faltynekbabiscapi
4.9.2019
Kategorie: Politika

Farma Čapí hnízdo je ukázkou toho, jak se dá ohýbat právo

Sdílejte článek:

J3K

Proslulá farma Čapí hnízdo, což je kongresové a hotelové centrum nedaleko Benešova, už několik let hýbe naší společností. Její historie už byla mnohokrát propíraná, vyjadřovala se k ní řada odborníků, politiků i laiků. Její existence je samozřejmě něčím, co premiérovi Babišovi na důvěře nepřidává. Vynechme nyní realitu, kterou je návrh na ukončení stíhání osob spojených s touto stavbou, a pojďme se na vše podívat z jiného úhlu.

Problematika dotací je dlouhodobě alarmující. Zvýhodňování některých podnikatelských subjektů, které na dotační programy a následné čerpání dosáhnou, nastavuje naprosto nerovné podmínky v prostředí, ve kterém se pohybují i jiní bez této podpory. Ruku v ruce s bojem o relativně levné peníze jdou hospodářská kriminalita, korupce a podvody. Podmínky pro přidělování dotací byly po dlouhou dobu velmi vágní a pohybovat se v relativně širokých mantinelech je pro zkušené matadory poměrně jednoduché. Zcela očekávatelně se to daří lidem napojeným na politiky a paradoxně potřebujícím tyto finance pro větší investice méně, než by se hodily menším podnikatelům. Velká část peněz tak dopadá na ty největší hromady. Nůžky se poté ještě více rozevírají. Dotacemi podpoření později likvidují trh snižováním cen produktů a získávají výhody, díky kterým se pokřivuje trh. Příkladem byly nedávno například tiskárny, také zemědělci, ale podobně se dá nahlížet i na další ,,zajímavou ´´ dotaci, kterou získaly pekárny patřící do holdingu Agrofrert určené na moderní výrobu toustového chleba.

Farma Čapí hnízdo je ukázkou toho, jak se dá ohýbat právo. Je velmi pravděpodobné, že k vzniku farmy bylo přistupováno velmi pragmaticky a převody vlastnictví probíhaly v souladu s dotačními pravidly. O tom, že celé centrum vlastnil po celou dobu Babiš je jisté stejně, jako to, že i nyní vládne Agrofertu. I v tomto případu však předseda vlády dělá vše pro naplnění litery zákona, který je ve skutečnosti velmi děravý. Jenže samotná existence dotací k podobným činům vybízí. Kde najdete 50 milionů na zemi? Nikde, nicméně v tentokrát jako by tam byly a Babiš, samozřejmě po konzultacích se špičkovými právníky a daňovými poradci, se pro ně sehnul. Je třeba upozornit na to, že v té době nebyl aktivním politikem, ale korumpujícím podnikatelem. Pokud se ptáte, kde jsou o tom důkazy, pak vězte, že ty by jistě existovaly, nicméně je úkolem policie je najít. Kde však není žalobce, není soudce. Takže to berte jako spekulaci, ovšem tato úvaha odpovídá praktikám ve vztazích mezi špičkovými politiky a úspěšnými podnikatelskými subjekty.

Trochu jiná kauza je reklamní činnost spojená s hospodařením Čapího hnízda. Při uvědomění si toho, jaký přístup mají k reklamním službám finanční úřady, které jsou na ni přímo vysazené, jsou stovky milionů proteklé farmou skutečně výsměchem. Andrej Babiš káže vodu a pije víno. Jestliže Finanční správa a Ministerstvo financí naprosto nekompromisně potírají i skutečně fungující reklamní agentury a s nedůvěrou nahlíží na každou legitimní propagaci, přestože je dlouhodobě známé, že právě dobrá reklama prodává produkty výrobců i prodejců nejvíce, pak to, co prošlo Čapím hnízdem, je do očí bijící. Vezmeme li v potaz, že každou korunu investovanou do propagace finančáky xkrát prověří, aby nakonec i tak doměřily naprosto nesmyslné částky a je třeba jít až do soudních sporů, nechcete li se vzdát, pak je směšné, co se dělo uvnitř Agrofertu. Jenže…opět se to dělo v rámci zákonných možností. Je třeba upozornit i na to, že se nikdo nezmínil o DPH, které jistě bylo součástí těchto obchodů. Je tedy na místě se zeptat. Proč jsou menší agentury, podnikatelé a třeba i sportovní kluby, které díky poskytovaným službám dokážou přežít a ještě třeba i vychovávat mládež, tvrdě stíhané, zatímco ti větší jsou naprosto v klidu? A jak je možné, že premiér ohánějící se morálkou, represí podnikatelů vedoucí údajně k lepšímu výběru daní sám využívá stejných praktik, jako menší subjekty, ovšem ve výrazně vyšších částkách?

Vracet se k dotaci poskytnuté na Čapí hnízdo už nemá moc velkou cenu, jde opravdu o politickou kauzu, kterou umožnili právě politici tím, jak nastavili pravidla k získávání dotací, a tím, že vůbec připustili možnost někoho dotovat a jiného nikoliv. Babiš ve své podnikatelské činnosti vždy chodil na hranu a často i za ní, ale to věděli všichni i v době, kdy do politiky vstupoval. Pokud by tedy měl být za něco trestně odpovědný, mělo to být řešeno dávno. Místo toho mu byly poskytnuty další dotace na biopaliva, opět díky poslancům Parlamentu ČR. Babiš je určitě s morálkou na štíru, ale ti, kdo volají po jeho potrestání, mají na hlavě másla úplně stejně. Což je pro občany této země smutná zpráva.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 682 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.