5.5.2015
Kategorie: Společnost

Finský a česko-slovenský Babiš … ? Bohužel, pro ČR, to není stejné

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER  05|05|2015 

Někdy se nemohu ubránit silnému, intenzívnímu dojmu, že náš národ je doopravdy vůl. Podle průzkumu, který nyní zveřejnila Česká televize, má 52 % Čechů za to, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů – řeknete si: o fous vyhráli ti, kteří vidí to, co je jasně a zřetelně vidět. Ale: čemu všemu ještě by bylo ochotno uvěřit oněch zbylých 48 %, které se domnívají, že by Babiš ve střetu zájmů nebyl?

Že Země je placatá a nesou ji želvy? Že provaz z oběšence (originál, dovoz z Číny) vyléčí všechny nemoci?

Nedávno vyhrál volby ve Finsku Juha Sipilä, rovněž podnikatel, který říkal, že stát se má řídit jako firma – a u nás se hned začalo psát, že i Finsko má svého Babiše. Nemá, jak ukázal Jan Kubita, když přehledně vyjmenoval všechny rozdíly obou politiků:

ab2fin

  • Babiš se před čtyřmi roky rozhodl, že chce do politiky, a založil si vlastní stranu, hnutí ANO 2011. Stranu si postavil sám jako vlastní firmu. Osobně si vybíral nebo schvaloval hlavní lídry, finančně ji zastřešil.
  • Strana Finský střed (KESK), se kterou Sipilä volby vyhrál, je jednou ze čtyř největších politických stran v zemi. A založena byla v roce 1906. Před 109 lety.
  • Juha Sipilä nevlastní média. Andrej Babiš vlastní iDnes, Mladou frontu Dnes, Lidové noviny, Rádio Impuls, deník Metro nebo televizi Óčko.
  • Juha Sipilä nepodniká v oblasti biopaliv. Andrej Babiš vlastní dominantního výrobce biopaliv na trhu Preol a zároveň je členem vlády, která navrhla výraznou podporu odbytu biopaliv.
  • Juha Sipilä totiž už vůbec nepodniká. Své firmy prodal už před rokem 2005. Andrej Babiš podniká a velmi pěkně se mu daří. Loni mu vzrostl zisk o pětinu na 6,8 miliardy korun.
  • Juha Sipilä ani není miliardář. Z prodeje svých firem mohl získat v přepočtu přibližně 300 milionů korun.
  • Juha Sipilä je sice v politice relativně krátce jako Babiš, v parlamentu je ale už od roku 2011 a hlavně – o správu svého okolí se staral už dávno jako byznysmen. Popularitu si totiž nezískal bezobsažnými výkřiky typu “Prostě to zařídíme”, ale tím, že v rámci podnikání roky zušlechťoval oblast kolem severofinského města Oulu.
  • Možná tu je několik podobností mezi vítězem finských voleb a českým magnátem a asi nejmocnějším politikem v Česku. A možná, že Finsko i Česko potřebují trochu toho byznysového řízení státní správy. (Jakkoli to zatím Andrej Babiš moc nepředvádí. Třeba to ještě přijde). Přesto je na tom Finsko o poznání líp. Jeho Babiš totiž nehrozí tím, že by si přes stát reguloval vlastní miliardový byznys a ještě na to nechal dohlížet vlastní média.

Podobnost tedy není v podstatě není žádná. A to Jan Kubita ještě pominul evidentně lživý výrok – tentokrát slovenského – soudu, který v rozporu se všemi důkazy prohlásil, že Andrej Babiš nebyl agent StB.

A ať to bylo s Babišem a tajnými službami jakkoli, Juha Sipilä nezačínal svou kariéru pod ochranou finských komunistických tajných služeb: žádné takové v jeho vlasti nebyly. Každá země má myslím takové politiky, takové podnikatele, takové soudy a takové tajné služby, jaké si její obyvatelstvo přeje (to v demokracii, například u nás) anebo jaké si zaslouží (v podmínkách diktatury).

Svět je v zásadě spravedlivý.

ZDROJ: sklenenykostel.net

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
8 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.