afd
2.9.2019
Kategorie: Politika

Fantastický úspěch, AfD dobývá východ Německa

Sdílejte článek:

PIET FENRIR PODANÝ

 

Je to senzační výsledek pro stranu Alternativa pro Německo (AfD) a hlasitý políček vládnoucím politikům tradičních partají (CDU a SPD). S 27,5 % v Sasku (vítězná CDU získala 32,1 %) a s 23,5 % v Braniborsku (vítězná SPD dostala 26,2 %) si AfD na své konto při zemských volbách 1. září připsala historicky největší úspěch pro mladou stranu v Německu vůbec. AfD je teprve sedm let, ale ještě nikdy v poválečných německých dějinách nedocílila žádná partaj v takovém tempu takové úspěchy (oproti roku 2014 získala celkové 555 tisíc nových voličů). Přitom nechybělo mnoho a tato strana, jež kritizuje masovou migraci a islamizaci země, se mohla stát nejsilnější jak v Sasku, tak v Braniborsku, které geograficky obkličuje Berlín.

Triumf AfD je o to více pozoruhodnější, že ho strana dosáhla proti téměř jednotné společensko-politické frontě. Ta proti Alternativě vytvořila jakýsi „sanitární kordon“. Proti AfD stojí nejen veřejnoprávní média, která pilně bojkotovala politiky AfD v talkshows a dštila na ně oheň a síru, ale prakticky všechna systémová média, jejichž novináři se z velké části rekrutují z řad sympatizantů levice.

Hysterie v těchto médiích a strach z dalších úspěchů AfD dosahovaly těsně před čerstvými zemskými volbami takového stupně, že voliči AfD byli de facto přirovnáváni k voličům Adolfa Hitlera. V „Cordon sanitaire“ se proti AfD semkla i církev, odbory, pracovní svazy, sportovní kluby nebo část nejvyšších zástupců průmyslu. Drtivá většina gastronomů už AfD ani nepronajme své prostory (kdysi v Německu platilo ‘Juden raus!’). Jde v řadě směrů o kolektivní mobbing, jehož součástí je i otevřená dehonestace politiků a příznivců AfD. Volič AfD, který se netají svou politickou orientací, má dnes naprosto oprávněný strach, že může přijít o svou práci či že bude nějak postižena jeho rodina včetně dětí.

Pokud za takovéto situace dosáhla AfD ve volbách v Sasku a Braniborsku takového úspěchu, zaslouží jistý respekt jak samotná partaj, tak ti, kdo jí dali svůj hlas. Z Alternativy se přinejmenším na východě Německa stala nyní skutečná lidová strana. Největším vítězem je sama demokracie.

A snad ještě jedna drobnost, nicméně příznačná a důležitá. AfD není stranou „stárnoucích či starých bílých mužů“ (třebaže právě ti se hlavně odváží na její demonstrace), jak s oblibou tvrdí média, ale má širokou podporu též u mladé a střední generace. Jak aktuálně píše magazín Der Spiegel s odvoláním na průzkum Infratest dimap pro televizi ARD, AfD volily v Sasku následující věkové kategorie. U 18 až 21 letých získala 21 % hlasů, u 25 až 34letých dokonce 26 % hlasů. Největší úspěchy má ovšem Alternativa u lidí středního věku – u 35 až 44letých si vysloužila 29% podporu a u 45 až 59letých 33% podporu. AfD je tudíž svou voličskou základnou dosti mladá strana.

Je zřejmé, že výsledky voleb dále destabilizují velkou koalici CDU, CSU a SPD v Berlíně. Nejpozději po těchto volbách je jasné, že staré jistoty na východě Německa neplatí. Na zemské úrovni bude pak stále těžší vytvářet koalice bez účasti AfD.

 

Autor: Piet Fenrir Podaný

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 6 550,00 Kč
Vybráno 18.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 163 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (41 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
97 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.