zuckenberk
28.8.2019
Kategorie: Ekonomika

Falešná Zuckerbergova kryptoměna

Sdílejte článek:

EDUARD HORÁK

Nové peníze založené na blockchainu ponesou název Libra. Její hodnota je dána košem rezerv, jejichž složení bude diverzifikováno mezi bezpečná aktiva (státní dluhopisy) a stabilní mezinárodní měny (Dolar, Euro,…), které jsou popsány v tvz. Bílé knize. Srdcem celého projektu Libra je „Libra Association“, což je nevládní sdružení se sídlem ve švýcarské Ženevě. Zakládajícími členy projektu jsou kromě Facebooku také giganti jako eBay, Mastercard, PayPal, Spotify, Uber nebo Visa. Libra bude cílit na klienty nedisponujícími běžným bankovním účtem, tedy na nezletilé, důchodce, negramotné a tím pádem také na rozvojové (zaostalé) země. Lidé budou moct Libru využívat na běžné platební transakce a nákupy a budou si moci posílat navzájem peníze do svých virtuálních peněženek prostřednictvím aplikací Facebooku jako služba Facebook Calibra respective WhatsApp či Messsenger. Když si představíme, že Facebook má zhruba 2,4 miliard aktivních zákazníků, jedná se o sedmkrát větší trh než eurozóna.

V dnešním digitálním světě je šance na úspěch Libry velmi velká a platby prostřednictvím sociálních médií jsou lákavé nejen pro nastupující mladou generaci. Soukromé banky spravující běžné účty začínají mít obavy. Přijdou o miliony transakcí a peníze z poplatků se pohrnou za Zuckerbergem a spol. A všechno se může rozšířit i na spořicí účty a časem na poskytování úvěrů. Konkurence ale prospěje všem. Vznikne prostor pro snižování poplatků a zkvalitňování služeb. Navíc bude Libra alespoň trochu korigovat inflační rejdy v některých zaostalých zemích, protože vlastně poskytne na jejich poměry vysoce stabilní měnovou alternativu.

Chvilku odbočme a zamysleme se, proč vlastně byly kryptoměny vymyšleny, proč fungují a proč jsou stále populárnější? Bitcoin se zrodil vlastně díky neuvěřitelným podvodům s penězi, které prováděli pánové Alan Greenspan, Ben Bernanke a další. Tiskli nové a nové peníze, lepili díry ve státních rozpočtech, okrádali pomocí inflace tak dlouho, až Satoshi Nakamoto přišel s Bitcoinem. Měnou, která není závislá na vládách, centrálních bankách a na důvěře v jejich dobro. Poprvé v historii jsme dostali peníze, které nepodléhají korupci lidí a jejich rozmarům. To znamená, že žádní králové, premiéři, ministři, centrální bankéři a státem placení intelektuálové a ekonomové nemohou rozhodovat o míře inflace či deflace. Kryptoměny nejsou padělatelné.

Jak kvalitní měnou ale Libra bude? Jde opravdu o další nezávislou kryptoměnu? Obávám se, že na ani jednu z těchto otázek nelze odpovědět kladně. Důvod je prostý. Jelikož bude Libra kryta státem vydávanými penězi (fiat money), které podléhají inflačním vrtochům vlád a národních bank (fiduciary media), bude přesně tak stabilní, jako tyto „státovky“. Fiat měny jsou zkrátka inflační. Obohacují jedny na úkor druhých. Jejich emise vyvolávají chaos, spekulativní bubliny, způsobují chybnou alokaci podnikatelských zdrojů, prodlužují nebo zkracují výrobní cykly a tím vytvářejí výkyvy celé ekonomiky a cykly hospodářské. Libra převezme značnou část těchto nedostatků. Ztráta její kupní síly bude vázána na devalvaci měn, ze kterých se bude skládat koš rezerv. Libra je tedy spíše efektivnějším využitím těchto fiat měn, než měna nová. Libra Assotiation bude vydělávat na úrocích, které jim poskytnou „rezervní“ fiat peníze zaplacené zákazníky za Libry, či výnosné státem emitované cenné papíry, které za státem vydávané peníze nakoupí. Musí však doufat ve zvyšující se úrokové sazby.

Celý projekt Libry se tak nezdá být poháněný touhou poskytnout lidem lepší a zdravější peníze. Jde o snahu Facebooku a spřátelených nadnárodních firem profitovat z globálního trhu platebních služeb. Podělit se s bankami o poplatky a výnosy z úroků, hlavně však sbírat co nejvíce transakčních údajů. Juraj Karpiš uvádí: „Libre držím palce, ak si ale Mark naozaj skúsi nasadiť prsteň, ktorý ovláda všetky ostatné, okamžite po ňom vyrazia čierni jazdci. Buď mu krypto-prsteň ukradnú alebo si z neho spravia dílera vlastných, zlých peňazí.“

Pokud by Mark Zuckergerg chtěl nabídnout lidstvu opravdu kvalitní peníze, kterým by se dalo věřit a které by neztrácely svou hodnotu podle toho, jak se zachce jejich emitentům, představoval by rezervní koš zlato. Pouze 100% krytí Libry zlatem či jiným drahým kovem by z ní udělalo zdravou měnu, která zde již přes sto let nebyla.

Autor:  Eduard Horák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 204,44 Kč
Vybráno 29.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 638 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.