
Fotovoltaika na mé střeše
ETA
Začnu závěrem, tak jak to vidím já. Tento stát se zachoval obvyklým způsobem a z různých možností, jakou zvolit cestu v solární energetice, resp. z mixu možností, opět vybral ten nejnevýhodnější pro neprivilegované. Prostě každá skupinka z těch privilegovaných si tam protlačila to svoje a dohromady upekli nejedlý dort pro ostatní.
S instalací FVE na střechu domu jsem začal koketovat v roce 2009. Ve stejné době jako solární baroni. V době, kdy stát nabídl lukrativní podmínky – tedy výkup elektřiny z FVE za garantovanou cenu, a to vysokou. Zašel jsem na ČEZ-distribuce v Olomouci a zjistil jak na to. Vyplnil źádost o připojení a dodal požadované. V té době jsem bydlel v chatě předělané na trvalé bydlení v Hrubé Vodě u Olomouce (nebyl tam zaveden plyn a chtěl jsem tedy fungovat na elektriku z FVE. Zdálo se mi to výhodné a tak jsem poradil i sestře bydlící v Šumperku aby do toho šla taky a dodal know-how a sepsal s ní i žádosti o připojení FVE na střechu jejího baráčku.
Následně mně přišlo zamítavé stanovisko, že nemají kapacity na připojení. Sestře naopak přišlo, že může si sehnat firmu, zaplatit a že s ní podepíší smlouvu. Tedy já jsem skončil, ale sestra v Šumperku si sehnala firmu, zaplatila FVE, podepsala smlouvy s ČEZem a stal se z ní malý solární baron vyrábějící elektřinu z panelů na střeše. Má tam 10 panelů (co tam vlezlo).
Žádné negativní zkušenosti za těch 11 let nemá, vše jí funguje. Jen dnes zastává názor, že by do toho již znovu nešla, protože sice něco vydělá, ale musí být stále živnostník, což jí vůbec nevyhovuje a má s tím problém. Pokud by chtěla přestat být živnostník, tak musí prodat celou FVE.
Takže je nuceně stále živnostníkem a tedy solárním baronem z donucení.
Doba pokročila, já se přestěhoval do novostavby přímo v Olomouci a loni podruhé vstoupil do řeky s FVE. Vybral jsem si firmu od Ostravy a nechal si zřídit FVE na střech domu na klíč. Poradili jakou variantu zvolit , já si smlouvu přečetl, podepsal a zaplatil 200K. Jaro 2020. Po měsíci přijeli z Ostravska dvě auta. V jednom dva maníci co za pár hodin namontovali 6 panelů 380 Wp PERC na střechu domu na hliníkovou konstrukci. Z druhého auta vystoupil elektrikář, co si navrtal díry do garáže a v ní zavěsil hybridní střídač GoodWe GW3648D-ES, pod něj hybridní baterii Pylontech 3,55 kWh LiFePod4 a další blikající bazmekty. Totálně předrátoval hodiny (asistoval jsem s tím, co má být napojeno na bazerii – lednička, výřivka, indukřní varná deska, kuchyňské zásuvky, světla v domě, internetová Wi-fi, televize a i elektika plynového kotle) dodal další jističe na FVE a začaly problémy. Jejich FVE nešla připojit na net (nutně potřeboval zadat osmimístné heslo do FVE a propojit s wifinou na net. Já měl heslo na wifině sedmimístné a i po telefonních konzultacích s firmou to nešlo. Tak odjel. Ale informoval mě, že ve smlouvě mám, že každý další jejich výjezd je zpoplatněn třema tisíci). Tak jsem musel řešit providera a ten mi časem přenastavil heslo na osmimístné. Potom zase firma neměla čas přijet. Až přijeli, po dohadování, kdo výjezd bude platit (ve smlouvě žádný požadavek na osmimístné heslo nebyl) zase zjistil, že signál na wi-fi je prý v garáži nízký, prý jenom 30% (dodnes nevím z čeho 30%) a jejich FVE se s ním nedokáže spojit. Prý mám svoji wi-fi (router) přesunout z půdy někam blíž (tedy rozvrtat barák). Tak jsem se dohodl, že si koupím repeater. Elektikář odjel směr Ostrava. Koupil jsem Xiaomi repeater, ale ten zase nespolupracoval s routerem od poskytovatele internetu. Uplynul nějaký ten týden, kdy jsem se marně snažil to nějak rozchodit. Nakone jsem sám, bez repeatru (nechce jej někdo?) po konzultacích po telefonu a po té, co mi milostivě, proti jejich zvykům, poskytli hesla a protokoly a instalační soft na jejich/moji FVE připojil FVE přímo na router na půdě. Rozjel jsem sám monitorovací promagram na FVE.
Následně dorazili dva maníci od eonu a vyměmili mi hodiny za nové – dálkově odečitatelné. Jen tak mimochodem mi při tom oznámili, že od té chvíle, budu účtován každý měsíc a tak to budu i platit.
Vítězoslavně jsem v půlce srpna 2020 spustil FVE.
V prosinci mi na účet dorazila dotace 75K.
Takže nakonec vše dobře dopadlo…
Bohužel ne tak docela, protože:
- FVE je monitorována a spravována na dálku přes net a já se docela bojím, co bude následovat, pokud firma, co mi ji monitoruje, nedejbože zkrachuje. Nějak nechápu, jestli potom budu vůbec moci svoji/jejich FVE nějak upgradovat, nebo opravit eventuální závadu. Nemám žádnou domumentaci a FVE je zaheslováno (resp. střídač a mozek FVE určitě).
- Finančně taky docela průser. V domku topím podlahovkou a i TUV je na plyn, takže spotřeba elektřiny za minulých 5 let domku byla vždy téměř identicky malá – lehce pře 6K ročně. A nyní, účtováno po nově již po měsíci, jsem platil za půlku srpna přes 600,- Kč, a další měsíce zase téměř identicky mezi 1.300,- až 1.500,- Kč.
- Tedy platím ve finále více než dvojnásobek toho, co jsme platili před zapojením FVE. A to se vyplatí.
- Např. faktura za leden:
- Dodané množství, jednotarif: 0,223 MWh = 413,- Kč
- Stálý plat: 74,- Kč
- Daň z elektřiny: 6,30 Kč
- Cena za distrubuci ve vysokém tarifu: 367,70 Kč
- Cena za příkon: 111,- Kč
- Cena za systémové služby: 20,80 Kč
- Cena za činnosti operátora: 4,- Kč
- Složka ceny na podporu el. z podpor. zdrojů energie: 110,40 Kč
- + DPH, Cena celkem: 1.340,- Kč
PS: Jediné co se mi vyplatilo, je jako obvykle mimo systém, mimo dotace, a to, že jsem si před cca 5 lety koupil na Aukru 4 prasklé FV-panely po 700,- Kč za kus, ty si položil/ukotvil na střechu (teď již chaty v Hrubé Vodě) a sám káblíkem sériově zapojil na 12V přímotop (původně z náklaďáku z vrakáče) a ten je v sauně, v chatě, vedle hlavního finského saunového topidla. A v zimě mi přes otevřené dveře temperuje chatu, aby mi nezamrzla voda (jinak to předtápí saunu). Časem přes primitivní přepínač to nechám na jaro-léto-podzim jet do nějakých nových zásuvek, ve kterých bude jen těch cca 12V. To taky nějak využiji (druhá 12V lednička jako záloha, led světla, …).
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****
Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč
Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
autor by se měl informovat u hasičů, jaké jim dělá problémy hašení střechy,kde jsou solární panely.každé plus má i své nevýhody.jinak ekologické využití v pořádku.dotace-trapas vlády.
Jo, občas se najdou fušeři, kterým chytne v seníku sláma. Tak 0,001% promile z těch, kterým sláma od kamen nechytne. Článek byl o jiném problému – plošné vykrádání všech majitelů, kteří by chtěli nezávisle na síti užívat elektřinu. Taková drzost – nezávislí… Tak vy chcete šetřit žp a být nezávislí? Tak budete platit 2krát víc než je zvykem. Tady nebude nikdo vyrábět elektřinu zadarmo, to by tak hrálo !!!
Nezávisle na síti neboli v ostrovním režimu si elektřinu užívat můžete. Na to živnostenský list potřeba není, protože elektřinu nikomu neprodáváte: http://www.cne.cz/fotovoltaicke-systemy/caste-dotazy-fotovoltaicka-zarizeni/
Jo, to jsem psal trochu níž. Moje chalupa běží na 12V. Naprostá spokojenost. Člověk se jen musí přizpůsobit technologii, provozu, spotřebě a tak… Prakticky všechno se dá na 12V aplikovat
anebo pro některé spotřebiče použít měnič na 220V..
12V rozvody si dovedu představit na víkendové “bivakování” na chalupě, ale ne na trvalé bydlení. Nebo v čem přesně je výhoda 12V rozvodů? Posledním obvodem “domácí elektrárny” je vždycky měnič. Jestli má výstupní napětí 12V, 230V nebo obě napětí (případně tři – ještě 5V), podle mě nehraje zásadní roli. Smysl bych viděl spíš v systému s více napětími, aby se nekumulovaly ztráty na více měničích za sebou typu měnič na 230V a za ním měnič 230V/12V pro LED “žárovky”/panely. Na “nativních” 12V bych uměl najít ještě Wi-Fi router, stolní počítač, monitor nebo stereo zesilovač. Nějaké vybavení by se dalo najít v prodejně vybavení pro karavany, ovšem cena a užitná hodnota by byly diskutabilní. Pořád by mi zbylo dost přístrojů, u kterých bych se dalšího měniče zbavit nedokázal. A na běžné domácí spotřebiče se spotřebou ve stovkách Wattů nebo jednotkách kW lze na 12V rovnou zapomenout. Kabely jak ke svářečce asi v chalupě natahané nemáte, ne?
Proč se píše 200K, nerozumím tomu, jako, že pán zaplatil 200 Kelvínů, jako jak proboha. Prosím o vysvětlení, co vlastně zaplatil, nebo bude posílat někomu 74 stupnů Celsia. Omlouvám se, ale asi jsem to nepochopi. Děkuji.
A zapomínáš na jednui věc! Jedna vec je (zatím!) používat panely pro sebe a jiná používat je nafázovaný na dodávání šaliny do sítě!
Proč? No to se doviš až tě vyhodí z práce. Podporu na nic odnikud nedostaneš: SEŠ PONIKATEL S ELEKTRARNOU ! A jako Temelín…
Takže to se pak neudržíš smíchem… aneb řečeno to máš za to že sereš na ČEZ, Innogy nebo EON!
Oni ti to pak spočítají… podobně jako vodárny vlastní studnu…uvědom si že tady platí že čim vic šetříš, tím víc zaplatíš! A tim huř pro tebe! Přece si nemyslíš že nebudeš platit “výpalný” ???
Trefa jak sviňa.
Škoda, že si to tolik lidí nedokáže uvědomit dříve.
Perfektní volba témat. Redakci velké díky. Autor trefně popsal, jak se u nás kradou lidem prachy pod záminkou fotovoltaiky. Mám stejné zkušenosti, ale předešel jsem popisovaným potížím – sám jsem si nainstaloval 12V okruh a když si přidám další panely, přizpůsobím tomu regulaci a spotřebu. Jsem naprosto spokojen. nikdo mně nebuzeruje, nevytahuje ze mě prachy a návratnost při porovnání spotřeby je opravdu velmi rychlá.
Odmítám krmit nenažrané distributory. Nevím proč bych měl vyrábět elektřinu do sítě a za to ještě platit neuvěřitelné prachy jen proto, že ty dráty používám – ven i dovnitř.
Až zase bude plácat tyhle pohádky o FVE nějaký ministr životního prostředí nebo zelený aktivista, už se fakt neudržím a někomu z nich rozbiju držku.
FVE je nástroj pouze pro vykrádání peněz spotřebitelům, nikoliv k záchraně planety.
Teď rovnou
Za poslední větu.
Moje zkušenosti se soláry na střeše:
Mám na chalupě 32 panelů. Instalace v r. 2012 mě stála 300 tisíc. Přistoupil jsem na tzv. “zelený bonus”, který garantuje výkup energie Čezem po dobu 20 let a Čez vám zaplatí veškerou vyrobenou energii, včetně té, kterou spotřebujete v době její výroby (tedy svitu slunce). Za jednu kW dostávám asi 5,50 Kč- v podstatě běžnou prodejní cenu (ti, kteří to stihli do r.2010 dostávají 16 Kč). Není to žádná sláva, ale pro důchodce je zhruba 10 tisíc za čtvrtletí dobrých. Vynikající věc je tzv. Watrouter, který stál asi 20 tisíc. Ten vám pustí proud 220V do vybrané zásuvky, pokud má slunce dostatečný výkon. Já jej využívám k zalévání zahrady. Čerpadlo vložené do studny v podstatě sepne slunce a voda i energie je v tu dobu gtrátis. Současně si nechávám temperovat obytné místnosti, což ale v léte nemá moc význam. Návratnost asi 10 let. Jestli bych do toho šel znovu, nevím. Ti, co měli informace (solární baroni) a stihly rok 2010 mají trojnásobný zisk. Ještě jsem zapomněl, že platím každý rok 15OO Kč za budoucí likvidaci panelů.
Když má někdo 320litrů na pi+čoviny…. to se to pak žije!!!
Co to bylo? Restituce, prostituce..a nebo jiný “ice”” ?? Jiní nemají na jídlo…a ne vlastní vinou!!!
Omyl. Je to prozaičtější – bezúročná půjčka od příbuzných.
Tak proč lžete o návratnosti?
40000 ročně x 8 let= 320000
Kde jste vzal těch 40.000 Kč ročně do plusu?
A pak, návratnost dle mého chápání není zadlužit se a pak uvidíme, ale mám na to sám a ještě se mi to vrátí za svou životnost 2x, aby to vydělalo na svou kompletní obnovu. A to ještě nepočítám inflaci, bych musel silně přitvrdit.
Za 8 let elektrárna vydělávala na dluhy, teď 12 let do doby 20. leté životnosti, jen na mě. A to nepočítám “zelený bonus”, o kterém jsem psal výše. (A rodina na mě žádné úroky k půjčce nepožadovala). Dá se říci, že elektrárna za dobu životnosti vydělá při tehdy zavedených podmínkách, 2,5 násobek nákladů. Kdo stihl rok 2010, vydělá asi 8násobek.
20 let životnosti?
Tak jo, naivita je taky boží dar.
Pane Mikelo. Zadejte si do hledáčku “zelený bonus” např. https://solar-solution.cz/vykupni-ceny-a-rocni-zelene-bonusy-2020/. Elektrárna za deset let neměla ani nejmenší poruchu. A zapomněl jsem uvést, že Čez dle inflace zvyšuje i výkupní ceny. Omylem jsem uvedl 5,5 (asi před rokem) – ale už je to 6,50.
Jenže vám neplatí žádný ČEZ , ale já a další jeho odběratelé.
Ti, co měli informace (solární baroni) a stihly…….
rozumím, je to podle vzoru ku.vy. v pořádku.
Jinými slovy nevrátí se vám to ekonomicky nikdy.
Stejně jako všechny ostatní ekofičurky.
Asi po 8 letech je to zaplacené. Teď si s tím jen hraju. V době, kdy svítí slunce (v závislisti na ročním období) je hodinový výkon zhruba 1kW. S tím už se dá leccos podniknout – spustit cirkulárku, štěpkovačku, vysoušet sklep, prohánět vodu potůčkem na zahradě, kropit záhony, nebo přes měnič nabíjet baterie.
Pokud je to po 8 letech zaplacené, nezahrnujete do nákladů skutečně vše a ani to jak jste tím 1 KW příšerně omezen.
Teď jste na hraně životnosti některého z moderních “kvalitních” komponentů, takže i případná minimální návratnost brzy vezme za své.
Chápejte. Ta 1 kWh je jaksi navíc zdarma, když svítí slunce. Jinak mi Čez v rámci tzv. “zeleného bonusu” platí vše, co elektrárna vyprodukuje, včetně té 1kWh, kterou si spotřebuju na vlastní provoz, když svítí slunce. (Je to trochu nelogické, ale tak to tenkrát soudruzi vymysleli, aby podnítili zájem o ekologické zdroje). Např. když svítí slunce a odběr domácnosti je 3 kWh, tak mi elektroměr spotřeby natočí jen 2 kW. Tato úspora se dá těžko vyčíslit, ale jistě se promítne do doby splácení nákladů. Nemám tzv. “ostrovní systém”, takže platím eelektřinu, jako každý jiný.
Akorát, že za tu prvotní inevestici jste mohl mít předplacenu elektřinu na, dejme tomu, 10 let dopředu, což bude životnost některého z komponentu vaší FV, aniž byste cokoli navíc na baráku budoval a k čemukoli ze právně zavazoval.
Fotovoltaika je fantastická technologie a ve větším měřítku je teprve v začátcích, tak jsou potíže růstu. Naprosto bez debat je potřeba panely dát všude kde je to možné, na střechy, fasády, bývalé skládky, …
Dodnes pracují první fotočlánky z padesátých let, životnost to má klidně i 50 let, pouze se snižuje účinnost. Za nějakých 20 let už bude cena panelů a elektroniky nízká, pořád klesá.
Problémy nejsou ani tak technického rázu, jako s byrokracií a že je to stále ještě trochu drahé, přesně jak uvádí autor článku. Ale kdo můžete, jděte do toho. Jen nečekejte že budete brát peníze za nic, tak to rozhodně není, přidáte si starosti a nalijete do toho finance. Ovšem skutečně to funguje. Máme FVE také na střeše už 11 let, vím o čem mluvím.
Přesněji – problémy nejsou ani tak technického rázu, ale s nenažraností českých politiků. Kdyby nebyli tak nenažraní a sobečtí, tak už má na střeše osázené panely každý činžák v zemi. Tak to prostě je. Nenažranost politiků je brzda rozvoje.
Mame prilis mnoho uredniku, a ti se take chteji mit dobre!
Nejsou problémy technického rázu? Pojem “regulace přenosové a distribuční soustavy” asi neznáte, že…
Nejsme v Saudský arabii! Většinu roku je zatažený, prší a je tma !! Znám barák který má panely všude: soráč ale i krematorium v Brně je hezčí!!!
No a na polích nám roste hovno protože kde není babišřepka sou podělaný panely!!! Toho se nenažereme!
Fuckt špica nápad, extra ve střevní evropě…. nicméně.. S.N.A.F.U, že??
To máš sice pravdu, ale na střeše ty panely nikomu nezavazí. Jde o tu samostatnost a nezávislost. Lidstvo si už zvyklo na elektřinu, ale tu nezískáme, když nebudeme na producentech nezávislí. Proto udělali z FVE kšeft – aby byli odběratelé závislí, nikoliv aby to šetřilo životní prostředí. Kdyby povolili uzdu a lidem by nezávislost umožnili, nemohli by hrabat miliardy. O TO JDE V PRVNÍ ŘADĚ.
Všechny běžné el. spotřebiče zle vyrobit na stejnosměrný 12V. Každý by si je ze své produkce dokázal nakrmit. Od ledniček až po televize. Kde je problém, že to nejde? prostě korporace, vlády, banky, úvěry, dotace,… Nezávislost občana se trestá – není sice na to žádný paragraf, ale mají na nás páky.
Kšeft s vybavením pro domácí elektrárny je taky slušný kšeft. Údržbu a opravy svépomocí taky zvládne málokdo – takže další kšeft. Autor článku dokonce platí i jen za “dohled a správu”. Podle mě není ani samostatný ani nezávislý, ale je nadále ovcí – jen stříhanou jiným nástrojem.
A ještě drženou v šachu živnostňákem.
vebíku, z technického pohledu jsi teď ze sebe, ostatně jako tak často, udělal blba.
Chtělo by to méně číst příručky pro ekohňupy a o to víc se zabývat fyzikou. Proč ji asi odstraňují z našeho školství…?
Životnost versus účinnost FV panelů? Kecáš jak Palacký. Ta účinnost je přímo zoufalá už na startu i když počítáme tu teoretickou někde na rovníku.
A najdi si někde, pokud jsi vůbec schopen pochopit, jak se vyrábí ten ekologický Fv panel a z čeho.
Třeba takový HSiCl3 je moc prima.
Nemluvě o ekonomické katastrofě v podobě regulace a akumulátorů. Jediná aplikace, která bez dotací dává v domácí praxi smysl je chatařský ostrovní systém na 12(24) V. Vše ostatní je zatím jen dotovaná zelená propaganda, na které vydělává jen pár včas zúčastněných na její tvorbě a aplikaci.
Možná by stál za úvahu ještě jednoduchý systém teplovodního vytápění s velkou akumulační nádrží, která se ohřívá energií z panelů.
Doufám, že máte na mysli rovnou solár vakuové trubice, nikoli zbytečnou přeměnu energie z FV na teplo.
Jenže stále tu máme takový trapný problém kosmické mechaniky, že slunce u nás v zimě moc nemaká a v létě zase netopíme.
To už jsou lepší (a účinnější) sluneční (např. vakuové) kolektory
https://www.youtube.com/watch?v=xmCU1BrT8qA&ab_channel=elfmanml
https://www.i4wifi.eu/en/faq/1741
https://slideslive.com/38914151/kurz-navrhovani-domu-s-vlastni-vyrobou-a-ukladanim-elektriny
Tak nevím…
Mně někdo říct, že FV energetický systém mého domu, který já byrokraticky vyřídím a zaplatím bude dálkově ovládat někdo jiný, bez mého jakéhokoli vlivu, stejně jako je tomu v dosavadní elektrické síti, tak ještě v té samé vteřině letí nejbližším stavebním otvorem ven.
Navíc neznám nikoho, komu by se FV s výstupem na 220 V skutečně vyplatil. Maximálně se za celou životnost těch krámů vynulovala investice.
Teprve s dotacemi z toho něco kápne, jenže dotace jsou jednak turborakovina ekonomiky a pak co to je za ekologii, když se vyplatí pouze s dotacemi vzniklými v ekonomice jedoucí na uhlovodíky?
Proč si velcí v r.2012(čez,eon,aj)prosadili do zákona měření po fázích?V Evropě to má jen Bulharsko a my.Je to opět ojeb na ty malé.
Jestli si chcete snížit spotřebu elektřiny např. vašeho domu a tím i snížení plateb energetice, pořiďte si tzv. Grid free fotovoltaiku.
Finta je v tom, že si to na střechu nainstalujete sami a zapojení je velmi jednoduché. Každý panel např. 280W (tj.max. výkon při správné instalaci a při slušném osvícení). Panely může zapojovat paralelně nebo do serie v každé fázi a každý panel má svoje fázovací zařízení, schované v dutém vnitřním prostoru. Můžete to klidně strčit přes malý měřič výkonu do zásuvky 230V.
A funguje to tak, že to zpomaluje vlastně elektroměr, protože část spotřeby zajišťuje vaše fotovoltaika.
Prodává to firma “4iwify” v Praze 10 v areálu bývalé firmy Barvy laky na Průmyslové ulici.
Já jsem si pořídil celkem 12 panelů, jen tak z legrace a ještě to na druhém baráčku rovněž nainstaluju. Kdo si hrajey, nezlobí…..
Tohle už má jakousi logiku, ale cena výkon je kde?
Hračky pro bohaté ekologii nevylepší.
Pamatuju si, že ca před 10 lety přišel kámoš s nápadem postavit FVE na poli. Tak jsme to hrubě spočítali a nějaký smysl to dávalo. Jakmile jsme rozhodili poptávku po pozemcích a po střechách JZD, tak se na nás začali lepit borci se zlatými řetězi, kteří přijeli v BMW, a že mají kontakty na Romana, že umí hýbat zeměkoulí a že za 3 míče zařídí Smlouvu o smlouvě budouci s ČEZem. Jenomže tehdy, pokud si dobře vzpomínám, byly potřeba s ČEZem uzavřít 3 smlouvy a teprve až ta 3. – smlouva o připojení, byla směroplatná a ta se musela stihnout podepsat do 31.12.2010, jinak nebylo nic. A ještě se nakonec i proslechlo, že se v PS připravuje vyhláška nebo vládní nařízení a změně účtování tarifu a tak jsme to naštěstí včas vzdali. Ale jen tím chci říci, že ten kdo ten zákon si dopředu připravil, se na tom královsky napakoval. Výsledek jsou ty skleněný pole zaneřáděný elektrosmogem a poplatky za obnov. energii, které platíme všichni. Jsem rád, že to tehdy nedopadlo.