vlaknemecko
4.8.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Fotky utopeného Aylana ze Sýrie a Valerie ze Salvadoru symboly utrpení migrantů. Bude fotka německého chlapce symbolem utrpení Evropanů?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Že jde ve všech případech o smutné a hrůzné případy je snad běžnému člověku zřejmé na první dobrou. Jen aby bylo jasno. Nicméně zajímavé je srovnání těchto tří případů. V prvních dvou silná medializace fotografií utonulých dětí s tlakem na vytváření symbolů utrpení migrantů. Zatímco tento týden pod vlak strčený osmiletý německý chlapec se podle všeho symbolem utrpení (tentokráte Evropanů), na rozdíl od dvou předchozích, nestane. Přitom jedno nevylučuje druhé. Trpí přeci obě strany. Ale ideologický záměr je jen jednostranný a předem daný.

„Snímek, který má podle tisku Evropě otevřít oči“ nebo „Historik umění: Obávám se, že během krize přijdou další ‚ikonické‘ snímky“, jsou dvě z reportáží České televize z doby, kdy se objevila fotografie utopeného syrského chlapce Ajlana Kurdího v roce 2015, na které leží v písku turecké pláže.

„Evropou otřásla fotografie mrtvého chlapce. Otevře se uprchlíkům? ptají se britská média,“ napsaly tehdy třeba Lidovky. „Pohnou drastické fotky utopeného syrského dítěte Evropou? ptají se média,“ napsaly Novinky.

Letošní snímek ke břehu vyplavených těl otce v objetí malé dcerky na hranici Mexika s USA zase podle ČTK obletěl celý svět a stal se symbolem utrpení migrantů.

Není symbol jako symbol… ač trpí obě strany

V prvních dvou případech se média a určitá menšinová část společnosti, která však je nejvíce vidět a slyšet, neštítila využít fotografie utonulých dětí k ovlivnění veřejného mínění žádoucím směrem. Pokud tomu tak nebylo a křivdím jim, čekám, kdy přijdou s fotografií osmiletého přejetého chlapce (a opravdu netřeba fotografii z místa činu, ale stačí jakákoliv jeho fotografie) a pasují jej na symbol utrpení Evropanů. Jedno přece nevylučuje druhé, trpí obě strany.

Kde jsou rozhovory s některým z rodičů či příbuzných zavražděného chlapce? V předchozích případech jsme srdceryvnými rozhovory s bližními byli zásobováni poměrně zdatně.

Na HLP a rozhovory s bližními je embargo? Zřejmě ano

Kde je nyní HLP (hluboký lidský příběh) o tom, jak maminka se synkem, který měl talent na malování a ve škole samé jedničky, jela na výlet za babičkou (tohle si vymýšlím jen jako příklad, protože podrobnosti žádné neznám), přičemž je nic netušíc najednou rozdělila ruka integrovaného migranta. Ano, možná psychicky nemocného nebo labilního.

Ale to je svým způsobem snad každý, kdo někoho shodí pod vlak, kdo někoho pobodá mečem, nebo na někoho najede automobilem, ne?

Nyní populismus? Předtím propaganda

Nebo se v tomto případě jedná o populistické zneužití tragické události a generalizace, kdežto v případech předchozích šlo o pietní neideologické kroky s ušlechtilým záměrem, který negeneralizoval? Jsem z toho trochu zmaten.

Jen hypoteticky si představme opačný obrázek, který si opravdu ani za mák nepřeji, kdy by osmiletého migranta strčil pod vlak vyšinutý Němec. To by bylo křiku, zobecňování, generalizování a znechucení ze stran uvědomělých levicových liberálů. Sociální sítě, stránky a obrazovky Bakalových novinářů a České televize by praskaly ve švech.

Myslíte, že přehnáním? S veškerou hrůzou se obávám, že se o tom budeme mít příležitost přesvědčit.

Autor: Tomáš Vyoral

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jan Janát 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 955,00 Kč
Vybráno 34.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 165 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.