exe
21.9.2018
Kategorie: Společnost

Feudální tvář exekucí

Sdílejte článek:

PAVEL KOHOUT

Potíže s dluhy domácností jsou v systému fungování exekutorských úřadů, nikoli u bank.

O důležitosti státního dluhu pochybuje málokdo. Statistiky zadlužení států rovněž patří mezi nejznámější a nejvíce citované. Jak je to ale s dluhem soukromého sektoru?

 

O jeho významu bychom též neměli pochybovat – minimálně od doby, kdy na jaře 2007 začala americká hypoteční krize. A pokud zůstaneme v Evropě, nadměrná expanze soukromých úvěrů byla příčinou bankovních krizí v řadě zemí, včetně Itálie, Španělska, Irska, ale i Německa, Velké Británie, Nizozemska a Dánska. Nelze však paušálně prohlásit „dluh je špatný, nežijte na úvěr, nebuďte ani dlužníkem, ani věřitelem“. Dluh není automaticky špatná věc.

Chybějící pilíř

Vezměme si následujících deset zemí: Argentina, Středoafrická republika, Kongo, Kamerun, Pákistán, Alžírsko, Čad, Myanmar, Sierra Leone, Afghánistán. Co mají tyto země společného? Jsou chudé. Z různých důvodů. Argentina kvůli experimentům se socialismem a špatné hospodářské politice vůbec. Většina afrických zemí z tohoto seznamu je chudá kvůli špatně provedené dekolonizaci. Pákistán a Afghánistán kvůli válkám a kvůli náboženskému fanatismu, který obě země ovládá.

Ve všech chudých zemích najdeme jeden společný rys: nerozvinuté bankovnictví a téměř neexistující úvěrový a kapitálový trh. Jeden ze tří pilířů tržní ekonomiky chybí, kapitalismus se může vyvíjet nanejvýše na úrovni evropského středověku. Ekonomika pak vypadá podle toho.

I pro chudší členské státy Evropské unie platí, že jejich úvěrový trh je relativně nerozvinutý. Objem celkových úvěrů českých domácností například činí 31,3 procenta HDP, což mimochodem odpovídá úrovni Švédska roku 1950. Dnešní švédské domácnosti nesou dluhové břemeno v hodnotě 85,1 procenta HDP, což stačí na jedenácté místo na světě. Moment – znamená to snad, že zadlužení domácností je dobré? Mají se lidé zadlužovat, brát si hypotéky, kreditní karty a spotřebitelské úvěry ve jménu pokroku a růstu ekonomiky?

To v žádném případě nelze tvrdit. Ekonomika, jejíž domácnosti jsou předlužené, má sklony k nestabilitě – podívejme se na Kypr, který je světovým šampionem v zadlužení domácností s hodnotou 121 procenta HDP. Historicky nejvyšší hodnotu zadlužení domácností však vykázalo Dánsko v roce 2009: 139,4 procenta HDP.

Je poměrně málo známé, že Dánsko prožilo svoji vlastní krizi, která vedla k pádu několika desítek bank – po krizi mělo Dánsko jen asi třetinu bank, ostatní byly nuceny se sloučit. Ke cti dánských úřadů je třeba zdůraznit, že země si svoji krizi vyřešila sama, bez eurovalů a podobné pomoci zvenčí. Náklady na krizi byly nakonec poměrně malé: asi 12 procent HDP během období 2009–2013.

Jaká byla příčina dánské bankovní krize? Ačkoli Dánsko má formálně vlastní měnu, kurs koruny je pevně vázán na euro a měnová politika vždy přesně zrcadlila úrokové míry stanovené Evropskou centrální bankou. Po roce 2000 byly sazby ECB šity na míru tehdy stagnující německé ekonomice, což v Dánsku vedlo k úvěrovému boomu. Důsledky již známe. Importovaná měnová politika tedy může vést k přehnané úvěrové expanzi, což byl i příklad Irska. Z úrovně zadlužení domácností ve výši 117,2 procenta HDP (v roce 2009) se Irsko dostalo na 52,3 procenta v roce 2016. Irská bankovní krize byla velmi drahá a neobešla se bez zahraniční pomoci.

Kde je chyba?

Úroveň zadlužení českých domácností se zdá být nízká, což ovšem neodpovídá dramatickým údajům o počtu exekucí. Média přinesla před časem zprávu, že každý desátý obyvatel České republiky starší 15 let čelí exekuci. Celkem šlo o 863 000 lidí, z nich 151 000 mělo přes deset exekucí. Tato čísla by odpovídala podmínkám hospodářské krize, nikoli rostoucí ekonomiky s nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropě. Kde je chyba?

Chyba v tomto případě není na straně bank. Podíl nevýkonných úvěrů poskytnutých bankami domácnostem je na historickém minimu 2,38 procenta podle statistik ČNB za srpen 2018. Problém je jinde.

Problém je v systému fungování exekutorských úřadů. Český exekutor se těší unikátnímu postavení: má pravomoci veřejného činitele, ale jeho odměny odpovídají soukromému sektoru. Toto uspořádání má bez nadsázky feudální charakter, podobně vypadal ve středověku systém výběru daní. Je efektivní, avšak až příliš. Z občana se stává poddaný.

Zákonodárci měli dobrý úmysl: zlepšit vymahatelnost dluhů. Mnoha lidem ale způsobili peklo na zemi – většině naprosto zbytečně. Kromě toho, obavy veřejnosti z rozumného zadlužení mohou časem ohrozit i hospodářský růst. I to je jeden z možných dopadů boomu exekutorského řemesla.

Je překvapivé, že bezbřehá exekuční exploze zatím nevyvolala žádnou velkou odezvu na politické scéně. Je možné, že se zde otevírá téma, které pomůže vyhrát volby té straně, která jej správně uchopí. A nezapomínejme, že v Německu v roce 1932 byly exekuce rovněž velké téma: a jak to dopadlo.

Autor: Pavel Kohout, Robot Investment Calculator

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč

Celkem za měsíc: 16 916,00 Kč
Vybráno 48.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 105 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...