vakcina-na-covid-19-
26.3.2021
Kategorie: Společnost

Farmaimpérium vrací úder

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDZajímavou shodou okolností se rozvířily stejné debaty ve dvou sousedních státech – České republice a Rakousku. Za nedostatek vakcín proti koronaviru prý nemůže Evropská komise, která se silou mocí brání zveřejnit smlouvy s “připuštěnými“ farmafirmami, ani výrobci vakcín, které z Evropy vyvážejí dávky do celého světa a evropským státům dávky krátí, nýbrž – vlády obou zemí. Alespoň to tvrdí v obou zemích prounijní opozice.

 


Zajímavá časová shoda – jedná Evropská rada o třech tématech – rozdělování očkovacích látek, dále bude videokonference s prezidentem USA Joe Bidenem a nakonec se budou řešit vztahy s Tureckem. Rakouský kancléř Kurz hodlá i dnes vznést požadavek na férové rozdělování vakcín ve všech státech EU. Jistě čirou náhodou v posledních dnech jak rakouská, tak česká opozice viní své vlády, že loni v létě špatně objednaly. Aniž bych chtěl z mnoha zmatků a chyb naši vládu vyviňovat, to, že loni v létě prý objednala u EU méně než mohla, nijak nezpůsobilo nedostatek vakcíny v této době, kdy se z Evropy vyvezlo 70 milionů dávek vakcíny a do Evropy dorazilo velmi málo a po zastavení dodávek z USA už nedorazí nic. Evropské firmy BioNTech a AstraZeneca krátí dodávky zemím EU, které do výroby a vývoje vakcín daly miliardy ze svých rozpočtů.

Rakouské vládě zase vytýká opozice, že prý stanovila nízký strop na nákup vakcín – 200 milionů eur, a proto je vakcíny málo. Rakouský ministr financí Gernot Blümel (ÖVP) před časem vyhlásil, že strop neexistuje, ale tomu se nevěří, je to vždy sprostý podezřelý. Hezky to dnes na tiskové konferenci shrnul kancléř Kurz, když reagoval na otázku tuším redaktora veřejnoprávní televize ORF: „A nepřipadá vám tato debata poněkud absurdní? Vždyť jsme dosud díky nízkým dodávkám vakcín utratili 80 milionů!“.

Drobné procedurální vysvětlení: Ministr financí do návrhu federálního rozpočtu a rozpočtového zákona musí nějakou částku na vakcíny napsat. Nemůže tam napsat „bez limitu“ nebo ležatou osmičku. Podle rozpočtových pravidel pak může i po schválení rozpočtu oběma komorami parlamentu výdaje na jednotlivé položky zvyšovat. Některá částky navíc může přesunout z jiných kapitol sám, jiné se souhlasem federální vlády nebo Rozpočtového výboru Národní rady. Blümel to udělal již začátkem roku, který je začátkem fiskálního roku. Ihned jak mohl a dávno před vypuknutím této pseudoaféry. Náhodou jsem viděl jeho tiskovou konferenci, kde oznamoval zvýšení částky ne vakcíny. V jednom ze svých příspěvků jsem jej dával za příklad české ministryni financí Aleně Schillerové, která nešetří jen na odměnách pro své podřízené.

Koordinované akce rakouské a české opozice, jako by někdo písknul na píšťalku, spíše působí jako křečovitá snaha jak vedení EU a pravděpodobně i kancléřky Merkelové, „bez jejíž vůle ani vlas z hlavy v EU nespadne“, tak i farmafirem shodit ze sebe odpovědnost a ukázat na náhradní viníky. Zejména ty, kteří se spolu s Kurzem odvážili kritizovat rozdělování vakcín v režii EU a tím “rozhněvali mocné“. A kteří by podle oněch mocných „měli pykat“. Nevadí, že argumentace je slaboduchá ve smyslu „co by bylo, kdyby vakcín bylo dost“, hlavně že lze zase „zatopit“ vládě. V našem případě kvůli volbám, v Rakousku probíhají pokusy o sesazení Kurzovy vlády nepřetržitě, jen se hledají další a další důvody. Jako by tu kampaň někdo platil. Jako by opoziční probruselští politici v obou zemích jednali na něčí povel.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 307 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)