money-2696219_1280
23.5.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Finanční krizi lze překonat i s půjčkou. 10 rad které vám pomohou.

Sdílejte článek:

Finanční kolaps nebo krize může v těchto časech potkat množství podnikatelů ale i spotřebitelů. Pokud již musíte sáhnout po půjčce, měli byste dodržovat následujících 10 rad.

1. Půjčka online

Administrativním poplatkům za zpracování žádosti o půjčku se můžeme vyhnout jednoduchým způsobem. Stačí si od banky půjčit online. Množství z nich totiž upouští od poplatku při elektronické žádosti. Půjčka online je proto jednoduše výhodnější a to nejen z pohledu poplatků ale také z pohledu ušetřeného času.

2. Výška RPSN

Důležitým faktorem, který vám prozradí skutečnou cenu půjčky je roční procentní sazba nákladů. Právě pod zkratkou RPSN se ukrývá vše podstatné. Samotná výše úroku nemá výpovědní hodnotu a tak před podepsáním úvěrové smlouvy si vždy zkontrolujte tento údaj.

3. Pravidlo velké instituce neplatí

Pokud jste byli dosud přesvědčeni o tom, že ve velkých a známých finančních společnostech si půjčíte levněji, tak jste na omylu. Ne vždy je to totiž pravda. Velká a známá finanční společnost má příliv klientů na základě obrovských a masivních reklam. Naproti tomu, malé finanční společnosti se snaží získat klienty právě nižší cenou. Před upsáním se k půjčce je důležité být trpělivý a dohledat všechny nabídky, které jsou na našem trhu. Budete překvapeni, kolik můžete ušetřit.

4. Důležitý je i sazebník poplatků

Konečná cena za půjčku nemusí být jen ta, která je uvedena ve smlouvě. Zodpovědný spotřebitel by si měl zkontrolovat i výši poplatků, které by mohl v budoucnu očekávat. Mezi důležité poplatky patří: poplatek za upomínku, poplatek za odklad splátky, poplatek za předčasné splacení úvěru, poplatek za odstoupení od smlouvy, poplatek za zesplatnění úvěru a poplatek za změnu termínu splátky .

5. Půjčka s měsíčním úrokem

Některé nebankovní společnosti poskytující tzv. půjčky do výplaty zveřejňují v reklamních textech úrok na měsíční bázi. Jednoduchým vynásobením dvanácti tak získá klient představu o skutečném ročním úroku, který bývá častokrát vysoký a jeho rozdělením na dvanáct částí se pouze vizuálně a umělo znižuje.

6. Půjčku jen bez směnky

Nechávat podepisovat spotřebitelům bianko směnky je již v současné době mimo zákon. Tento trik usnadňoval vymáhání pohledávek a také přinášel možnost věřitelům započítat do směnky kromě jistiny i různé nesmyslné poplatky. Možná vás to překvapí ale v minulosti se našly i banky, které takovýmto způsobem chránily svá věřitelská práva. Pokud vás někdo bude nutit k takovému kroku, okamžitě s ním ukončete komunikaci.

7. Půjčka bez poplatku předem

Pokud natrefíte na nabídku půjčky, při níž bude od vás věřitel nebo zprostředkovatel vyžadovat uhradit poplatek předem, tak se mějte na pozoru. Půjčky s poplatky předem totiž bývají častokrát podvodné a klient si nakonec nepůjčí a ještě přijde i o své poslední peníze. Mezi takové poplatky předem se ale nepočítá symbolický poplatek ve výši 1 Kč, který častokrát nebankovní půjčky vyžadují od klientů pro verifikaci bankovního účtu. Slouží pouze pro ověření jestli bankovní účet, na který si žádá klient odeslat finanční prostředky, patří skutečně jemu.

8. Zahraniční nabídky na půjčky

Zvláště pozor byste si měli dát při různých nabídkách ze zahraničí, které jsou častokrát prezentovány na různých fórech, inzertních portálech či placených reklamách ve vyhledávačích. Půjčka od zahraniční osoby bývá častokrát provázána s poplatkem předem a téměř vždy se jedná o podvodnou nabídku. Už samotným varováním bývá, že taková nabídka je psaná se špatným překladem do češtiny a zájemcům je nabízen lákavý a extrémně nízký úrok v řadách jednotkách procent.

9. Pozor na dluhovou past

Do dluhové pasti se můžete dostat tak, že půjčku začnete splácet jinou půjčkou. Tento zamotaný kruh je často vyvolán kvůli mikropůjčkám a jejich krátké splatnosti v jedné vysoké splátce. Častokrát si totiž neuvědomíme, že budeme muset vrátit celou půjčenou částku i s úrokem a to jednorázovou platbou. V případě neočekávané situace se pak klient ocitá v situaci, že pokud se chce vyhnout vysokým pokutám za nezaplacení splátky, sáhne po druhé mikropůjčce, a toto se opakuje až do doby kdy celkový dluh přeroste dlužníkovi přes hlavu natolik, že není schopen dále splácet. Půjčujte si proto tak, aby splátka za půjčku nebyla příliš vysoká k vašim možnostem a kalkulujte i s rezervou.

10. Když půjčku tak jen nezbytně

Poslední rada je jednoduchá ale nejpraktičtější. Nepůjčujte si na nepotřebné věci, zábavu, relax, dárky, potěšení, pro kamaráda a podobně. Půjčka je finanční závazek na celou její dobu splatnosti a zahrnuje v sobě budoucí čas, který může přinést nečekané okolnosti jako například propuštění ze zaměstnání, nemoc, úraz, rozchod s partnerem či jiné situace, které mohou být pro vás v současnosti nepředstavitelné. Půjčujte si s rozumem a zodpovědně.

Těchto 10 rad jsme připravili ve spolupráci s finančním portálem Ammado. Více najdete na: www.ammadopujcky.cz

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 113 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.