než znepokojivé. I proti veškerým sociologickým důkazům, sociálnímu původu a akademické úrovni převažuje vliv náboženské příslušnosti. Jinými slovy, bez ohledu na výkony mladých muslimů ve škole a povolání jejich rodičů, je čtyřikrát pravděpodobnější, že se budou držet radikálních myšlenek, než mladí křesťané.

“Na této studii je snad nejúžasnější ta síla vlivu islámu,”zdůrazňuje Olivier Galland. “Potvrdily to také školní statistiky. Ať už je jejich sociologie jaká chce, muslimská mládež má stejné sklony k radikalizaci.”

Tato studie není první, která objasňuje proces radikalizace mladých muslimů ve Francii. Je však první, která spojuje radikalizaci a ideologii viktimizace. Viktimizace je výmluva, ospravedlňování státu, většiny politiků (jak pravicových, tak i levicových) a médií hlavního proudu. Kromě toho politika viktimizace nejen brání jakémukoliv řešení, ale omlouvání činů muslimů a jejich stavění se do role obětí ve skutečnosti podporuje terorismus. Když 17. února 2017 francouzský prezident François Hollande spěchal, aby navštívil 22letého mladíka Théa, který tvrdil, že policie ho během konfrontace s drogovými prodejci znásilnila (sodomizovala) obuškem – později se ukázalo, že Theo si nebyl svým obviněním policie nakonec tak jistý, ukázalo se, že prezidentská návštěva ničemu nepomohla. Setkání prezidenta Hollanda a Thea odstartovalo tři týdny nepokojů na předměstích Paříže.

Když francouzský prezident Emmanuel Macron prohlašuje, že je pro “pozitivní diskriminaci” (udělení veřejných prostředků ve výši 15 000 eur každé firmě, která zaměstná mládež z předměstí), tak tím vlastně povzbuzuje budoucí džihádisty, aby se sami stavěli do role obětí.

Francie má největší evropskou muslimskou komunitu, největší židovskou komunitu, největší čínskou komunitu a největší arménskou komunitu. Francouzský integrační model fungoval u všech těchto skupin kromě jedné. Rostoucí procento muslimů ve Francii neakceptuje pravidla, která přijali všichni ostatní. Aby se vyhnuli konfrontaci, tak všichni politici politických stran hlavního proudu a všechna média hlavního proudu postupují v souladu s mýtem viktimizace. Problém spočívá v tom, že je to jen další polínko do ohně eskalace násilí, terorismu a představ o viktimizaci.

Autor: Yves Mamou, překlad původního textu: France: The Ideology of Islamic Victimization, překlad: Zdeněk Denis Blažek

Yves Mamou je novinář a spisovatel žijící ve Francii. Před odchodem do penze pracoval dvacet let jako novinář pro deník Le Monde.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 24 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.