babis vezeni
30.10.2017
Kategorie: Společnost

Fenomén Babiš

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PAR

Vím, že už se toto téma v poslední době rozebíralo na všech možných i nemožných stránkách, diskuzích, takže by se to mohlo jevit jako něco, co už bylo stokrát řečeno a napsáno, ale přesto se o to pokusím.

.
Když pominu fráze typu “máme demokracii”, “zvítězil v demokratických volbách”, máme tady situaci, kdy zvítězil člověk ztělesňující pro mne tak zdrcující souhrn diskvalifikujících vlastností, že už jen prostý fakt možnosti kandidovat ve volbách do zákonodárných orgánů, potažmo možnost reálně vládnout, je stěží pochopitelný.

Příčiny, které popisují různí političtí komentátoři, novináři a další, jsou vesměs prezentovány jako deziluze voličů z vládnutí tzv tradičních stran, potřeba silného vůdce, který vymete tento chlív a který vše zařídí tak, aby pokud možno létali pečení holubi do úst sami.

Ono to zní na první pohled logicky – to, co nám zde předváděly profláknuté partaje těch posledních cca pětadvacet let, je skutečná bída. Kolik bylo rozkradeno, vytunelováno, jaké zákony-nezákony šité na míru umožnily toto vše provádět, jak funguje politicko-policejně-soudně-“podnikatelská” a dotační mafie, to už bylo rozebráno tolikrát a je natolik všeobecně známo, že nemá smysl to komentovat.

Lidem prostě dochází trpělivost. Chtějí změnu. Chtějí, aby toto vše bylo smeteno, bylo nastoleno právo a pořádek, aby už konečně NĚKDO něco udělal. Proto dopadla ODS v minulých a ČSSD v těchto volbách tak bídně. Prostě dojeli na to, že kradli a podváděli tak okatě a bezostyšně, až i prostý občan pochopil, že tady to není v pořádku.

Potud pochopení pro onu potřebu změny a to nebudu řešit, zda napravo či nalevo, chápu a rozumím tomu, že existuje množství občanů, které má levicové smýšlení a to z různých příčin, byť mé přesvědčení je silně napravo.

Klíčová otázka zní, proč by ten, kdo by tu změnu měl provést, je zrovna Andrej Babiš. Proč dostal tolik hlasů a proč si lidé myslí, že je zrovna on ten vyvolený. A jelikož jsem zvídavý člověk, chopil jsem se příležitosti a zkusil na základě rozhovorů s lidmi zjistit příčiny.

Těch je více, takže bych rozdělil tuto problematiku do několika okruhů:

1) Hloupost
Nechci se nikoho dotknout, ale již mnohokrát bylo řečeno, že X procent populace jsou hlupáci. Někdy to je 60%, někdy 70%, někteří tvrdí odvážně 90%. To si nemyslím a ani si to procentuálně netroufnu zhodnotit. Každopádně tato skupina voličů je opravdu velká a volí stylem “hodím to Babišovi, protože ho volí Pepa a Karel a on tam udělá pořádek”. Nic víc, nic méně, prostě jen tak. Vidí ho často v médiích, slyší ho říkat, že všeci kradnů, hlavně ten Kalousek, neplatí daně a vůbec všechno špatně. Mluví pro ně srozumitelným jazykem jednoduchého křupana, myšlenky vyjadřuje v několika málo stále omílaných frázích, k nepříjemným otázkám se nevyjadřuje, odpoví na ně opět stejnou frází na jiné téma.

2) Neinformovanost
Tato oblast se do značné míry překrývá s první a charakterizoval bych ji jako nedostatek informací, byť by si je mohli dotyční jedinci při troše snahy najít. Nicméně mám silný pocit, že internet, který je dobrý sluha, ale zlý pán, slouží stále více ne k hledání informací a formování úsudku na základě co nejvíce informací z více zdrojů, ale k fejsbůkování, twitrování, hraní pitomých her a sledování porna. Když Neinformovanému sdělím, co vše tam může nalézt o AB a jeho působení z bolševické éry, začátcích v podnikání až do dneška, nechápe. Ani nechce chápat. Proč taky, ještě by si musel přiznat, že se choval jako hlupák – a to nechce.

3) Průsečík 1) a 2)
Vyústí v tzv. Svědky Babišovy. Je to úkaz fanatického zastánce svého Vůdce, který je již tak daleko, že i v případě, kdy by Vůdce byl nachytán s nožem v těle své oběti, neuvěří, že se to stalo a vinu bude svalovat na ty Druhé. Prostě Vůdce je jedinečný a kdo je proti, je ztělesněním zla.

4) Informovaný, leč nepoučitelný
Informovaný ví nebo tuší, kdo je AB zač, ale je pro něj tzv menší zlo než strany starých struktur a zároveň zavrhuje možnost volit menší strany, které mu vyhovují, věří na do hlav vtloukaný efekt “ztraceného” nebo “propadlého” hlasu. Vysvětlení, že takových lidí je mnoho a kdyby volili podle svého svědomí a srdce, volby by dopadly úplně jinak, neberou.

5) Ostatní
Poslední, pro mne těžce pochopitelná skupina voličů. Řadím sem především ty z řad podnikatelů, kteří přes zkušenosti po čtyřletém řádění ČSSD a ANO, Babišovi hodili hlas znovu. Zatímco jejich první volba se dala do jisté míry pochopit, protože Babiš deklaroval své “hnutí” jako podporu podnikání, snížení byrokracie apod, jeho působení ve vládě bylo přesně opačné. Není jich mnoho, jedná se většinou o středně velké subjekty a argumentují tím, že např pomocí EET narovnal podnikatelské prostředí, oni předtím trpěli, protože to museli díky velikosti firmy dělat poctivě a teď konečně díky AB na ty nepoctivé došlo… (haha) A když někdo skončí, zkrachuje, dobře mu tak! Neuměl podnikat tak ať jde na pracák. Jejich krátkozraké myšlení nerozumí tomu, že oni se můžou stát další skupinou, na kterou cíli AB v rámci jejich postupné likvidace a nastolení jednotného Agrofertova. Samostatnou kapitolou (podotýkám, že s těmi jsem neměl možnost hovořit), jsou majitelé opravdu velkých firem, jejichž cíle jsou logicky stejné jako Babišovy. V mém regionu “nečekaně” vstoupili do ANO a vytěží ze spolupráce s AB maximum pro svůj byznys. Zakázky, dotace, kontakty, úlevy, přimhouření oka ze strany “našich”, kteří na ně nezakleknou.
Skupiny 1)a 2) to těmto lidem paradoxně nahážou v rámci strany coby svým zachráncům, no není to krásný paradox?

Co říci závěrem? Snad jen to, že jsem už definitivně přestal věřit. V “demokracii”, systém voleb, inteligenci lidí, v to, že většina lidí někdy ještě pochopí, že jde o jejich základní práva a svobody, které pomaličku salámovou metodou mizí a jednou zmizí definitivně. Pak už bude pozdě procitnout….

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.